Grupy Battle.net - zanurzając się w nowych funkcjach

Grupy Battle.net - zanurzając się w nowych funkcjach

Funkcje społecznościowe nadal nie są dostępne na serwerach Europejskich, jednakże od kilku dni są ostro testowane w regionie Amerykańskim. Możemy dzięki temu poznać przedsmak tego, co nas czeka w najbliższym czasie.

Grupy, spośród innych zapowiedzianych ostatnio funkcjonalności, są najważniejszym punktem, który może mocno zamieszać w sposobie komunikacji całej społeczności. Jak to wygląda obecnie? Króluje Facebook swoimi grupami, za nim mamy publiczne serwery Discorda, TeamSpeaka oraz fora na Battle.net.

Stworzenie mechanizmu znajdującego się bezpośrednio w aplikacji, którą każdy gracz posiada, musi wywołać zainteresowanie! Oczywiście przy założeniu, że będzie to porządnie dopracowany system komunikacyjny.
Tworzenie grupy oraz kanałów

Proces tworzenia nowej grupy jest trywialny - wymaga wyłącznie wpisania nazwy grupy, oraz opcjonalnego opisu i awatara. Co ważne obecnie nie ma możliwości wybrania własnego pliku graficznego. Jest to dosyć duże ograniczenie z uwagi na to, że mamy dostępne tylko 93 avatary w bazie, które są mocno związane z grami (ciężko znaleźć coś neutralnego).

Po utworzeniu grupy otrzymujemy przestrzeń do zagospodarowania, z utworzonym kanałem 'Ogólnym'.


Czas utworzyć nowy kanał - tutaj również bez fajerwerków, choć ukazują się podwaliny systemu ról użytkowników. Na chwilę obecną otrzymujemy jedynie możliwość tworzenia ukrytych kanałów dla administracji grupy, oraz kanałów otwartych. Po czym można je odróżnić? Po małej kłódce przy nazwie kanału.


Dołączanie do grupy

Tutaj mały pstryczek - nie otrzymujemy katalogu istniejących grup, wszystko odbywa się za pomocą linków, bądź bezpośrednim zapraszaniem ludzi z list znajomych. I o ile to drugie nie budzi pytań, tak linki dają całkiem ciekawe funkcje opcjonalne - można ustawić ich czas wygaśnięcia (10min, 30min, 1h, dzień, nigdy), oraz maksymalną liczbę użyć (1, 10, 50, 100, nieograniczony).

Jak wygląda odnośnik z zaproszeniem? Ma następujący format:

https://blizzard.com/invite/y3NOirvl

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że obecnie wprowadzenie takiego adresu do przeglądarki generuje wyłącznie błędy.

Na plus zaliczam opcję dołączania do grupy na samym kodzie, aczkolwiek minus - brak możliwości generowania własnych linków. Jesteśmy skazani na generowany ciąg znaków!


Zarządzanie grupą i kanałami

Blizzard upraszcza narzędzia tworzenia grup, jednakże w panelu sterowania robi się o wiele ciekawiej. Otrzymujemy cztery zakładki z opcjami:

 1. Profil - pola, które wypełnialiśmy podczas tworzenia grupy.
 2. Członkowie - zarządzanie osobami znajdującymi się w grupie.
 3. Role - nieaktywna jeszcze funkcja, która prawdopodobnie da możliwość administratorom tworzenia niestandardowych rang. Zapewne da się je przyrównać do discordowych. Najnowsza aktualizacja pokazuje, że zakładka 'Role' posiada wyłącznie dane informacyjne
 4. Odnośniki z zaproszeniem - zarządzanie wygenerowanymi odnośnikami.

Obecnie istnieją 4 poziomy uprawnień użytkownika - wyższe zawierają uprawnienia niższych. Nie ma możliwości edycji uprawnień na poszczególnych stopniach.

Nazwa Uprawnienia
Członek
 • Dostęp do kanałów (czytanie/pisanie/rozmawianie)
 • Zapraszanie użytkowników z listy znajomych (niedziałające w becie)
 • Wyświetlanie profilu grupy i listy członków
Moderator

srebrna korona
 • Dostęp do kanałów administracyjnych
 • Kasowanie wiadomości użytkowników
 • Wyrzucanie użytkowników z grupy
 • Banowanie użytkowników w grupie
 • Tworzenie odnośników z zaproszeniem
 • Akceptowanie zaproszonych przez członków użytkowników
Lider

złota korona
 • Edycja nazwy/avatara/opisu grupy
 • Edycja ról (na razie wyłącznie widoczność zakładki)
 • Nadawanie ról członek/moderator/lider
 • Tworzenie/edycja/kasowanie kanałów
 • Edycja wiadomości dnia grupy
Właściciel

złota korona
 • Opcja transferu własności grupy innemu użytkownikowi
 • Brak możliwości wyrzucenia z grupy


EDIT: Znamy dokładne uprawnienia systemu


Ranga "Właściciel" (Owner) nadawana jest twórcy grupy. Służy wyłącznie do utrzymania pewnej kontroli przez twórcę, choć daje możliwość przeniesienia tych uprawnień na inną osobę. Schemat działa podobnie do Guild Mastera w WoWie. Transfer uprawnień dokonuje się w menu kontekstowym, w panelu zarządzania użytkownikami.Również kanały w swojej edycji ukazują przyszłą funkcję - wymuszenie push-to-talk u wszystkich klientów na kanałach głosowych. Niezbędne przy dużej liczbie użytkowników.

Teraz zagadka - w jaki sposób stworzyć kanał głosowy? Odpowiedź: każdy kanał otrzymuje funkcje czasu głosowego! Dołączyć do niego możemy za pomocą ikonki mikrofonu na liście kanałów, bądź drugiej ikonce w prawym górnym rogu (ta łączy z obecnie przebywanym kanałem). Z oczywistych względów użytkownik jednocześnie może przebywać tylko na jednym kanale głosowym - w tym czasie bez przeszkód można poruszać się po czatach tekstowych.


Czat głosowy

Działa w dwóch trybach:

 1. Push-to-talk, z dowolnie wybranym klawiszem
 2. Ciągła transmisja

Co jednak ważne - w obu wariantach działa aktywacja głosowa. Nie musicie bać się ciągłego nadawania szumu, poniżej ustawionego progu słyszalności.

Sama jakość rozmowy jest dosyć przyzwoita - nie różni się od tej znanej z Overwatcha. Otrzymujemy opcje dostosowania głośności rozmowy, oraz wyciszenia mikrofonu.


Czego brakuje?

Już teraz system wygląda całkiem solidnie - zdolny jest sprostać wymaganiom małych grup znajomych, bądź członków gildii. W przypadku większej ilości użytkowników zacznie się problem.

Dlatego, drogi Blizzardzie - pomyślcie nad następującymi funkcjami:

 • Niestandardowe poziomy uprawnień - prawdopodobnie wprowadzane przez zablokowaną zakładkę ról użytkownika. Możliwość dostępu do kanału przez wybrane role byłoby istotną funkcją dla dużych grup.
 • Przeglądarka grup publicznych - niezbędna, jeśli miałyby powstać ośrodki społecznościowe na wzór grup facebookowych. Obecnie możemy się opierać wyłącznie na podawanie kodów przez znajomych, bądź ogłoszenia na forach.
 • Niestandardowe avatary grup - co jest przyczyną rozwiązania ze stałą pulą avatarów? Chęć zaoszczędzenia miejsca na serwerach? Zapewne, choć na przykład w StarCrafcie funkcjonują niedomyślne grafiki! Ewentualnie jest to wyłącznie ograniczenie wprowadzone na czas bety - czas pokaże.
 • Sortowanie kolejności grup i kanałów w grupach - obecnie kolejność jest zależna od daty utworzenia elementu.
 • Integracja z bazami danych przedmiotów/map/postaci/itd - możliwość linkowania obiektów z WoWa, jaką znamy z wowheada czy API diablo, na pewno bardzo uprościłoby życie graczom.
 • Przejrzyste powiadomienia - Znikają nam 'pływające' okna czatowe, wszystko zostaje zagnieżdżone w zakładce 'Społeczność', która nie wyświetla żadnych powiadomień, gdy znajdujemy się w innej zakładce. Może to być uciążliwe!
 • Kolory/ikony kanałów czatowych - przy ich większej ilości mógłby to być ciekawy system grupowania kanałów.