Przyszłość klasycznych gier Blizza

Przyszłość klasycznych gier Blizza

Dzisiaj obiegła Internet sensacyjna wiadomość - pojawił się nabór na starszego programistę C/C++ w Blizzardzie. Nie było by nic w tym dziwnego, gdyby nie jedno słówko w nazwie oferty: osoba ta ma się zajmować grami klasycznymi!

Prześledźmy na sam początek opis owego stanowiska:

Istotne historie. Intensywny multiplayer. Niekończąca się grywalność. Cechy, które sprawiły, że StarCraft, Warcraft III oraz Diablo II zostały tytanami gier - aż po czasy dzisiejsze. Ewoluujące systemy operacyjne, sprzęt oraz usług online sprawiły, że obecnie mogą być trudne do doświadczania przez swoich wiernych zwolenników, jak i nowe pokolenie graczy.

Chcemy przywrócić ich chwałę - potrzebujemy twoje inżynierskie talenty, pasję oraz umiejętność kończenia ciężkich projektów.

Jeśli więc lubisz pracować w wielu obszarach, w małym, znanym i efektywnym zespole oraz szukasz wyzwania, które otworzy nowe przygody dla milionów naszych graczy - koniecznie się do nas odezwij!

Prawda że to brzmi obiecująco? Ale zanim przejdziemy do omówienia - lista obowiązków na nowej posadzie:

- Otwórz możliwość grania na nowych systemach operacyjnych
- Stwórz warunki możliwie najlepsze dla graczy
- Własna implementacja oraz naprawa starych i nowych funkcji w grach
- Walka z trybem multi w celu jego ulepszenia
- Diagnoza i naprawa: awarii, zakleszczeń, przepełnień, uszkodzeń stosu itd

Dalej mamy wymienione wymagania (5 lat doświadczenia w c/cpp) i plusy:

- Doświadczenie w debugowaniu Win32 lub OS X
- Doświadczenie w używaniu Visual Studio lub Xcode
- Doświadczenie w środowisku x86


No dobra, czas czytać między wierszami! Pamiętajcie, że to tylko nasze fanowskie domysły!

Nie jest tajemnicą, że starsi gracze smutno patrzą na klasyki Blizza, które często nie działają zbyt chętnie pod nowymi systemami (2fpsy w Diablo, przebicia zielonych kolorów w SC). Jest to również temat o którym często rozmawiałem z naszymi Community-Managerami. Jednakże wygląda na to, że taktyka trzymania się nowych produktów... odejdzie w cień.

W treści mamy informacje o SC1, D2 i W3 - czyli flagowe produkty firmy z początku tysiąclecia. Pominięte zostały starsze gry - W1, W2 oraz D1 - można to zrzucić na naprawdę starą technologię wykorzystaną przy ich tworzeniu oraz na braku możliwości przypisania ich do kont Battle.neta (problemy z kluczami licencyjnymi).

No i zastanówmy się - co może zostać uczynione w sprawie tych klasycznych gier? Minimum to uczynienie ich grywalnych na nowych systemach. Kto wie, czy również nie pojawiłaby się opcja grania w wyższych rozdzielczościach? Jako plusy jest wymieniony OS X oraz środowisko x86 - czyli o 64bit możemy raczej zapomnieć ;).

Ale, mamy również wzmianki o implementacji i naprawie starych i nowych funkcji. Bo czy jest ktoś, kto nie chciałby takiego widoku w aplikacji?Wiele zagadek może rozwiązać nadchodzący BlizzCon - co prawda w żadnych spekulacjach nikt nie rzucił możliwości nowości w klasycznych grach.. ale teraz to już nie jest takie pewne - ostatecznie najlepiej poznaje się fabułę przez rozgrywkę, a nie przez artykuł streszczający grę sprzed 20 lat.

A trzeba wiedzieć, że różne są pomysły fanowskie, które pozwoliłyby powrócić do tamtych czasów. W SC2 mamy w Arcade całą kampanię odtworzoną przez zespół fanów.

W Diablo natomiast podesłał nam dzisiaj Trends pomysł na dodanie NPC, który pozwalałby wykonywać misje ze starych dodatków. Pomysł ciekawy, ale raczej niemożliwy do realizacji - ekipa devów musiałaby na nowo stworzyć cały świat dwójki w trójce - czyli praktycznie napisać 2 dodatki. Ale co gdyby D2 włączyć do Battle.net 2.0 i stworzyć dodatkowe powiązania z trójką? Chociażby sam system osiągnięć sczepić ze starszymi odpowiednikami? Pomysłów na pewno by nie zabrakło, pozostał by tylko problem ich wprowadzenia w życie.

Tak samo w StarCraftcie - dlaczego by w Arcade nie wyświetlać gier z SC1? Wszystko skoncentrowane w jednym miejscu.

A Warcraft? Wędrówki w WoWie do kultowych miejsc z kampanii W3, gdzie można by rozegrać owe misje ponownie - po prostu uruchamiałby się stary klient na danym elemencie kampanii.Ale uspokójmy nerwy - jak mówi klasyk "Nie hajpuj się tak już! Poczekaj na BlizzCon!". Bo znając życie, to może być po prostu wyolbrzymianie roli jednej osoby, która ma naprawić błędy które się pojawiły na win98 :)

Zresztą - pytanie do Was drodzy czytelnicy: Co chcielibyście by Blizz zrobił ze swoimi kochanymi starociami? Pozostawić zapomnieniu, przystosowac do nowych technologii... czy może pójście na całość i odświeżanie niektórych elementów? Koniecznie dajcie nam znać!

Komentarze

Obrazek użytkownika Tashun
Tashun 4. Listopad 2015 - 20:29
Patrzę na ostatni screen i widzę nieme wołanie o betę :D
Obrazek użytkownika Eridor
Eridor 4. Listopad 2015 - 20:33
O!..... faktycznie.. wyszło jak nieme wołanie... Ale na serio - nie zamierzone :P
Obrazek użytkownika Kapu
Kapu 5. Listopad 2015 - 0:00
Ooooo tak, a właśnie wyłączyłem Diablo 2 :D