Blizzone - 2014

Blizzone - 2014

Kto by pomyślał że tak szybko ten rok się skończy? Warto by go jakoś podsumować!

Ale nie będzie to podsumowanie akcji Blizzarda - chyba wszyscy dobrze wiemy co się działo, a to co będzie się dziać będzie i tak ważniejsze :)

Natomiast pomyślałem że warto by zarchiwizować to co się działo u nas - w zespole Blizzone. Ostatecznie 1 stycznia będziemy mieli już 6 miesięcy istnienia - a historia ciągnie się jeszcze wcześniej! Zapraszam zatem do zapoznania się z historią powstawania Blizzone.pl i jego początków


Preludium (2013)

Listopad

Tak, w '13 wszystko się zaczęło! Dokładnie 29 listopada o 16:07 dostałem wiadomość

Kapu
Mój drogi, żyje pomysł zupełnie nowego portalu, który przejmie dziedzictwo Strefy. I ma się bardzo dobrze :)

Grudzień

Nastał Fan4Fan w Krakowie - w przerwie między pracą, udało nam się usiąść i obgadać różne szczegóły portalu - nie były to dokładne plany, ale spokojnie mogę powiedzieć, że mieliśmy gotowy, ostry szkic strony, elementów nad którymi będziemy chcieli się pochylić. Po evencie rozwiązaliśmy jeszcze problem pisowni strony- propozycji było wiele: BlizzZone, BlizZone, BliZZone, Blizzone - postanowiliśmy nie komplikować i zdecydowaliśmy się na ostatnią wersję.

Z ciekawostek mogę wam powiedzieć, że planowaliśmy na starcie tylko trzy działy: SC2, HS i HotS, z perspektywą na szybkie otwarcie Diablo, ale doszliśmy do wniosku że nie ma co się rozdrabniać :) 27-go grudnia dodaliśmy Diablo.

Z tego okresu pochodzi też pierwsza wersja naszego loga, która prezentowała się następująco:

W wigilię dyskusje nad kolorystyką strony

Niebieski / złoty / pomarańcz / fioletowy / zielony?

Wreszcie stanęło na głównym pomarańczowym i kolorach specjalnych dla działów. A teraz rarytas: pierwsza fotka strony!

Parę rzeczy jak widzicie się nie zmieniło :) Reszta roku upłynęła pod znakiem roboty i snucia wielu planów.

Praca, praca! (2014)

Styczeń

Już 1 stycznia podjęliśmy decyzję o włączeniu WoWa do strony, odrzuciliśmy pomysł działów dla starszych gier. 8 stycznia zawiesiliśmy stronę StrefaSC.pl

Potem niestety skończyła się przerwa świąteczna i prace zwolniły - ale nadal, z tym że nieco wolniej, posuwały się do przodu.


Reszta miesiąca upłynęła pod znakiem pracy nad logowaniem, rejestracją i innymi, podstawowymi funkcjonalnościami.

Luty

Przerwa w robocie z uwagi na sesje! Dopiero pod koniec miesiąca coś udało się rozwinąć na stronie...

Marzec

Stało się jasne, że nie zdołamy wyrobić się na IEM - za dużo pomysłów, za mało czasu! Premierę przesunęliśmy na lato.

Ale miesiąc nie minął bez atrakcji! Zaczęliśmy alfa testować Heroes of the Storm, odwiedziliśmy IEM, Pyrkon.

Powstał także na FaceBooku fanpage: Blizzone.pl Heroes of the Storm - wtedy jeszcze planowaliśmy mieć różne strony dla rożnych gier, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu.

A na stronie - grupy, pierwsza wersja reputacji (początkowo miała być na zasadzie znanego z sadola systemu 'postaw piwo!') oraz systemu osiągnięć.

Kwiecień

Praca wre! i mamy pierwszą wersję koszulek! Miały być też koszulki redakcyjne, ale z nimi trochę postanowiliśmy poczekać :)

Sporo się w tym miesiącu działo! Dokładne plany reputacji powstawały tygodniami - nie zliczę ile odrzuciliśmy! Podobnie z osiągnięciami. Potem wygląd komentarzy, profili, artykułów, oceniania... uf, jak przeglądam rozmowy wewnątrzredakcyjne, to chyba w tym momencie były największe dyskusje o tym co gdzie i jak! Zabraliśmy się wtedy również za obróbkę bazy starych użytkowników Strefy - tak by nie przenieść kont nieaktywnych i ewentualnych botów. Ostatecznie 939 szczęśliwców dostało konta na nowym portalu.

Pod koniec miesiąca akcja z pierwszą partią koszulek.

Maj

Kolejny miesiąc w którym wzięliśmy oddech i górę wzięły inne sprawy. Ale w drugiej połowie miesiąca coś udało się podłubać, 22 koszulki były gotowe. Padła również data: 1 lipca, choćby się świat walił, otwieramy stronę!

A co nowego na stronie? Centrum usera, coraz więcej modułów zaczynało działać poprawnie, ale i coraz więcej czasu spędzaliśmy na debugowanie.

Czerwiec

Koniec zabawy! W ruch poszła srebrna izolacyjna i WD-40! Trochę się pobawiliśmy ukrywając easter eggi na stronie, ale głównie prace szły w kierunku funkcji podstawowych jak wysyłanie materiałów, typy rożnych materiałów. Profile uzyskały wtedy już pewien kształt z tłami - nie wszystkie jednak przeszły dalej

Pod nóż poszedł jeszcze system wiadomości, znajomych i notyfikacji. A koniec miesiąca to zlepek sesji i Blizzone. Zaczęliśmy tworzyć artykuły, FAQ i inne treści. Wybrane osoby miały dostęp do wersji bety strony - a co, my też mogliśmy zrobić closed bete! :) Zaczął też działać system wyświetlania kart HSa i map SC2 (który teraz już nie działa :P).

Pod koniec miesiąca ruszyliśmy wreszcie właściwy fanpage Blizzone.pl, odbyło się uroczyste odliczanie i... by było ciekawiej na 3 dni przed premierą wyrzuciliśmy do kosza cały system repy i zaczęliśmy go robić od nowa :D

30.06 o 18:00 włączył się panic mode, bo (standardowo) wszystko przestało działać :) ale jak przystało na profesjonalistów - po parunastu batonikach typu 'Grzesiek', o 23:45 byliśmy gotowi!

Lipiec

Weszliśmy online! W sam tylko dzień premiery zanotowaliśmy 6,5 tysiąca odsłon - bardzo nas ucieszyło wasze zainteresowanie :)

Ale i tak to był początek! Nie mam już sił przeglądać dalej wiadomości (przejrzałem już 8 tysięcy do tego artykułu), ale Lipiec upłynął pod znakiem usuwania błędów i rozwijania funkcji. Choć priorytetem stało się zapewnienie dla Was contentu - w tym miesiącu powstało aż 118 artykułów - prawie 3 na dzień

Sierpień - Październik

Zestawiam 3 miesiące razem, bo w ich ciągu działo się to samo - stały rozwój strony. Parę rzeczy (jak na przykład profile) postanowiliśmy zablokować i postawić na nowo - część z nich nadal jest tworzona. Pojawił się również pierwszy konkurs na klucze do RoSa, paru nowych redaktorów na stronie. Wznowiliśmy również PD Cupa. Jednakże najbardziej oczekiwaliśmy na BlizzCon!

Listopad

Miesiąc BlizzConu - udało się nam przeprowadzić pełną relację tekstową z tego eventu - nie było łatwo, lecz wszyscy świetnie się przy tym bawiliśmy - mam nadzieję że wy również! Potem dostaliśmy zadyszki z przetwarzaniem wszystkich materiałów :)

Przybył nam również nowy dział na stronie - Overwatch, w rekordowy krótkim czasie! (dział powstał 2014-11-7 22:21, podczas gdy Overwatch został zapowiedziany koło 20:30)

Grudzień

Zaczęliśmy ostro! Mikołajkowy livestream cieszył się wielką popularnością - od gier w HotSie, przez Diablo, SC2, HSa po WoWa. następnie pojawiły się kolejne zmiany w redakcji i zaczął się stały przypływ materiałów


Jak widzicie działo się sporo! Wyszedł z tego fajny przekrój, ile czasu trzeba poświęcić aby stworzyć działający portal... Ale nadal mamy dużo pomysłów i planów! Sporo wręcz drastycznych! Ale o tym na razie cichosza! :)

Na koniec tego artykułu wypada nam złożyć podziękowania!

- Dla wszystkich Redaktorów, kontrolujących przepływ materiałów na stronie,

- Dla Casterów za ciężką pracę na streamach,

- Dla Niebieskich, za anielską cierpliwość do nas,

- I dla wszystkich użytkowników za wsparcie, opinie i komentarze!

By nam wszystkim ten nowy rok okazał się lepszy od poprzedniego! Cheers!

Komentarze

Obrazek użytkownika FTNewbie
FTNewbie 31. Grudzień 2014 - 15:39
Te koszulki redaktorskie <3 Widzimy się w przyszłym roku!
Obrazek użytkownika AttylaPaladin
AttylaPaladin 1. Styczeń 2015 - 1:48
Robicie naprawde bardzo dobrą i rzetelną robotę. Cały blizz w jednym miejscu - wszystkie nowinki i newsy w jednym miejscu. Tak naprawde mozna na was polegać, wszystkie newsy są naprawdę bardzo, bardzo wcześnie - musicie zarywać wiele nocek.... Dla całego zespołu bliza w nowym roku jeszcze wiecej zapału.. To co jest do tej pory jest naprawde super. Cały czas sie rozwijacie i dla takich zwykłych zjadaczy chleba jak ja jesteście bardzo potrzebni.. Pozdrowienia i dużo wyrozumiałosci dla waszych rodzin i przyjacioł na nowy 2015 rok. Do zobazenia na forum ..... :D