Esport w Nexusie 2017

Esport w Nexusie 2017

Za nami już dwa tygodnie rozgrywek HGC czyli Heroes of the Storm Global Championship 2017. W bieżącym sezonie Blizzard znacząco zmodyfikował format najważniejszego esportowego wydarzenia w Nexusie. Jak doskonale pamiętamy, zeszły rok podzielono na trzy sezony – Wiosna, Lato, Jesień. Drużyny z poszczególnych regionów kwalifikowały się do finałów, z których najważniejszy odbył się w listopadzie 2016 podczas Blizzconu. Zmiana, którą możemy obserwować wraz ze startem nowego sezonu z pewnością świadczy o tym, że Blizzard widzi potencjał w scenie esportowej Heroes of the Storm i chce ją rozwijać.

Kto, jak i z kim?

Sezon podzielony został na dwie części, które kończą się rozgrywkami finałowymi z udziałem 12 najlepszych drużyn z całego świata. Zawodnicy rywalizują w poszczególnych regionach – Europa (EU), Ameryka Północna (NA), Korea (KR) i Chiny (CH) – w grupach składających się z ośmiu drużyn. Podczas kwalifikacji do głównego turnieju śródsezonowego każda drużyna zagra dwukrotnie ze wszystkimi siedmioma pozostałymi w grupie. Zwycięzca grupy ma zapewniony awans do rozgrywek finałowych określanych jako Mid-Season Brawl. Ekipy z miejsc od drugiego do szóstego rywalizować będą w playoffach – dwie najlepsze dołączą do rozgrywek finałowych. Gdyby komuś jeszcze brakowało emocji Blizzard stworzył także szansę dla nieprofesjonalnych teamów! Gracze zyskali możliwość walki w ramach HGC Open Division, która może stać się przepustką do ligi HGC w dalszej części sezonu! Dwie najlepsze drużyny nieprofesjonalne stoczą walkę z ekipami sklasyfikowanymi na siódmym i ósmym miejscu w poszczególnych regionach. Dwa, spośród tych czterech teamów, uzyskają możliwość uczestnictwa w kolejnych rozgrywkach HGC.


Od zera do bohatera

Poza Mid-Season Brawl oraz wielkim Finałem HGC (który odbędzie się w drugiej połowie sezonu), czekają nas jeszcze pokazowe turnieje określane jako Clash, w których o chwałę (i niemałe pieniądze) walczyć będą najlepsze drużyny z poszczególnych regionów. Warto zauważyć, że pierwszy turniej Western Clash, w którym wezmą udział najlepsze drużyny z regionów EU, NA, LATAM (Ameryka Łacińska) oraz ANZ (Australia/Nowa Zelandia) odbędzie się w pierwszy weekend marca w Katowicach, podczas Intel Extreme Masters 2017. Rozgrywki HGC odbywają się w weekendy. Mecze transmitowane na Twitchu komentują najbardziej znani i lubiani przez społeczność Heroes casterzy – Kaelaris (tymczasowo zastępujący Khaldora) i TrikSlyr grupę EU, Wolf i GClef - KR oraz Dreadnaught i, jedyna kobieta w tym zestawieniu, Gillyweed - NA. Jeśli jesteście spragnieni esportowych emocji komentowanych po polsku, zapraszamy na streamy prowadzone przez casterów naszej Redakcji Pelikna i Lexona, którzy szczegółowo omawiają zmagania w ramach HGC Open Division. Najbliższa transmisja już dzisiaj o godzinie 18:00 na naszym kanale.


Zmagania studentów

Macie jeszcze jakieś wątpliwości, czy esport w Nexusie się rozwija? Kilka dni temu Blizzard zapowiedział również kolejną edycję turnieju Heroes of the Dorm. Impreza ta skierowana jest do studentów z USA i Kanady, którzy mogą walczyć o stypendia pokrywające czesne na uczelni. Rozgrywki grupowe rozpoczną się już w połowie lutego, natomiast finał będzie miał miejsce w kwietniu.

Kiedy?

Ilość wydarzeń w bieżącym sezonie zdecydowanie bije na głowę poprzednie dwa. Cały rok wypełniony esportowymi emocjami na najwyższym poziomie to nie lada gratka dla fanów zmagań w Nexusie. Jeśli nie chcecie przegapić żadnych rozgrywek w regionie EU pamiętajcie, żeby sprawdzać terminarz dla HGC oraz HGC Open Division.