Lok-narash! - Garosz w Nexusie

Lok-narash! - Garosz w Nexusie

Garosz Piekłorycz, syn Grommasha oraz były Wódz Wojenny Hordy to jedna z najbardziej znanych postaci w świecie Warcrafta. Przepełniony gniewem wojownik pojawia się w Nexusie by miażdżyć swoich przeciwników.

Statystyki bazowe

Preferowany przez Niebieskich jako samodzielny tank, Garrosz zaskakuje małą ilością zdrowia, podobną do D.Vy w mechu. Nie będzie on aż tak podatny na obrażenia procentowe, ale może mieć problem z umiejętnościami, które zabierają ściśle określoną ilość życia np.Tajemną kulą Li-Ming z maksymalnej odległości. Ork potrafi mocno uderzyć atakiem podstawowym. Na pierwszym poziomie jest zaraz za Leorykiem, gdzie w późniejszej fazie prześciga go Czo’Gal (ze względu na inne skalowanie). Nie idzie to w parze z prędkością ataku. Porównywalna jest ona do wykonywania uderzenia Mishy (0.83 na sekundę). Technika „stutter steppingu” jest w jego wypadku jak najbardziej zalecana.

Poziom 1 10 20
Punkty zdrowia 2049 2916 4317
Bazowy atak 142 203 300
Ilość zdrowia 75% (Efektywne zdrowie) 1537 (1721) 2187 (2449) 3238 (3627)
Ilość zdrowia 50% (Efektywne zdrowie) 1024 (1281) 1458 (1822) 2158 (2698)
Ilość zdrowia 25% (Efektywne zdrowie) 512 (702) 729 (999) 1079 (1478)

Cecha, podstawowe oraz bohaterskie zdolności

Cecha Garosza to Pancerz!, który zapewnia redukcję przed magicznymi, ale też fizycznymi obrażeniami w oparciu o brakujące zdrowie bohatera. Maksymalna osiągalna wartość wynosi 49 punktów pancerza, efektownie zwiększając przeżywalność w trakcie walki. Warto pamiętać, że najwięcej szkód można mu wywołać, kiedy ma pełne zdrowie. Dla przykładu Li-Ming przy pomocy Tajemnej Kuli zada więcej obrażeń wyleczonemu aniżeli rannemu Orkowi.

Zdruzgotanie uderza na obszarze stożka - wrogowie znajdujący się na jego końcu zostają przyciągnięci do wojownika. Jest świetnym narzędziem do ścigania lub zaskoczenia przeciwnika w alei, by wykonać kombinację z Pustoszycielem. Ta druga umiejętność przerzuca najbliższego wroga w wyznaczone miejsce, trzeba jednak uważać, by nie użyć jej na stronniku. W związku z tym wprowadzono podpowiedź wskazującą, kto zostanie przerzucony (herb Hordy na celu). Dzięki tej zdolności jesteśmy w stanie przerzucić przeciwnika za swoje mury, co może zagwarantować łatwe zabójstwo. Głód Krwi to podstawa przeżywalności Garosza - po użyciu, syn Grom’a przywraca sobie zdrowie w oparciu o jego brakującą część. Działa z podwójną mocą, jeśli zaatakowany zostanie wrogi bohater.


Pierwsza umiejętność Bohaterska to Wyzwanie Wodza. Zmusza ono pobliskich bohaterów do atakowania Garosza. Jest to bardzo użyteczna zdolność w ciasnych alejach lub przeciwko kompozycji składającej się z dużej ilości bohaterów walczących wręcz. Trwa ona 1,5 sekundy, co zdecydowanie wystarczy na reakcję ze strony sojuszników. W porównaniu do Prowokacji Variana czas odnowienia jest o wiele dłuższy i nie ma szans by użyć tej zdolności bohaterskiej dwa razy w walce drużynowej. Wydaje się, że będzie to częściej wybierana zdolność ze względu na jej potencjał do odwrócenia walki na naszą korzyść.

Alternatywna opcja, czyli Zdziesiatkowanie, zapewnia większe możliwości bojowe i stanowi opcję bardziej dla bruisera niżeli tanka. Nie zapewnia silnej kontroli tłumu, do obrażeń dołączone zostało tylko spowolnienie. Jego obszar działania to okrąg wokół bohatera. Plusem jest zdecydowanie niski czas odnowienia oraz możliwość zgromadzenia do trzech ładunków.Interesujące talenty

· Poziom 1Siewca Wojny to talent z zadaniem, które po wykonaniu danych szczebli wzmocni działanie Zdruzgotania. Jeśli chcemy iść buildem pod „Q” nie trzeba się wiele zastanawiać. Inny wybór to aktywowane Nieczyste Zagranie, które zadaje obrażenia oraz spowalnia w oparciu o poziom pancerza Garosza. Dodatkowa kontrola tłumu zawsze się przyda. Warto zwrócić uwagę, że w dalszych fazach gry pojawiają się wzmocnienia Nieczystego Zagrania. Jeśli nie wybierzemy go na pierwszym poziomie to kolejne talenty z nim związane po prostu nie będą dostępne.

· Poziom 4 – Według nas wygrywa tutaj Niezwyciężony, który daje nam to Nieustępliwość na 1,5 sekundy. „Samo-oczyszczenie” będzie przydatne zwłaszcza ze względu na to, że znajdujemy się na froncie. Bez Przebaczenia da nam przede wszystkim przeżywalność, ale też szybsze czyszczenie alei z Głodem Krwi. Pasywne działanie Głodu Bitwy pozwoli na lepsze pojedynkowanie się z bohaterami.

· Poziom 7 – Na tej randze występuje wzmocnienie Nieczystego Zagrania, jego użycie osłabi również leczenie otrzymywane przez wrogów. Alternatywnie, jeśli na samym początku gry nie wybraliśmy dodatkowej zdolności to warto wziąć Zastraszenie, redukcja szybkości ataku może być bowiem kluczowa w walce, zwłaszcza przeciwko postaciom, które bardzo na niej polegają takich jak Ilidan, Rzeźnik, Samuro czy Valla.


· Poziom 13Działania Obronne to kolejne wzmocnienie Zdruzgotania. Jeśli przyciągniemy Bohatera z jego pomocą to otrzymamy osłonę, która trwa 6 sekund. Jest ona o wiele mocniejsza, jeśli wykorzystamy ją przy małym poziomie zdrowia ze względu na cechę, która wpływa również na tarcze. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, że nie jesteśmy w stanie nikogo przyciągnąć, bo wszyscy są bardzo blisko wystarczy przerzucić wroga na wystarczającą odległość i natychmiast użyć Zdruzgotania. Wróg nie ma czasu na reakcję, jeśli wykonamy kombinację perfekcyjnie. Alternatywna opcja, Hartowany Pancerz zapewni nam jeszcze większą przeżywalność. Możemy aktywować Pancerz! co podwoi naszą premię do redukcji obrażeń. Warto jednak pamiętać, że nie będziemy mieć więcej niż 75 punktów pancerza, dlatego użycie aktywowanej cechy mając 10% punktów zdrowia będzie tak samo skuteczne jak w przypadku posiadania 20%.

· Poziom 16Zabójcze Kombo to wzmocnienie kombinacji umiejętności Zdruzgotania oraz Pustoszyciela, jeśli uda nam się przyciągnąć wroga to po przerzuceniu, czas odnowienia Pustoszyciela zostanie mocno zredukowany. Po opanowaniu kombinacji zdecydowanie warto wybrać tą opcję, zwłaszcza, jeśli wypełnimy zadanie Siewca Wojny, dzięki czemu będziemy w stanie używać wspomnianej kombinacji co 6 sekund zamiast 16. Jeśli zaś nie chcemy przerzucać oponentów do tyłu a na zabójców/pomocników to Potężny Impet zapewni dodatkową mocną kontrolę tłumu. Przykładowo możemy wrzucić wrogiego wojownika wprost na drugą linię jego drużyny zapewniając obszarowe ogłuszenie na krótką chwilę.

· Poziom 20 – Ulepszenia bohaterskich umiejętności są kuszące, zwłaszcza Życzenie Śmierci, które wydłuża czas Wyzwania Wodza jeśli w trakcie prowokacji zostanie zabity przeciwnik. Jego czas odnowienia zostaje skrócony aż o 45 sekund! Warto wtedy całą drużyną skupić się na jednym przeciwniku, by zlikwidować go jak najszybciej. Zabójczy Spokój sprawi, że przy dobrym wyczuciu czasu, trzymaniu się blisko i rozdysponowaniu ładunków zmniejszymy zadawane przez wrogów obrażenia na czas 12 sekund! Jeśli zaś nie podoba nam się żadna z tych opcji, a posiadamy Nieczyste Zagranie to Wewnętrzny Szał jest naszą propozycją. Dodatkowy ładunek oraz szybszy czas odnawiania przy 25-ciu punktach pancerza zawsze się przyda.


Tabela z preferowanym buildem

Poziom (ranga)

Talenty Garosza

1 (1)

Siewca Wojny

Niezrównana Siła

Nieczyste Zagranie


4 (2)

Bez Przebaczenia

Głód Bitwy

Niezwyciężony


7 (3)

Zastraszenie

Brutalna Siła

Ciemiężyciel

Do Boju!

10 (4)

Wyzwanie Wodza

Zdziesiątkowanie13 (5)

Działania Obronne

Krwawy Szał

Hartowany Pancerz


16 (6)

Twarde Lądowanie

Zabójcze Kombo

Potężny Impet


20 (7)

Życzenie Śmierci

Zabójczy Spokój

Tytaniczna Siła

Wewnętrzny Szał

Przedstawiony build to jedynie naszą propozycją, aby wprowadzić Was w styl gry Garoszem. Zestawienie pomoże w byciu samodzielnym tankiem zapewniając kontrolę tłumu, ale też przeżywalność w walkach. Zdecydowaliśmy się na rozwój Nieczystego Zagrania, co zapewnia dodatkowe obrażenia jak i spowolnienie. Dlatego na dalszych poziomach, jeśli mamy taką możliwość, rozwijamy tą aktywowaną zdolność (W przypadku Szybkich Meczy, możemy zrezygnować z Brutalnej Siły na rzecz Zastraszenia w sytuacji, gdy nie ma pomocników). Na poziomie 4 Niezwyciężony sprawi, że nie będziemy się bać prowokacji, ogłuszeń itp. To dość ważna sprawa dla postaci walczących na froncie w szczególności, jeśli walczymy przeciwko Dehace czy Varianowi. Jako Bohaterską zdolność wybraliśmy Wyzwanie Wodza, które ma bardzo duży potencjał w ciasnych walkach drużynowych i może zmienić szalę na naszą korzyść. Mimo, że czas odnowienia wynosi 50 sekund to grając, jako solo-tank wypada mieć taką zdolność. Na kolejnej randze bezpiecznie wziąć Hartowany Pancerz, ze względu na to, że wystarczy go aktywować by otrzymać premię do cechy. Działanie Obronne sprawi, że musimy przyciągnąć kogoś Zdruzgotaniem by otrzymać osłonę, co czasami może być trudne. Na 6 randze, Potężny Impet jest bardzo dobrym narzędziem do inicjacji szczególnie, że możemy odrzucić bohatera z frontu do tyłu ogłuszając przy tym wszystkich na danym obszarze. Na 20 poziomie możemy wybrać Życzenie Śmierci (zamiast Wewnętrznego Szału), jeśli drużyna jest w stanie szybko zlikwidować jeden cel. Nagroda w postaci masywnej redukcji czasu odnowienia heroika jest bardzo zachęcająca.Podsumowując

Garosz Piekłorycz z uniwersum Warcraft, były Wódz Hordy, to nowy wojownik, który ma przejąć rolę samodzielnego tanka. Jego możliwości zmiany sytuacji na polu bitwy np. przez przerzucenie przeciwnika wprost pod swoją drużynę są bardzo duże. Niska pula zdrowia uodparnia go naturalnie przeciwko procentowym obrażeniom. Pancerz zwiększający się wraz z utratą zdrowia może zaskoczyć przeciwnika, zwłaszcza jeśli nałożymy do tego osłony. Grając przeciwko synowi Groma, trzeba uważać by nie wychylić się za bardzo do przodu, może on bowiem w mig przerzucić bohatera wprost za bramę. Jego efektywność jest o wiele większa jeśli otrzymuje małe obrażenia. Jedna umiejętność zadająca kolosalne obrażenia zredukuje możliwości cechy. Brak mobilności sprawia, że Garosz złapany np. za pomocą haka Zszywańca, będzie miał spore trudności z wydostaniem się z takiej sytuacji. Na dniach przekonamy się jak będzie się sprawiał w swojej roli, przede wszystkim czy nie będzie potrzebować drugiego tanka przy boku.

A Wy co sądzicie o Garoszu? Sprawdzi się jako solo tank w meczach? Czy może potrzebuje dodatkowej „tarczy”? Chcemy poznać Wasze opinie na temat nowego bohatera! Napiszcie o nich koniecznie w komentarzu.

"Piekłorycz. Kurde. Piekłorycz!? Może od razu Piekłowyjec! Też mi tłumaczenie..."