Pomocnicy - wybór Graczy według poszczególnych lig

Pomocnicy - wybór Graczy według poszczególnych lig

Meta w Heroes to nieodłączny element rozgrywek rankingowych. Ponieważ każda liga rządzi się swoimi prawami, dziś porównamy sobie preferencje Graczy na poszczególnych poziomach. Dowiemy się, jacy pomocnicy cieszą się popularnością. Poznamy gusta graczy w zależności od poziomu rankingowego. Najciekawsze przypadki, na które warto zwrócić szczególną uwagę to: Porucznik Morales, Rehgar, Lili, Auriel oraz Tassadar.

Dominacja Malfuriona

Malfurion to obecnie jeden z popularniejszych pomocników w Heroes. Analizując statystyki zaprezentowane na stronie Hotslogs możemy zaobserwować, że Druid należy do puli bohaterów najczęściej wybieranych lub banowanych. Postać ta plasuje się w ścisłej czołówce pomocników. Nie ma w tym nic zaskakującego, liczne wzmocnienia sprawiły, że pozycja Malfuriona w Mecie umocniła się.

Morales królową brązowej ligi

O ile przypadek Druida nie jest zaskakujący, o tyle popularność Porucznik Morales jest niebywała. Według tierlisty Grubby'ego, Medyk z uniwersum Starcraft to jedynie Tier 2. Mimo to Gracze z ligi brązowej cenią sobie jej usługi zdecydowanie najbardziej. Mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Morales w najniższej lidze budzi dużo większy strach niż Malfurion. Dowodzi temu liczba banów oddanych na Terrankę (3219 to aż o 488 więcej, co w przypadku Strażnika Gaju). Być może zatem, gdyby cena Morales (którą śmiało można nazwać Postrachem Brązu) spadła, udałoby się jej zdetronizować Malfuriona (Który kosztuje o 8.000 sztuk złota mniej).

Na wykresie przedstawiono popularność bohaterów na poziomie Ligi Brązowej w oparciu o dane z Hotslogs na dzień 7 lutego 2017.

Kolejne dwa przypadki to Li Li oraz Jasnoskrzydła, które, według liczb z Hotslogs, idą łeb w łeb. Pandarenka według Grubby'ego znajduje się w Tier 2 (bohater, którego możemy wybierać), z kolei Baśniowy Smok to Tier 1 (wybór zalecany). Tu również moglibyśmy się skłaniać ku różnicy w cenie, niemniej jednak Li Li oraz Jasnoskrzydła to bohaterowie o dwóch różnych zastosowaniach. Reprezentantka Pandarii zapewnia oślepienie, które stanowi poważną kontrę dla niektórych postaci, zaś Baśniowy Smok to postać wdrażająca możliwość do splitsoakowania (globalna obecność zapewnia możliwość dołączenia do bitwy w każdym momencie; taktyka ta otwiera możliwości do budowania dużej przewagi nad przeciwnikiem).


Jasnoskrzydła ma się lepiej w srebrze

W lidze srebrnej wciąż dominuje Malfurion. Jego popularność jest nawet wyższa niż w Lidze Brązowej. Warto jednak zauważyć, że na drugie miejsce wysuwa się Jasnoskrzydła, wypychając tym samym Porucznik Morales (Kto wie, czy nie jest to sprawka zdolności bohaterskiej Baśniowego Smoka). W Lidze Srebrnej maleje ryzyko napotkania Li Li, ale zaczyna być odczuwalna obecność Rehgara. Pozostała część paczki pozostaje bez zmian - Kharazim, Auriel, Uther czy Tyrande nadal są na szarym końcu.


Na wykresie przedstawiono popularność bohaterów na poziomie Ligi Srebrnej w oparciu o dane z Hotslogs na dzień 7 lutego 2017.


Porównując ligę złotą do brązowej można zaobserwować przełom. Wprawdzie dominacja Malfuriona jest jeszcze większa, ale popularność Porucznik Morales drastycznie spada. W porównaniu do Brązu, Terranka jest dużo rzadziej spotykanym bohaterem na poziomie Złota. Coraz większą popularnością cieszy się natomiast Rehgar. Można zatem powiedzieć, że wraz ze wzrostem umiejętności graczy, wzrasta również popularność postaci z czołówki listy Grubby'ego.


Żądza krwi oraz wielki powrót Rehgara

Ork wraz z druidem stanowią Tier S (Najsilniejsi pośród pomocników) w obecnej Mecie. Li Li kosztem Szamana Hordy spada w notowaniach. Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec dominację Nocnego Elfa, Baśniowego smoka oraz Szamana Kręgu Ziemi. Warto zauważyć, że w Lidze Złotej Gracze coraz częściej skłaniają się ku Tassadarowi, który został ostatnio zreworkowany.

Na wykresie przedstawiono popularność bohaterów na poziomie Ligi Złotej w oparciu o dane z Hotslogs na dzień 7 lutego 2017.
Zawsze jest nadzieja

Liga platynowa to już odzwierciedlenie Mety. Na miejscu pierwszym Malfurion, Rehgar. Zaraz za nimi Jasnoskrzydła, którą dzielnie zaczyna gonić Auriel. Kharazim, mimo dużej popularności oraz wysokiego miejsca na Tierliście Grubby'ego wciąż łyka kurz. Spada natomiast popularność Porucznik Morales oraz Li Li. Pandarenka ma swoje sytuacyjne zastosowanie, jednakże jej moc uzdrawiania jest zbyt niska i mało zależna od nas, by ta uzdrowicielka mogła stanowić poważną konkurencję dla Druida czy Szamana. Być może gdyby umożliwić Pandarence korzystanie z oślepienia po aktywacji Głębokiego Dzbana, ta miałaby większą szansę, na zaistnienie w Mecie. Spadek użyteczności Porucznik Morales można uargumentować w bardzo prosty sposób - Gracze wiedzą jak kontrować Terrankę.

Na wykresie przedstawiono popularność bohaterów na poziomie Ligi Platynowej w oparciu o dane z Hotslogs na dzień 7 lutego 2017.


Krótkie podsumowanie Ligi Diamentowej oraz Brązowej: Auriel wyprzedziła Morales. Warto zauważyć, że Archanioł Nadziei to postać dosyć trudna, dlatego odstrasza wielu fanów supportowania. Duża ilość Graczy sięga po łatwą w obsłudze Morales, która nie wymaga dużej wiedzy. Terranka w niskiej lidze sieje postrach, podczas gdy w Diamencie jest niemal nieobecna. Może to być spowodowane silną pozycją Artanisa, Diablo oraz Thralla, którzy są w stanie całkowicie wyłączyć Medyka. Po krótkiej analizie można również wywnioskować, że wraz ze wzrostem poziomu gry, spada użyteczność Pandarenki. Może to oznaczać, że głównym atutem Obieżyświata jest nie uzdrowienie lub oślepienie, a względnie niska cena. W Lidze Diamentowej, gdzie każdy ma zdecydowaną większość (o ile nie wszystkich) bohaterów, Li Li stanowi już jedynie opcję, a nie konieczność.

Na

wykresie przedstawiono popularność bohaterów na poziomie Ligi Platynowej w oparciu o dane z Hotslogs na dzień 7 lutego 2017.


W lidze mistrzowskiej dominuje niezmiennie Malfurion. Rośnie natomiast popularność Rehgara, który zdaje się wypychać kolegów po fachu na dalszy plan. Nasza dzielna Pandarenka pojawia się niezwykle rzadko (im wyższa liga tym niższa popularność), Porucznik Morales jako chodząca studnia leczenia ledwo prześciga Tyrande. Zaraz po najpotężniejszych Supportach (Tier S: Malfurion oraz Rehgar), w meczach pojawiają się Kharazim (18.3%), Auriel (25.50%), Jasnoskrzydła (34.3%) oraz Tassadar (33.9%). Lista podziału postaci według Grubby'ego doskonale odzwierciedla to, którzy bohaterowie stanowią ważny element rozgrywek


Drogą podsumowania...

Po dokładnym przeanalizowaniu powyższych wykresów, można stwierdzić, że na niskich poziomach wybór Pomocnika jest mocno uzależniony od jego ceny. Uwarunkowane jest to faktem, że większość Graczy preferuje grę zabójcą lub specjalistą, zaś w ostateczności wojownikiem. Pośród niektórych graczy panuje przeświadczenie, że Pomocnicy to postaci słabe. W związku z tym rola Supporta jest błędnie kojarzona z czymś nudnym. Tymczasem leczenie w Heroes to bardzo trudne i odpowiedzialne zajęcie. Wielokrotnie szukamy winy u innych członków naszego zespołu. Czy jednak nie jest tak, że często do Ligi przystępujemy kompletnie nieprzygotowani? Zapraszam serdecznie do komentowania oraz zabierania głosu na ten temat w komentarzach, poniżej artykułu!