Porady Fury'ego dotyczące gry Pożarskym

Porady Fury'ego dotyczące gry Pożarskym

Chcesz ognia? Pożarsky – Wypalacz Weteran – wypalił sobie szlak do Nexusa i zaczyna się robić gorąco. Aby pomóc wam rozpocząć przygodę u boku zaprawionego w bojach Wojownika z uniwersum StarCraft, poprosiliśmy, by Fury – gracz specjalizujący się w Wojownikach w zespole Gale Force Esports – podzielił się z nami swoimi pierwszymi wrażeniami z gry Pożarskym.

„Pożarsky to bohater jedyny w swoim rodzaju. Jest masywny i wytrzymały, a jeśli dobrze go poprowadzić, może zasiać prawdziwy chaos w szeregach wroga. Sama ilość obrażeń, które ten Wojownik może na siebie przyjąć, zneutralizować oraz zadać przeciwnikom, budzi strach i respekt”. Nasz Wypalacz doskonale sobie radzi z przeprowadzaniem sojuszników przez starcia drużyn, ponieważ może ich chronić przed obrażeniami, a jednocześnie może dać wrogom nieźle w kość.

„Gdybym grał Pożarskym jako głównym Tankiem, zwróciłbym szczególną uwagę na zapewnienie sobie maksymalnej samowystarczalności w zakresie zasobów, a jednocześnie zmniejszyłbym wartość obrażeń, jakie wrogowie mogliby zadać mnie i moim sojusznikom. Dobierając odpowiednie talenty, można przetrwać starcia drużyn tak długo, jak dysponuje się gotowymi do użycia zdolnościami”.

Capture.JPGPożarsky dysponuje dwiema głównymi metodami redukcji obrażeń, aby utrzymać się przy życiu. Pierwszą jest cecha Piromania, którą można aktywować, by zwiększyć jego pancerz i zadawać obrażenia wszystkim pobliskim przeciwnikom przez 4 sek. Drugą metodą jest stanie w Plamie Oleju (klawisz W), która przywraca Pożarsky'emu 49 pkt. zdrowia co 0,3 sek., o ile podpali ją przy pomocy Strumienia Ognia (klawisz Q). Podpalenie się podczas starcia drużyn nie tylko wzmacnia jego obronę, ale również powoduje zadawanie stałych obrażenia wszystkim wrogom na tyle szalonym, by znaleźć się w jego sąsiedztwie. Oznacza to, że jeśli będziecie blokować przeciwników własnym ciałem – a jest to zadanie każdego Tanka – bardzo utrudnicie życie przeciwnikom.

oil-spill.jpgProblem, jak zauważa Fury, polega na tym, że jeśli samowystarczalność Pożarsky'ego jest uzależniona w stu procentach od jego zdolności, oznacza to, że w starciach drużyn zdany jest on właściwie na łaskę i niełaskę swoich czasów odnowienia. Trzeba brać to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących zaangażowania się w walkę.

„W starciach drużyn Pożarsky jest mocno uzależniony od czasów odnowienia. Może przyjąć na siebie duże obrażenia, kiedy stoi w podpalonych Plamach Oleju i kiedy aktywuje się jego Piromianę, dlatego przed zainicjowaniem takiego starcia należy się upewnić, że przynajmniej jedna z jego zdolności jest gotowa do użycia. Jeśli nie, to bohaterowie dysponujący możliwością zadawania gwałtownych obrażeń mogą z łatwością ugasić jego płomień”.

Piromania waszym przyjacielem

flame-stream.jpgFury zaleca wybór talentów, które ulepszają Piromanię i Strumień Ognia, aby wzmocnić jego potencjał do zadawania obrażeń, blokowania ich oraz samoleczenia. Na poziomie 1 wybór jest „dość elastyczny”, ale Fury zalecałby Stymulant Adrenalinowy, ponieważ zapewnia on Pożarsky'emu bardzo potrzebną premię do szybkości – zarówno ruchu, jak i ataków podstawowych – których znaczenie wzrasta wraz z kolejnymi etapami meczu.

„Większość Wojowników ma problemy z mobilnością, dlatego uważam, że Stymulant Adrenalinowy okaże się bardzo pomocny dla Pożarsky'ego – zapewnia mu zarówno premię do szybkości ruchu, jak i ataku, co świetnie uzupełnia się z jego talentem 20 poziomu, Wypaleniem. Kombinacja ta sprawia, że jego ataki podstawowe spowalniają przeciwników przy każdym trafieniu, a na wrogów nakładany jest kumulujący się efekt osłabienia, który podpala przeciwników na pewien czas. Jeśli wybierzecie oba talenty, będziecie mogli rzucać się w pościg za przeciwnikami lub w miarę potrzeby odciągać ich, ponieważ ataki podstawowe Pożarsky'ego są dystansowe”.

jet-propulsion.jpgSkuteczność Pożarsky'ego jako Tanka w dużym stopniu zasadza się na jego zdolności do zbliżenia się bezpośrednio do przeciwnika, tak aby przyjmować na siebie obrażenia i zadawać obrażenia wokół siebie. Fury zaleca wybieranie talentów, które uzupełniają ten styl gry. Stopienie – talent poziomu 4 – zmniejsza obrażenia zadawane przez wszystkich przeciwników objętych działaniem wybuchu płomieni Piromanii, zaś ulepszenie cechy Pożarsky'ego z poziomu 16 przywraca mu w postaci zdrowia 75% zadanych obrażeń. „Jeśli zdołacie spowolnić przeciwników i stać wśród nich z aktywną Piromanią, zadacie bardzo duże obrażenia, jednocześnie sporo na siebie przyjmując”.

Rekomendacja dotycząca wyboru talentu na poziomie 13 uzależniona jest od rodzaju obrażeń, jakie zadaje wroga drużyna. Gęsty Olej najlepiej się sprawdza w konfrontacji z postaciami opierających się o ataki podstawowe (np. Illidan, Zul'jin i Valla), ponieważ zmniejsza on ich szybkość ataku. Ogień Zaporowy zaś to „ogólnie rzecz biorąc, solidny talent, który zmniejsza moc zaklęć celu”.

Zdolności bohaterskie są uzależnione od warunków

bunker-drop.jpgGdy idzie o zdolności bohaterskie Pożarsky'ego, Fury preferuje bezpardonową moc ofensywną zapewnianą przez Zapłon (R2). Fury przyznaje jednak, że Desant Bunkra (R1) we właściwym momencie również może być bardzo skuteczny.

„Po przetestowaniu obu zdolności bohaterskich mogę powiedzieć, że osobiście bardziej podoba mi się Zapłon, ponieważ potencjalnie może zadać ogromnie obrażenia i przechylić szalę starcia na naszą korzyść. Kiedy używasz Zapłonu, wroga drużyna musi podjąć decyzję, czy się przez niego przebijać, czy wycofać się, zanim eksploduje”.

Zapłon dobrze się sprawdza, gdy trzeba zadać ogromne obrażenia, ale Desant Bunkra może pomóc przetrwać przeciągające się starcia drużyn, gdy zdrowie sojuszników spada niebezpiecznie nisko.

„Widzę potencjał, który zapewnia Desant Bunkra. Możecie dać członkom swojej drużyny bezpieczne schronienie i miejsce, z którego będą też mogli zadawać jakieś obrażenia. Mogę sobie wyobrazić, że będzie on wybierany w charakterze narzędzia umożliwiającego sojusznikom uniknięcie śmierci lub stania się celami wrogów”.

Zdaniem Fury'ego główną słabością bunkra jest fakt, że jeśli wroga drużyna zdecyduje się skupić na nim ogień, może on szybko ulec zniszczeniu. Oznacza to, że Desant Bunkra może okazać się niewłaściwym wyborem w konfrontacji z bohaterami szarżującymi lub zadającymi znaczne obrażenia pojedynczym celom (np. Illidanem, Szarogrzywym czy Novą). Jednak nawet biorąc poprawkę na tę słabość, Fury jest przekonany, że efekt zapewniany przez bunkier każdemu bohaterowi, który się w nim schroni, czyni z niego potężną kontrę dla wielu druzgocących ataków.

„Sądzę, że jedną z sytuacji, w których zastosowanie Desantu Bunkra może się okazać zdecydowanie dobrym pomysłem, jest moment użycia przez Maltaela Udręczonych Dusz. Pożarsky może szybko rozstawić bunkier i wszyscy mogą się w nim skryć aż do ustania ataków Archanioła Śmierci”.

Pożarsky jest bardzo wszechstronny i elastyczny, więc eksperymentujcie

combustion.jpgIm lepiej Fury zapoznawał się z Pożarskym podczas tygodnia spędzonego na PST, tym mniej był przekonany o istnieniu jedynej słusznej, zwycięskiej konfiguracji jego postaci. Fury jest przekonany, że elastyczność Pożarsky'ego stanowi jedną z najważniejszych zalet tego Wojownika.

„W miarę kolejnych godzin spędzonych z Pożarskym i poświęcenia czasu na eksperymenty dochodzę do wniosku, że jest to jeden z bohaterów dysponujących najbardziej elastycznym i wszechstronnym drzewkiem talentów w grze. Wcześniej myślałem, że niektóre talenty są po prostu nieodzowne, ale po dłuższym namyśle stało się dla mnie jasne, że możliwe jest tworzenie wielu różnych, dobrze działających konfiguracji z użyciem talentów, których wartości dotychczas nie dostrzegałem”.

Jaki będzie wasz styl gry Pożarskym? Dajcie nam znać w komentarzach! I jak zawsze – do zobaczenia w Nexusie!