Tier List - Z czym to się je?

Tier List - Z czym to się je?

          Obracając się nieco w środowisku Heroes of the Storm już dłuższy czas często spotykałem się z pytaniami dotyczącymi, które postaci są mocne. W końcu każdy z nas przechodząc na Hero League lub starając się grać Team League, podejmując pierwsze turnieje lub nawet na zwykłym Quick Match stara się wygrać. Jak logika wskazuje najłatwiej jest to uczynić przy użyciu najmocniejszych hero. Jednak, który z nich jest tym najmocniejszym. Szperając w internecie, różnych stronach, pytając wujka Google w końcu trafimy na pierwsze Tier Listy. Niektóre tworzone przez amatorów, inne przez casterów, a jeszcze inne przez profesjonalnych graczy. Pytanie brzmi: jak się z nimi zapoznać, aby wyciągnąć prawidłowe wnioski. 

 

To nie wyrocznia

 

          Tier List nie jest w żadnym wypadku czymś co należy uznawać za święte. To można naginać wedle własnych upodobań. Nieco później pokażę wam jak prezentują się różnice nawet między konkretnymi profesjonalistami i zauważycie, że takie listy potrafią się wręcz wykluczać. Przede wszystkim jest to wszystko zależne od Mety. Meta jest nieubłagana i dla wielu jest ona uważana za coś niepodważalnego. Stąd moja pierwsza rada: chcecie zostać profesjonalistami, twórzcie metę. Musicie zrozumieć, że ona jest elastyczna. Tym samym wyklucza to egzystowanie Tier List jako czegoś niepodważalnego. Pomijając metę dużo zależy od waszego stylu gry. Kiedy lubicie grać agresywnie pomimo nerfu Arthas nadal może być waszym Tier 2 tankiem mimo, że wielu uważa go za Tier 3-4. Jeśli lubicie grę wolniejszą i nastawiacie się na późniejsze etapy gry to na pewno preferować będzie Azmodana od Zagary. Musicie podchodzić do tego w ten sposób i sami kreować metę. Ale podejmujcie się tego tylko wtedy kiedy rozumiecie Heroes of the Storm. Jeśli w dyskusji na temat tego która postać jest lepsza jesteście przekonani, że akurat wasz wybór jest mocniejszy tylko dlatego, że tak powiedział Nicker lub Zuma to znaczy, że popełniacie błąd.

 

Ameryka czy Europa?

 

          Zabawa się zaczyna kiedy dotrzemy do analiz konkretnych playlist, a chyba najzabawniejszą z nich jest Tier List z zeszłego patchu, ale i aktualnie możemy znaleźć trochę atrakcji. Przyjrzyjmy się aktualnym listom z Sylvanas Patch.

 

Tier List C9 Zuna ze sceny NA

 

To jest jak widzicie Tier List Zuna'y z C9, a teraz spójrzmy na to co stworzył iDream.

 

Tier List C9 iDream ze sceny NA

 

Są to gracze tej samej drużyny, a już możemy zauważyć różnice. Diablo, Chen, Sylvanas i parę innych postaci znajduje się w innych miejscach. Wynika to z tego czym trenują takie drużyny, na kogo grają i co się sprawdza, co pasuje pod ich playstyle. Mógłbym dorzucić tutaj jeszcze aktualną Tier Listę Nickera z Gamers2 jednakże ciekawsze będzie jeśli zobaczymy tą wcześniejszą z patchu z Lost Vikings.

 

Tier List G2 Nicker z patcha z Lost Vikings

 

Kiedy Amerykę podbijał Azmodan Europa usadowiła go w Tier 4. Jednocześnie Jaina, której potencjał zaczął ujawniać się pod koniec patcha również jest na dole Tier Listy. Pokazuje to nam jak wiele zależy od tego co prezentuje w danej chwili Meta w regionie jak i również, które drużyny wolą co grać.  I ciekaw jestem jak wyglądałaby taka lista Schwimpiego (aktualnie Na'Vi), który już od bardzo długiego czas jeszcze pod bandera Team Tommorow Big podejmowali Diablo i można powiedzieć, że był to ich Tier 1. 

 

Myślcie

 

To od was zależy i waszej znajomości gry co jest Tier 1. Nie bójcie się podważać zdania pro graczy jeśli sami do tego aspirujecie i w grach z nimi, scrimach, turniejach daje wam to efekty. Jednakże zawsze prowadźcie dyskusje z szacunkiem. Mimo wszystko pewne rzeczy nie pasują, bo są za słabe jak na przykład gigantyczny nerf na Abathurze, który uczynił go po prostu niegrywalnym. Jednak nikt nie broni wam szukać potencjału w Sonya'i czy Raynorze, którzy są nisko, ale nie dlatego, że są słabi, a Meta ich jeszcze nie odkryła. Świetnym przykładem będzie tutaj Tyrande'a czy Azmodan. Powodzenia w Nexusie!

Komentarze

Obrazek użytkownika JJThompson
JJThompson 9. Kwiecień 2015 - 2:54
<p>Jak to "w Abaturze"? Abatur jest PRO!</p>