Zapowiedź HCT Spring Championship

Zapowiedź HCT Spring Championship

Podczas turnieju Hearthstone Championship Tour 2017 (HCT) zostanie wyłoniona kolejna czwórka zawodników, którzy pojadą na zawody Hearthstone World Championship rozpoczynające się już w piątek, 7 lipca, w Szanghaju. Transmisję na żywo ze Spring Championship będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale Hearthstone na Twitchu, a teraz przedstawiamy w zarysie, czego możecie się spodziewać podczas tego turnieju.

Turniej

Tak jak wcześniej, w cyklu HCT turnieje będą rozgrywane w formule Podboju. Inaczej niż podczas HCT Winter, w sezonie wiosennym obowiązują zaktualizowane zasady. Teraz zawodnicy będą walczyć do trzech zwycięstw z jednym blokowaniem, więc każdy z graczy musi łącznie wystawić cztery klasy postaci.

Na początek w czterech grupach rozstawionych zostanie czterech graczy – po jednym z każdego regionu. Po zakończeniu fazy grupowej w podwójnym systemie turniejowym, dwóch najlepszych zawodników z każdej grupy awansuje do drabinki rozgrywek play-off z pojedynczą eliminacją.

Oprócz puli nagród o łącznej wartości 250 000 USD, stawką w turnieju są cztery miejsca w Hearthstone World Championship – więc do mistrzostw świata zakwalifikuje się czwórka półfinalistów, bez względu na region pochodzenia.

Gracze

Wszystkich 16 zawodników turnieju należy do światowej czołówki Hearthstone. Yvehenni „Neirea” Shumilin oraz XHope występują w zawodach regularnie od turnieju Winter Championship, a obok Neirei w szranki staną jego współzawodnicy z poprzednich mistrzostw świata w Hearthstone – Jason „JasonZhou” Zhou, Aleksandr „Kolento” Malsh oraz Jun Hak „Kranich” Park. Neirea ma misję, bo podczas Winter Championship w siódmej partii przegrał ćwierćfinał do czterech zwycięstw z późniejszym finalistą Frankiem „Fr0zen” Zhangiem – i zabrakło mu zaledwie jednego zwycięstwa do zagwarantowania sobie udziału w World Championship.

Europę w sezonie wiosennym będzie reprezentować plejada starych wyjadaczy, jednak dla kilku z tych zawodników turniej Spring Championship jest szansą na oderwanie się od stawki. Choć ponownie największymi faworytami są najbardziej utalentowani gracze z Europy rywalizujący w niezwykle trudnym regionie HCT, to w Chinach naprawdę trudno jest zająć wysoką pozycję w tabeli Legend, a gracze z Ameryk odnieśli wielkie sukcesy w turnieju Winter Championship.

Składy talii

Gracze:

Hoej

Hoej ma za sobą niesamowity występ w 2015 roku; zwyciężył w 2 ważnych turniejach i wielokrotnie awansował do najlepszej ósemki. W 2016 roku radził sobie nieco gorzej, ale i tak w kilku ważnych imprezach awansował do pierwszej czwórki. Gdy Hoej nie bierze udziału w zawodach, nadaje transmisje ze swoich gier razem ze swoją papugą o imieniu Pidgey. Z początku grywał taliami pośrednimi, jednak w Roku Krakena ugruntował swoją pozycję jednego z najlepszych graczy talią Renoksiężnika. W Roku Mamuta z łatwością poradzi sobie w dowolnej konfiguracji.

Paladyn
Wojownik
Łotr
Szaman

Powrót na górę

Neirea

Neirea z Team Liquid to ekspert systemu szwajcarskiego – niezależnie od meta-gry, co udowodnił na przestrzeni całego 2017 roku, za każdym razem zapewniając sobie w play-offach miejsce w pierwszej czwórce. Od awansu do turnieju World Championship dzieliło go tylko jedno zwycięstwo, więc teraz w Szanghaju będzie miał kolejną szansę, aby to osiągnąć. Choć często kończy zawody w pierwszej ósemce, to nadal potrzebne mu jest zwycięstwo w jednym dużym turnieju.

Mag
Druid
Łotr
Wojownik

Powrót na górę

Rdu

RDU to gracz z drużyny G2 i zdobywca największej liczby punktów w rankingu europejskim, któremu w zeszłym roku, podczas turnieju kwalifikacyjnego Last Call, do awansu zabrakło tylko jednego zwycięstwa i zamiast niego na mistrzostwa świata pojechał Pavel. RDU dwukrotnie zwyciężał w zawodach DreamHack Summer, zaliczał świetne występy w turniejach, a na co dzień poświęca wiele godzin na walkę w pucharach internetowych i grze rankingowej. Preferuje talie agresywne, ale nie stroni od talii kontrolujących, jeśli akurat wpisują się w trendy meta-gry.

Druid
Mag
Wojownik
Szaman

Powrót na górę

Kolento

Kolento z drużyny Cloud9 i jeden z najbardziej utytułowanych graczy w Hearthstone, mogący się pochwalić zwycięstwem w sześciu głównych turniejach. W 2016 roku trochę wycofał się z otwartej sceny turniejowej, jednak po imponującym zwycięstwie w Gold Series w Chinach oraz jednoczesnym zapewnieniu sobie 1. miejsca w rankingu Legend zarówno w Europie, jak i Amerykach, jest groźniejszy niż kiedykolwiek. Trenuje sam i często zmienia taktyki.

Druid
Łotr
Wojownik
Szaman

Powrót na górę

Mage

Mage to doświadczony gracz z Nowej Zelandii, który jeszcze nie pokazał pełni swoich możliwości, ale w poprzednich latach często awansował w mistrzostwach Australii i Nowej Zelandii do rozgrywek play-off. Mage ma opinię jednego z najsolidniejszych graczy z Nowej Zelandii.

Paladyn
Mag
Łotr
Szaman

Powrót na górę

Tredsred

W zeszłym sezonie Tredsred nie załapał się na play-offy Azji i Oceanii, jednak udało mu się dotrzeć na wiosenne rozgrywki play-off. Turniej w systemie szwajcarskim zakończył z wynikiem 6:1 i zapewnił sobie bilet do Szanghaju, zwyciężając ze swym sławniejszym kolegą o pseudonimie GundamFlame.

Paladyn
Wojownik
Łotr
Mag

Powrót na górę

CitizenNappa

CitizenNappa jest względnie nowym zawodnikiem na scenie e-sportowej, jednak ma na koncie ponadprzeciętny występ podczas turnieju Spring Playoffs.

Druid
Wojownik
Łotr
Szaman

Powrót na górę

Kranich

Kranich to jeden z najbardziej rozpoznawalnych graczy z regionu Azji i Oceanii. Startował w zawodach na BlizzConie w 2014 i 2015 roku, a na BlizzConie 2015 dwukrotnie pokonał 3:0 Lifecoacha w rozgrywkach grupowych, zapewniając sobie wyjście z grupy. Kranich należy również do południowokoreańskiego zespołu walczącego w Hearthstone Global Games.

Druid
Paladyn
Łotr
Mag

Powrót na górę

Muzzy

Muzzy to powszechnie szanowany amerykański gracz, który według wielu graczy już dawno powinien spokojnie dotrzeć do finału HCT. Może się pochwalić dobrymi wynikami podczas występów z zespołem Luminosity w 2017 roku, zajmując 2 miejsce podczas PAX East Major w pierwszym tygodniu marca, a w następny weekend 7/8 miejsce na ONOG Major Circuit Austin. Zespół Luminosity wystawił wyjątkowo mocny skład na obecne mistrzostwa HCT.

Mag
Druid
Paladyn
Szaman

Powrót na górę

Kuonet

Kuonet rozpoczął karierę na scenie e-sportowej dość niedawno, a ostatnio przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Gra w Hearthstone z wieloma graczami o podobnym stylu, takimi jak Tom60229 czy Pinpingho. Kuonet miał ciężką przeprawę w play-offach, jednak przy wyniku 4:2 udało mu się stanąć na wysokości zadania i zdobyć bilet do Szanghaju.

Mag
Paladyn
Druid
Wojownik

Powrót na górę

DiegoDias

DiegoDias przez ostatnie trzy lata dosłownie trząsł sceną turniejową Ameryki Łacińskiej. Trzy lata z rzędu awansował do pierwszej ósemki w co najmniej jednym turnieju Copa America Major, a w 2015 wygrał jeden z nich. DiegoDias to jeden z najsolidniejszych graczy wywodzących się ze sceny Hearthstone w Ameryce Łacińskiej.

Paladyn
Druid
Łotr
Wojownik

Powrót na górę

Ant

Ant należał do pierwszej fali zawodowych graczy w Hearthstone, którzy pojawili się na scenie w 2014 roku. Brał wówczas udział w turnieju Hearthstone Americas Championship i był jednym z 16 najlepszych graczy w regionie Ameryk. Przed turniejem Spring Playoffs zaliczył tylko jeden znaczący start w HCT, kiedy w 2016 roku zajął miejsca 5-8 podczas turnieju DreamHack Austin.

Druid
Wojownik
Mag
Szaman

Powrót na górę

OMJasonZhou

Niedawno Jason wygrał turniej Gold Super Premier Spring 2017, dzięki czemu zdobył bilet na HCT Spring Championship. To utytułowany weteran e-sportu, dysponujący szerokim wachlarzem doświadczeń zarówno na scenie krajowej, jak i międzynarodowej. Zwyciężył w turnieju Super Premier Summer 2016 i był w pierwszej czwórce podczas BlizzConu 2016, a w styczniu 2017 r. stoczył zacięty bój podczas turnieju CN vs. NA.

Paladyn
Druid
Łotr
Szaman

Powrót na górę

OMXhope

OMXHope zadebiutował na scenie e-sportowej po udziale w Stone League, a ostatecznie zaczął też grać na scenie międzynarodowej. W swojej karierze może się pochwalić wieloma zwycięstwami, między innymi trzecim miejscem podczas Super Premier Summer 2016, drugim miejscem w finale Gold Hearthstone 2016 oraz miejscem w pierwszej ósemce w HCT Winter Champs 2017 i drugim miejscem w ostatnich zawodach Super Premier Spring 2017. XHope raz po raz udowadnia, że ma predyspozycje, aby awansować do ścisłej czołówki graczy w Hearthstone!

Druid
Kapłan
Wojownik
Szaman

Powrót na górę

ahqDogggg

Dogggg to niezwykle utalentowany graczy z chińskiej sceny Hearthstone. W 2017 roku, podczas turnieju CN vs. EU, ahqDogggg pokonał w pojedynkach wybitnych graczy – Orange’a i Pavela. Zakwalifikowanie się do HCT Spring Championship jest szczytowym punktem w karierze ahqDogggga.

Druid
Paladyn
Łotr
Mag

Powrót na górę

Trunks

Trunks zaczął karierę e-sportową na turnieju Super Premier Spring. W fazie grupowej play-offów zajmował 1. miejsce w rankingu z imponującym wynikiem 6:1. W ćwierćfinale znów tryumfował z wynikiem 6:2, budząc niekłamany podziw publiczności!

Mag
Druid
Paladyn
Łotr

Powrót na górę

Talie

Składy talii zostały już zatwierdzone, więc możemy wam przedstawić ciekawe trendy w meta-grze oraz talie, na które warto zwrócić uwagę podczas turnieju Spring Championship. Możecie też skopiować wybrane talie i zagrać nimi dzięki nowej funkcji importowania talii!

Obserwatorów na pewno zainteresuje, jak radzi sobie talia Zadaniowy Łotr, biorąc pod uwagę, że w nadchodzącej aktualizacji wprowadzimy zmianę balansu karty Podziemne jaskinie (odnośnik w j. angielskim). Na turniejach talie łotra plasowały się pod względem popularności na drugim miejscu, zaraz za druidem, jednak talia Zadaniowego Łotra jest zdecydowanie najpopularniejsza wśród nich i tylko taki typ tej klasy będzie można zobaczyć podczas turnieju Spring Championship.

Talia Zadaniowego Łotra cieszyła się najmniejszą popularnością wśród graczy z Ameryk, za to ma ją w swoim arsenale każdy zawodnik z Azji i Oceanii. Każdy z regionów ma jedną klasę postaci, która konsekwentnie pojawia się w zestawach talii poszczególnych graczy. W przypadku Ameryk i Chin jest to druid, Europa ma wojownika, a Azja i Oceania łotra, zaś inne regiony korzystają z wielu talii druida i wojownika.

Pięć spośród talii Zadaniowego Łotra zasadniczo nie różni się w głównej części, a wśród pozostałych sześciu karty takie jak Łomotrzyk czy Cios w plecy zostały zamienione na bardziej agresywne Dziki szabloskalne lub karty przeciwko taliom agresywnym – takie jak Głodny krab, Pełzający w smole czy Golakkański pełzacz. Wśród innych popularnych w tym turnieju kart o specyficznych efektach warto wymienić Łamacza zaklęć u Pirackiego Wojownika, Żarłoczny szlam w taliach Nefrytowych Druidów i Gwałtownych Magów. Mocno wyspecjalizowane karty tego typu pojawiają się sporadycznie – na przykład dwóch graczy zdecydowało się na Pożeracza sekretów przeciwko Lodowemu blokowi.

Łącznie w grze zobaczymy talie siedmiu z dziewięciu klas postaci w Hearthstone, w 13 różnych odmianach. Tylko xHope zagra kapłanem, jedyną niepowtarzalną talią jest Nefrytowy Szaman gracza JasonZhou z kartą Duchowe echo.

Istnieją pewne regionalne trendy – gracze z Ameryk często stawiają na zwycięstwo w późnym etapie gry, więc wystawiają w turnieju talie Nefrytowego Druida, Zadaniowego Wojownika, czyli dwie z trzech talii Kontrolującego Paladyna. Zawodnicy z Azji i Oceanii grają bardziej agresywnie i decydują się na więcej talii Żetonowych, a także jako jedyni w ogóle nie sięgają po Nefrytowego Druida. Do tego Chiny odrzuciły grę Pirackim Wojownikiem.

Ogólnie rzecz biorąc, w obecnym turnieju żadna z typowych talii poza Zadaniowym Łotrem nie została wybrana przez ponad połowę zawodników – jedynie ośmiu graczy wybrało Żetonowy Szaman. Kilku graczy postawiło na podobne talie w ramach różnych klas, natomiast nie zobaczymy żadnych identycznych typowych talii.

Gracze używający talii kontrolujących będą zapewne blokować Nefrytowego Druida albo Zadaniowego Łotra, żeby chronić swoje najlepsze talie. Gracze agresywni prawdopodobnie będą blokowali talie, które mogłyby przetrwać ich atak, takie jak Kontrolujący Paladyn czy Zadaniowy Wojownik, a jeśli się nie pojawią, to zapewne skreślą talie Żetonowe, mogące przebić ich potencjał do zadawania obrażeń.


Więcej informacji na temat turnieju Spring Championship, w tym daty transmisji i listy prowadzących znajdziecie w naszym przewodniku pod tytułem Oglądajcie mistrzostwa Spring Championship!.

Na kogo głosowaliście w plebiscycie Wybierz swojego mistrza? Z jakimi taliami będziecie eksperymentować za pomocą funkcji importowania talii? Dajcie nam znać w komentarzach!