Wstęp do fabuły Overwatch

Wstęp do fabuły Overwatch

Akcja gry toczy się w naszym świecie, w przyszłości. Przez pierwsze 30 lat rasa ludzka kontynuowała wytwarzanie technologii na coraz wyższym poziomie, aż stworzyła doskonałą sztuczną inteligencję (zawierającą wręcz duszę) - całą rasę inteligentnych robotów nazwano Omnikami.

Zostały wykorzystane globalnie do pracy na rzecz ludzkości. Niestety, coś się załamało....


W tym tekście skupimy się wyłącznie na wydarzeniach poprzedzających akcję gry. Opowieści historii postaci można znaleźć w następującym artykule.

>> 30 lat w przyszłości - budując sztuczną inteligencję

http://hydra-media.cursecdn.com/overwatch.gamepedia.com/c/c9/Icon-bastion.png?version=afae03a642158d1857e5d3c807c0e21eNiespodziewanie po okresie całkowitego pokoju roboty oszalały i zaczęły atakować dosłownie wszystko, niszczyć cały świat (głównie dzięki jednostkom typu Bastion) - ten akt nazywany jest Kryzysem Omnicznym. Wszystkie kraje na świecie zostały zmuszone do rozpaczliwej obrony - niestety tylko Rosja wybroniła się z ataku rozszalałych robotów.

Ostatecznie by zażegnać problem, wszystkie kraje świata doszły do porozumienia i utworzyły niezależną jednostkę specjalną znaną jako Overwatch. Została złożona drużyna składająca się z między innymi Johna "Jack" Morrisona, Gabriel Reyesa, Reinhardta, Torbjorna i matki Fary.


>> 35 lat w przyszłości - Kryzys Omniczny

W konkursie o pozycję szefa Overwatch wytypowano dwóch kandydatów:

  • Morrisona - prosty syn rolnika ze stanu Indiana, który po wstąpieniu do wojska zdobył upragnione miejsce w kontrowersyjnym programie ulepszania żołnierzy - zyskał nadludzką siłę oraz zręczność.
  • Reyesa - starszy oficer od Morrisona, powszechnie szanowany, pochodzący z zatłoczonych ulic Los Angeles.

Ostatecznie z dwójki serdecznych przyjaciół wybrany został Reyes. Jednakże to Morrison miał większy wpływ na grupę w ostatecznym rozrachunku. Potrafił stworzyć z agentów Overwatch silnie współgrający zespół, który zakończył kryzys oraz zbudował legendę organizacji. Ostatecznie ONZ mianuje go głównodowodzącym organizacji - wywołało to konflikt między przyjaciółmi, który stał się brzemienny w skutkach.

>> 35 - 54 lat w przyszłości - naprawa powojennego świata

Przez prawie dwadzieścia lat ludzkość zmagała się z ogromnymi zniszczeniami wojennymi oraz kryzysem finansowym. Co więcej - nigdy nie wygasły napięcia pomiędzy ludźmi a omnikami.

Przykładem może być Australia - rząd nadał robotom ich własną ziemię, w rejonach niezamieszkanych. Przeciwnicy tego pomysłu uformowali Australijski Front Wyzwolenia i podjudzali cały kraj do ostatecznego rozwiązania problemów z omnikami. Natomiast Rosja znajduje się obecnie w drugim kryzysie omnicznym, które pochłonęło już 15 tysięcy żyć.

Jedynym miejscem pokoju jest miasto Numbani na zachodnim wybrzeżu Afryki, gdzie obie rasy żyją ze sobą w zgodzie. Miasto harmonii, pracujące nad sprawieniem, by Afryka składała się z krajów pierwszego świata.

Overwatch w tym czasie przeżywało rozkwit - pojawiły się w nim takie postacie jak Łaska i Winston. Organizacja pchała naprzód granice techniki, nauk medycznych czy eksploracji kosmosu, do załażenia bazy na Księżycu włącznie. Agenci uważani byli za bohaterów, z człowiekiem legendą na czele, symbolem wiary i nadzieli dla wszystkich - Morrisonem.

Została również utworzona tajna sekcja specjalna - Blackwatch. Składała się między innymi z Jessiego McCree oraz Gabriela Reyesa.


>> 54 lat w przyszłości - śmierć dowódcy i organizacji

19 lat po zakończeniu kryzysu, Overwatch przyjęło poważny cios - zostały zarzucone jej rażące zaniedbania, których skutkiem były porażki w misjach o wysokim znaczeniu, korupcji i niegospodarności, handlu bronią i naruszania praw człowieka. ONZ stworzyło specjalną komisję mającą zbadać sytuację.

W trakcie dochodzenia nastąpiła poważna eksplozja w oddziale szwajcarskim Overwatch - rzekomo nieszczęśliwy wypadek. W jego wyniku śmierć poniósł Morrison wraz z Reyesem. Plotki mówią o wewnętrznym buncie - walce dwóch przyjaciół. Morrison z jednej strony nie chciał doprowadzić organizacji do upadku. Z drugiej strony Reyes, którego motywy nie są znane. Ciała Jacka nie znaleziono.

Ostatecznie Overwatch zostało zlikwidowane, zdelegalizowane, a agenci zatrzymani i przesłuchiwani. Stali ostatecznie obiektem drwin i plotek.


>> 60 lat w przyszłości

Dotarliśmy do końca historii! Overwatch istnieje obecnie tylko w muzealnych salach, oraz w kilku rozsianych po światach barakach... a jednak niedawne wydarzenia wskazują na to, że to jeszcze nie koniec dziejów organizacji.

  • Syberyjska fabryka Omników wznowiła pracę
  • Pojawił się Żołnierz 76 - prawdopodobnie Jack Morrison, który po paru atakach na bazy wojskowe wykradł broń.. a także zemścił się za niesłuszne oskarżanie i zniszczenie jego ukochanej organizacji. Niestety to go złamało, pozostał po nim wyłącznie cień starego bohatera
  • Winston ukrywając się na posterunku Gibraltar nadal stara się pracować nad nowymi technologiami. Docierają do niego informacje o atakach i zamachach.. ale czy odważy się wezwać raz jeszcze ukrywających się po świecie agentów?
  • Atak na muzeum Overwatch - okazało się, że Reyes również żyje! Przybrał miano "Żniwiarza". Wraz z "Trupią Wdową" starają się wykraść rękawice PięściarzaI tutaj do akcji wkraczasz Ty drogi czytelniku!

Komentarze

Obrazek użytkownika Creator
Creator 3. Kwiecień 2016 - 8:09
Dobry post.
Obrazek użytkownika Forms
Forms 3. Kwiecień 2016 - 14:50
raz jest napisane John Morrison, a potem Jack Morrison. To jak on ma w końcu na imie?
Sam artykuł bardzo ciekawy. Czekam na więcej lore świata Overwatch.
Obrazek użytkownika Eridor
Eridor 3. Kwiecień 2016 - 15:39
Prawdę mówiąc mamy tutaj małą niezgodność w źródłach.
Podczas gdy w artykule o życiu Morrisona mamy wyłącznie "Jack Morrison", to spotkałem się również z wersją John "Jack" Morrison (w pierwszej wersji tego tekstu zawarłem tą nazwę, ale widać przy któreś edycji została ucięta).
Prawdopodobnie dopiero komiks o początku Overwatch nam to wyklaruje. Na razie jednakże trochę to przerobię w tekście, by się to nikomu nie mieszało.