Księżycowe Święto powraca!

Księżycowe Święto powraca!

Zgodnie z niepisaną tradycją, przełom stycznia i lutego to czas Księżycowego Święta w grach Blizzarda, które już po raz czwarty zawita także do Nexusa! Choć do rozpoczęcia świętowania zostało jeszcze trochę czasu, o tym, jakie atrakcje czekają nas w tym roku, możecie dowiedzieć się już teraz.

Szykujcie oręż i znajdźcie czas, bohaterowie, bowiem od 7 lutego do 5 marca będziecie mogli uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu! Jedno jest pewne - będzie to najbardziej hucznie obchodzona, jak dotąd, edycja Księżycowego Święta w Nexusie. Dla przypomnienia, w poprzednich latach w grze nie funkcjonował jeszcze przebudowany system lootu, skrzynek, ani rozbudowana baza przedmiotów kosmetycznych. W efekcie tego, mogliśmy cieszyć się jedynie kilkoma nowymi skórkami i wierzchowcami, a także minigierkami dostępnymi przed rozpoczęciem meczu (kto pamięta zbieranie czerwonych kopert, czy wyścigi kurczaków?). W tym roku, jednakże, Blizz nie zawiódł i dostosował święto do obowiązujących standardów, które obejmują wszystkie większe wydarzenia w grze.

Skąd się wzięło Księżycowe Święto?

Nim przyjrzymy się głównym atrakcjom, chciałbym najpierw odpowiedzieć na pytanie, które może nurtować niektórych z Was: o co właściwie chodzi w wydarzeniu, nawiązującym wyraźnie do tradycji Dalekiego Wschodu?

Księżycowe Święto, to nic innego, jak wydarzenie wzorowane na Chińskim Nowym Roku, zwanym w języku chińskim "春节" (Chūnjié), czyli dosłownie "Świętem wiosny". To zakończenie starego i początek nowego roku, w tradycyjnym chińskim kalendarzu księżycowo-słonecznym - stąd wszechobecne wzmianki o Księżycu i nazwa wydarzenia w grze. Jest to także najstarsze i zarazem najważniejsze święto obchodzone nie tylko w samych Chinach, ale i na Tajwanie, w Hong Kongu, Makau, Singapurze, Indonezji, Malezji, Korei, Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, na Filipinach, a nawet w niektórych regionach Australii. Chiński nowy rok, według tradycyjnego kalendarza, przypada na pierwszy nów między 21 stycznia a 20 lutego, ale same przygotowania rozpoczynają się już nawet na początku ostatniego miesiąca starego roku.

Głównym punktem Chińskiego Nowego Roku, jest jego wigilia, czyli ostatni dzień starego roku. Tradycyjnie jest to czas, w którym Chińczycy – w przeciwieństwie do zwyczaju obchodzenia Nowego Roku w kalendarzu gregoriańskim – gromadzą się w domach, najczęściej w rodzinnym gronie. Obowiązkową tradycją jest kolacja, której dania potrafią różnić się drastycznie w zależności od regionu, jednakże, jak Chiny długie i szerokie, na każdym stole znajdują się pierożki jiaozi. Kolejnym powszechnym zwyczajem jest dawanie prezentów noworocznych, które mają najczęściej formę niewielkich podarków, lub słodyczy. Ciekawostką jest zwyczaj wręczania czerwonych kopert, zawierających niewielkie sumy pieniędzy, chociaż, na przykład, na południu Chin, na takie prezenty mogą liczyć jedynie kawalerowie i panny. Zwieńczeniem Chińskiego Nowego Roku jest, tak zwane, 元宵节 czyli Święto Latarni (Yuánxiāojié). Tradycyjnie przypada ono na piętnasty dzień nowego roku (kalendarza chińskiego) i nierozerwanie łączy się z przyozdabianiem domostw i ulic papierowymi lampionami, o najróżniejszych kształtach i rozmiarach, ale także parady czy chińskie tańce ludowe.

Obchody Chińskiego Nowego Roku to także prawdziwa uczta dla oczu. Wszędzie króluje czerwień (często zestawiana z kolorem złotym), żółć i zieleń. W chińskiej tradycji, kolory te oznaczają odpowiednio: radość i powodzenie; cesarską dostojność, prestiż; oraz zdrowie i harmonię.


Dwanaście niebiańskich zwierząt

Znamy już genezę i przebieg Chińskiego Nowego Roku, ale jest jeszcze jeden ważny element, o którym nie sposób nie wspomnieć, poruszając ten temat. Mowa o chińskim Zodiaku. Analogicznie do zachodnich wierzeń, cykl astronomiczny jest podzielony na dwanaście równych części, z których każda jest przypisywana jednemu ze zwierząt. Różnicą jest fakt, że danemu zwierzęciu przypisuje się cały rok, a nie tylko okres około trzydziestu dni, jak w Zodiaku europejskim. Naturalnie, każdemu ze zwierząt przypisuje się określony zestaw cech osobowości, które – według wierzeń – cechują osoby urodzone w danym roku. Cała menażeria, w tradycyjnym cyklu, prezentuje się następująco:

 • Szczur - 鼠
 • Bawół - 牛
 • Tygrys - 虎
 • Królik - 兔
 • Smok - 龙
 • Wąż - 蛇
 • Koń - 马
 • Owca - 羊
 • Małpa - 猴
 • Kogut - 鸡
 • Pies - 狗
 • Świnia - 猪


W dwunastoletnim cyklu, rok danego zwierzęcia powtarza się co dwanaście lat. Rok 2018 jest rokiem psa, a więc to właśnie zwierzę będziemy mogli zobaczyć w roli nowego legendarnego wierzchowca (w trzech wersjach kolorystycznych), zwanego Księżycowym Strażnikiem. Więcej o chińskim Zodiaku, podziale cyklu na poszczególne lata, oraz znaczeniu znaków, możecie poczytać pod tym adresem.

Z dalekiej Azji wprost do Nexusa

Bogatsi o wiedzę z zakresu kulturowo-historycznego, możemy w pełni docenić dobrodziejstwa powracającego wydarzenia. Czego zatem możemy się spodziewać? Przede wszystkim, prawdziwego wysypu przedmiotów kosmetycznych. Począwszy od sprejów, poprzez portrety, wierzchowce, a na skórkach skończywszy. Wszystkie nowe przedmioty będą wyraźnie nawiązywały do dalekowschodniej tematyki Księżycowego Święta. Co najważniejsze, wszystko będzie można zdobyć zupełnie za darmo (i przy odpowiedniej dozie szczęścia), za sprawą limitowanych skrzynek z łupem, które będą dostępne tylko na czas trwania wydarzenia.

Nowe skórki prezentują się następująco:

Księżycowa Cassia
(rzadka skórka)
Księżycowy Kael'thas
(epicka skórka)
Księżycowa Sylvanas
(epicka skórka)
Księżycowy Zul'jin
(rzadka skórka)


Jeśli chodzi o powracające skórki i przedmioty, które będzie można znaleźć w skrzynkach, lub stworzyć za pomocą odłamków, lista prezentuje się tak:

 • Księżycowy Azmodan
 • Księżycowy Chen
 • Księżycowy Illidan
 • Księżycowa Jaina
 • Księżycowa Li Li
 • Księżycowa Li Ming
 • Księżycowy Kogut, oraz Złoty Księżycowy Kogut (wierzchowiec)
 • Księżycowy Smok (wierzchowiec)
 • Księżycowy Tygrys (wierzchowiec)

Dodatkowo, pojawi się także ekskluzywny wierzchowiec, zwany Księżycową Rakietą, który będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Pierwsza, "tradycyjna", będzie ostateczną nagrodą za ukończenie chain-questa, polegającego na rozegraniu, w sumie, 25 meczy w trybach przeciw SI, szybki mecz, rankingowy, lub poza rankingiem. Pozostałe, pomniejsze, nagrody, będą obejmowały przedmioty kosmetyczne. Druga wersja rakiety, w całości ze złota, będzie dostępna dla tych, którzy zdecydują się kupić ją w sklepie (analogicznie do zeszłorocznego Złotego Koguta). By stać się jej posiadaczem, najprawdopodobniej trzeba będzie odchudzić pozbyć się 10000 sztuk złota. Cóż, prestiż ma swoją cenę.


Księżycowe wyścigi rakietowe

Nowe wydarzenie, to także zupełnie nowa bójka. Tym razem, odłożymy na bok miecze, topory, szpony i zaklęcia, by dosiąść Księżycowych Rakiet i stanąć w szranki z dziewięcioma innymi graczami w szalonym wyścigu. Cel jest prosty - ukończ siedem okrążeń, by wygrać, a zwycięzca może być tylko jeden! Szybka jazda, to jednak nie wszystko, bowiem na trasie wyścigu pojawiać się będą czerwone koperty, które będzie można zbierać. Każda taka znajdźka nagrodzi nas dodatkową umiejętnością, która pomoże nam (lub utrudni przeciwnikowi) wygranie wyścigu. Mario Kart w Nexusie? Proszę bardzo!

I to by było na tyle, jeśli chodzi o zbliżające się wydarzenie. Bogatsi o tę wiedzę, możecie w pełni przygotować się na Księżycowe Święto, które rozpocznie się już 7 lutego.

Do zobaczenia w Nexusie!