Mistrzowskie zagrania: Zestawienia turniejowe

Mistrzowskie zagrania: Zestawienia turniejowe

W tym odcinku „Mistrzowskich zagrań” sam Julien „Cydonia” Perrault nauczy nas, jak przygotować zestawienie talii na turniej Hearthstone. Cydonia, który prawdopodobnie jest najlepiej znany ze swojego zwycięstwa podczas mistrzostw Americas Spring Championship w trakcie Hearthstone Championship Tour (HCT) 2016, cały czas jest aktywny na scenie Hearthstone Championship Tour i podczas swoich transmisji na kanale Twitch często dzieli się z graczami świetnymi poradami w kwestii podejścia do gry na najwyższym poziomie.

Chcę wziąć udział w turnieju. Jak mam zdecydować, które talie wybrać?

Zdaniem Cydonii istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, należy wiedzieć, czy potrafi się grać najlepszymi taliami odpowiednio dobrze (a także, czy ma się do nich karty). Jeśli nie, lepiej będzie grać kompletnymi taliami, które dobrze się zna. Jeśli jednak ma się możliwość stworzenia dowolnej talii, Cydonia radzi: „Jeśli jakąś talię możesz skontrować, a podejrzewasz, że wiele osób ją wybierze, to wykorzystaj tę kontrę. Jeśli danej talii nie można skontrować, graj nią”. Cydonia dodaje, że istnieje pewna asymetryczna równowaga w metagrze (przykładowo, kamień pokonuje nożyczki, nożyczki pokonują papier, a papier pokonuje kamień), dlatego należy prawidłowo przewidywać, jakich talii użyją przeciwnicy.

Jak mogę zmienić strategię w oparciu o zasady turniejowe?

Cydonia uważa, że pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, to klasa do zablokowania (jeśli jest taka możliwość). „Zastanów się nad tym, którą klasę chcesz zablokować, a następnie przygotuj pozostałe talie na podstawie przewidywanej mety” – wyjaśnił Cydonia. W wielu turniejach spisy talii będą jawne, co oznacza, że będziesz wiedzieć, jakie karty ma twój przeciwnik – ale działa to też w drugą stronę. „Przy jawnych zestawieniach najlepiej korzystać ze sprawdzonych strategii, bo nie można liczyć na to, że przeciwnik nie będzie umiał grać przeciwko twojej talii” – dodaje. „Nie możesz więc pominąć kluczowych kart w nadziei na to, że przeciwnik będzie próbował ich unikać”.

Jaki jest najlepszy sposób na trening przed turniejem?

W opinii Cydonii, trening przed turniejem obejmuje dwie fazy. W pierwszej fazie należy grać jak największą liczbą talii, by je lepiej poznać. Jednakże, bliżej samego turnieju, Cydonia sugeruje skupienie się na określonych, trudnych meczach: „Próbuj rozgrywać mecze, które są trudne do wygrania, a rzadziej zdarzają się w grze rankingowej” – proponuje.

O swoich treningach i reżimie przygotowań Cydonia mówi: „Zawsze staram się rozegrać dostatecznie dużo meczów wszystkimi taliami, by dobrze je poznać, a potem próbuję rozgryźć najtrudniejsze pojedynki. Jeśli nie mam czasu na przetestowanie wszystkiego, rozmawiam z innymi graczami, by przygotować dobry plan i strategię dla każdego starcia, którego się spodziewam”. Julien twierdzi, że nie ma żadnych przyzwyczajeń dotyczących samego turnieju, gdyż kwestie podróży i zakwaterowania mogą się różnić, ale zawsze stara się zjeść coś przed grą i ma pod ręką dużo wody do picia.

Na czym należy się skupić po turnieju?

Cydonia zachęca graczy, by jeszcze raz obejrzeli swoje mecze po turnieju, gdyż robią tak wszyscy najlepsi zawodnicy. „Nagrajcie swoje mecze, a potem obejrzyjcie je z innymi graczami, by zauważyć błędy lub alternatywne sposoby rozegrania danej sytuacji” – powiedział „Przemyślcie swoje przygotowania, a następnie zidentyfikujcie przyczyny swoich zwycięstw i porażek”. Cydonia zauważa, że chociaż talie będą się zmieniać z turnieju na turniej to „Musicie się nauczyć identyfikować, co zrobiliście dobrze, co poszło nie tak, a następnie przemyśleć, jak można to poprawić”.

Wszystkie te rady w połączeniu z innymi umiejętnościami sprawiają, że mistrzowie są naprawdę świetni w tym, co robią! Zobaczcie nasze poprzednie odcinki poświęcone pozycjonowaniu stronników oraz odrzucaniu kart i dajcie nam znać w komentarzach, o czym jeszcze chcielibyście przeczytać w przyszłości.