Poradnik StarCraft II: Część 2 - Instalacja

Poradnik StarCraft II: Część 2 - Instalacja

Jak zacząć grać w StarCrafta?
Na początek, sprawa oczywista, należy zaopatrzyć się we własną kopię StarCraft II. Blizzard przewidział dwie możliwości dla osób, które nie chcą kupować przysłowiowego "kota w worku". Za darmo można pobrać wersję "Starter" z serwerów Battle.net lub zaopatrzyć się w klucz testowy, który daje dostęp do pełnej zawartości gry na 7h. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w pełną wersję musisz liczyć wydatek ok. 130zł jeśli interesuje cię tylko multiplayer, lub ponad 200zł jeśli chcesz zagrać we wszystkie trzy części kampanii.

Wersja "Starter" - opcja darmowa
To najprostszy i w pełni darmowy sposób na rozpoczęcie przygody z StarCraft II. W wersji starter mamy dostępne wszystkie rasy, grę nierankingową, wszystkie mapy w trybie Arcade (Salon gier) oraz gry własne! Jedynymi ograniczeniami są brak kampanii i gry rankingowej.
Wchodzimy na stronę https://eu.battle.net/account/sc2/starter-edition/ i klikamy "Zagraj już teraz!". Następnie należy wypełnić formularz swoimi danymi (warto wprowadzić prawdziwe dane, później np. w razie kradzieży konta możemy je łatwo odzyskać wysyłając skan dokumentu tożsamości do Blizzarda). W kolejnym okienku otrzymamy link do pobrania klienta. W międzyczasie pobierania pliku sprawdzamy skrzynkę mailową i potwierdzamy swój adres. Po zakończeniu pobierania przechodzimy do kolejnego punktu pt. Instalacja.

1. Wchodzimy na Starcraft2.com i po prawej kilakmy grafikę jak wyżej.

2. Wypełniamy pola rejestracji

3. Pobieramy klienta gry!


4. W międzyczasie potwierdzamy swój adres e-mail

Wersja z klucza testowego (tzw. "Guest Pass") - koszt max. 1zł
Do każdej zakupionej fizycznej kopii StarCraft II, Blizzard dodaje w pudełku klucze do wersji testowych SC2, D3 i WoW (podobnie jest w przypadku pozostałych gier Blizzarda). Taki klucz możemy, więc pozyskać od znajomego, który posiada jakąkolwiek grę Blizzarda, ew. kupić na Allegro za 1zł. Ta wersja gry daje nam pełny dostęp do zawartości SC2 (nie wiem tylko jak jest dokładnie z kampanią) przez 7 godzin. Jeśli posiadamy już klucz, zakładamy konto w serwisie Battle.Net: https://eu.battle.net/account/creation/tos.html podając swoje dane. Po potwierdzeniu adresu e-mail logujemy się na Battle.net i klikamy na "KONTO" w prawym górnym rogu. Następnie z menu wybieramy "Gry i kody" -> "Dodaj klucz gry". Wpisujemy nasz klucz gry, a w następnym kroku zostaniemy poproszeni o pobranie klienta gry. Po zakończeniu pobierania przechodzimy do kolejnego punktu pt. Instalacja.

Wersja pełna - koszt ok. 150zł (PUNKT WYMAGA AKTUALIZACJI!)
Aby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw StarCrafta II należy zaopatrzyć się w wersję podstawową i dodatek: "Wings of Liberty" oraz "Heart of the Swarm". Otrzymamy wtedy dwa kody, które należy w takiej kolejności wprowadzić do swojego konta Battle.net. Jak to zrobić opisałem wyżej, w punkcie dotyczącym wersji "Guest Pass".

Instalacja
Instalacja, niby banalna sprawa, ale może sprawić problem osobom, które nie miały styczności z grami Blizzarda. Po zakończeniu pobierania (launcher ma około 40MB) odpalamy ściągnięty plik i instalujemy StarCraft II (podczas wyświetlania umowy należy przewinąć ją do samego dołu, aby kontynuować instalację). Ta trwa dosłownie kilka sekund, a dopiero później uruchomi nam się launcher, który pobierze StarCrafta. Zanim uruchomimy grę program musi pobrać około 1GB danych (pełna instalacja zajmuje 13,8GB). Po pobraniu pierwszego gigabajta danych możemy uruchomić grę, pozostałe pliki będą ściągały się w tle.

1. Ekran główny instalatora - INSTALUJ!

2. Oczywiście klikamy "Już uaktywniono" :)

3. Czekamy aż instalacja osiągnie status "Grywalna" i możemy odpalać grę!

No to gramy!
Czas najwyższy uruchomić StarCrafta! W następnej części omówię podstawowe elementy menu, a później rzucimy się w wir walki, zapoznamy z samouczkiem i postaram się wyjaśnić, o co w ogóle chodzi w tej grze :) Rozpocznę od rasy Terran, która jest jedyną dostępną w wersji "Starter".