Analiza grup na Overwatch World Cup 2016 (CZĘŚĆ 1)

Analiza grup na Overwatch World Cup 2016 (CZĘŚĆ 1)

Za nami losowanie grup na Overwatch World Cup 2016, największego z turniejów najnowszej gry Blizzarda. Przyjrzyjmy się im dokładniej; za kim stoją liczby, za kim nazwiska? Warto dowiedzieć się o zespołach odrobinę więcej przed rozpoczęciem zmagań. Dzisiaj omówienie grup A, B i C.


GRUPA A

Nazwa Państwa Średnia Rang z Sezonu 1 Rywalizacji Liczba profesjonalnych zawodników w drużynie
Niemcy 77.8 3
WNP/Kraje Bałtyckie 77.3 3
Irlandia 71.3 0
Polska 72.8 0
Afryka Południowa 72 0


W grupie A nie znalazły się drużyny najmocniejsze, ale nie ma też najsłabszych. Patrząc przez pryzmat średniej rang z Sezonu 1 Rywalizacji najmocniejsze są Niemcy (9 miejsce pod względem ratingu Sezonu 1), jednak niewiele odstają od nich WNP/Kraje Bałtyckie (10 miejsce). Następnie znajduje się Polska, Afryka Południowa i na końcu Irlandia (kolejno 18, 21 i 22 miejsce). Różnice między tymi drużynami są znikome, jednak odstają widocznie od pierwszej dwójki.

Zdecydowane różnice są widoczne również w liczbie zawodników profesjonalnych między tymi dwoma "podgrupami" drużyn. W Niemczech znajdziemy INTERNETHULK'a (EnVyUs), art1er'a (Dignitas) i Skipjack'a (Misfits). W drużynie WNP/ Krajów Bałtyckich zobaczymy vallutaja (REUNITED), Forsak3n'a (FaZe) i Anak'a (ANOX).

Na podstawie najczęstszych wyborów zawodników można stwierdzić, że Niemcy i Polska mają trzech DPS'ów, dwóch healerów i tanka. Niemiecki INTERNETHULK jest bardzo uniwersalnym zawodnikiem, często wybiera tanka w grach turniejowych (bądź Symmetrę na Dorado), więc najpewniej zagrają ustawieniem 2/2/2. WNP/ Kraje Bałtyckie mają tylko jednego dedykowanego healera, a reszta teamu dostosowuje się wyborami DPSów i tanków. Afrykańczycy to 2/2/2, a Irlandia ma aż 4 healerów, (lecz 3 z nich gra również tankami), jednego dedykowanego tanka i DPSa.

Liczby wskazują Niemców i WNP/Kraje Bałtyckie jako zespoły mogące się zakwalifikować i pójść dalej. Mimo wszystko faworytami są Niemcy, ze względu na bardziej zbalansowaną drużynę. Liczymy jednak, że Polska również pokaże, na co ją stać!GRUPA B

Nazwa PaństwaŚrednia Rang z Sezonu 1 RywalizacjiLiczba profesjonalnych zawodników w drużynie
Finlandia
80.35
Grecja690
Węgry72.20
Islandia74.80
Wielka Brytania76.82


Finlandia to zdecydowany faworyt grupy, bez dwóch zdań. Jeśli jakaś z reszty drużyn wygra z tym krajem choć jedną mapę, będzie to spore zaskoczenie. Finlandia to czwarta drużyna pod względem ratingu S1 i tylko Szwecja ma więcej "prosów". Wielka Brytania jest 12, Islandia 15, Węgry 20, a Grecja 24.

W Finlandii gra zappis, hymzi, mafu (NIP), Taimou (EnVyUs), i LiNkzr (Dignitas). Pozostali prosi pochodzą z Wlk. Brytanii i są to Kruise (REUNITED) i numlocked (Dignitas).

Żaden z zespołów nie jest dobrze zbalansowany. Finlandia posiada masę DPSów, ale tylko po jednym zawodniku mainującym healera i jednym mainującym tanka. Wielka Brytania ma wszystkich zawodników bardzo elastycznych, a większość z nich gra DPSami i tankami, jednak brakuje im healerów, gra nim jedynie Kruise. Islandia to wszechstronni gracze z jednym main supportem. Węgry to dobra mieszanka DPSów i supportów, zaś brakuje im tanka. Na koniec Grecja, która jako jedyna jest najbardziej zbliżona do kompozycji 2/2/2.

Najpewniej z grupy wyjdzie Finlandia i Wielka Brytania, warto wspomnieć o silnej Islandii, ale brakuje im takich talentów jak Kruise czy numlocked.GRUPA C

Nazwa PaństwaŚrednia Rang z Sezonu 1 RywalizacjiLiczba profesjonalnych zawodników w drużynie
Francja78.53
Chorwacja68.50
Norwegia76.30
Portugalia71.20
Ukraina74.31


Tutaj największe szanse ma Francja, choć nie ma tutaj takiego dominatora jak wcześniej wspomniana Finlandia. Mają 75% wszystkich prosów z grupy, są na 7 miejscu w rankingu z Sezonu 1, gdzie Norwegia to 14 miejsce, Ukraina 17, Portugalia 24 i Chorwacja29 miejsce.

Sławne nazwiska we Francji to Kryw (Misfits), KnOxXx (Rogue), i DeGuN (Melty). W Ukrainie jest to tylko kensi (ANOX).

Francja i Chorwacja to stabilne 2/2/2. Portugalia ma trzech main supportów, ale nie mają dedykowanego DPSa. Norwegia obfituje w tanków, ale mają tylko jednego main supporta. Ukraina z resztą podobnie.

Najprawdopodobniej zwycięzcami grupy będą Francja i Ukraina. Na papierze Norwegia jest lepsza od Ukrainy, jednak kompozycja ich zespołu pozostawia wiele do życzenia. I warto wspomnieć, że Ukraina ma kensi'ego, który z pewnością Norwegii nie pomoże.


Oto zestawienie trzech pierwszych grup. Kolejne, z grupami D, E i F już w czwartek wieczorem!