Sezon 5 - Kogo wybierają gracze

Sezon 5 - Kogo wybierają gracze

Dzisiaj poruszymy temat piątego sezonu Overwatch. A mianowicie najczęściej wybieranych bohaterów w meczach kwalifikacyjnych, jednak nim do tego dojdzie, musimy cofnąć się do wcześniejszego sezonu. Dla przykładu przypomnijmy sobie o wcześniejszych pick'ach. Zacznijmy od Lucio. Jak wiecie był to kiedyś "Must Pick" ze względu na swoją mobilność, idealny wybór do "Dive Comp". Przekroczył ponad 90% pick rate, sporo prawda? Jednak po ostatnich zmianach, zasięg przyspieszenia i leczenia bohatera został zmniejszony. W czym rzecz? Gracze dzisiaj grają bardziej rozstawieni po mapie niż skupiają się na jednym punkcie obronnym. Ma to zapobiegać obszarowym atakom takich postaci jak Winston czy Genji. Jednocześnie taki styl gry karze przeciwników, którzy wysuwają się za bardzo do przodu. W takiej rozproszonej kombinacji dobrze sprawuje się leczenie dalekiego zasięgu Any i Zenyatty. Nie raz można zobaczyć kombinację Any i Sombry gdzie ta druga na mapach typu Szturm hakuje apteczki wrogów. Mało kto z profesjonalnych graczy decydował się na wybór Lucio w defensywie.

Czas przyszedł na Zarię. Uważamy, że ma potencjał w drużynie ale posiada kilka znaczących wad. Jest niezbyt mobilna i czas do naładowania jej super umiejętności wydaje się zbyt długi. Dodatkowo posiadanie naładowanej energii na poziomie około 50% pozwala na zadanie przyzwoitych obrażeń. Jej super zdolność jest jednym z mocniejszych jakie gra w tym momencie może zaoferować. Według ekspertów lepiej się sprawdza w ofensywie niż w defensywie.

Kolejną postacią, o której napiszemy jest Ana. Pamiętacie jej debiut w Overwatch? Miała swoje pięć minut. Dobrze znane były jej kombinacje ze Żniwiarzem w roli głównej lub wzmacnianiem tanków. Została jednak znerfiona. Nie zmienia to faktu, że nadal jest często wybieranym supportem. Jej usypiająca strzałka może pokrzyżować plany nie jednej drużynie. Prostym celem dla niej są postacie mniej mobilne, które do zadania największych obrażeń muszę pozostać w miejscu np. Fara, Bastion. Ana sprawuje się dobrze w ofensywie i defensywie. Super umiejętność Any jest świetnym inicjatorem walk zaś uśpienie doskonale powstrzymuje szarżującego Reinhardta.

Zatrzymajmy się na chwilę przy postaci Zenyatty, na początku był bardzo łatwym celem. 150 hp powodowało że pozostawanie na polu bitwy było nie lada wyzwaniem. Blizzard jednak postanowił wzmocnić jego przeżywalność dając mu odnawialną barierę o wartości 50 pkt. Jedną z umiejętności jaką Zenyatta posiada jest kulę rozdarcia. Dawała 50% dodatkowych zadawanych obrażeń przeciwko nałożonemu celowi, teraz tylko 30%. Moim zdaniem omnick potrafi sobie poradzić w pojedynku jeden na jednego.

Skupimy się teraz na - Żołnierzu 76 i Jessie Mcree. Ci dwaj panowie są dosyć porównywalni. Zacznijmy jednak od informacji na temat kowboja. Mcree w czasach swojej świetności potrafił nieźle namieszać. Używając szybkostrzelnego rozjemcy i spamowaniem super zdolności, której przerwanie odzyskiwało 50% jej wartości. Niestety skończyło się to w momencie jak dostał osłabienie na "wiatrak" i "Przycelowanie". Żołnierz 76 był jednym z popularnych wyborów w Tank Meta. Dostał sporego buffa, ale Anniversary Patch osłabił jego obrażenia. Obaj panowie w rękach doświadczonych graczy potrafią po mimo swoich kilku wad dalej wiele zdziałać.

Jak wiadomo sezon niedawno wystartował, przerwa trwała zaledwie 2 dni między czwartym a piątym sezonem. Zebraliśmy trochę informacji na temat wybieranych bohaterów przez Top 100 z każdych z platform. 47% graczy pick'uje Żołnierza 76, 38% Smugę 32% Wieprza.

Infografika na temat reszty bohaterów:


Nie kierujmy się tymi danymi do końca, ponieważ sezon się dopiero zaczął. Statystki mogą się wiele razy zmieniać podczas trwania sezonu. Według mnie częstotliwość wyboru Wieprza i Żniwiarza oraz Mcree mogą się zmienić gdy zmiany z PTR wejdą na serwery live. A jakie są wasze picki w tym sezonie? Staracie się wybierać to co jest w mecie? A może wolicie grać bohaterami, którymi się czujecie najlepiej? Dajcie znać na naszej grupie.