Stan profesjonalnej sceny w Europie

Stan profesjonalnej sceny w Europie

Ostatnio dużo mówi się o bardzo złym stanie profesjonalnej sceny Overwatch w Europie. Nasz region utknął w sytuacji, w której organizatorzy nie chcą tworzyć turniejów ze względu na małą liczbę drużyn z wysokiej półki, a organizacje nie chcą inwestować w teamy z Europy z powodu braku turniejów. Jak mogło do tego wszystkiego dojść i jak można rozwiązać ten problem?

Wraz z ogłoszeniem Overwatch League, które od początku ma odbywać się tylko w Ameryce, wiele teamów z samej topki, czy nawet z tzw. Mid-tieru, przeniosło się już do NA lub najprawdopodobniej zrobi to w najbliższym czasie. Mowa tu o organizacjach takich jak Luminosity, które ulokowało swój team w kanadyjskim Toronto, Rogue, które planuje przenosiny drużyny do Las Vegas oraz o Misfits, które po nawiązaniu współpracy z drużyną NBA Miami Heat najprawdopodobniej przeniesie się na Florydę.

Europa nie traci zespołów tylko przez zmiany regionów przez nie. Wiele topowych i średnich teamów z 2016 roku po prostu się rozpadło. Największym zaskoczeniem było zamknięcie drzwi przez organizację REUNITED, która nie była w stanie zapewnić sobie finansów na rok 2017 właśnie z powodu niejasności otaczających Overwatch League. W zasadzie nikt poza Blizzardem nic nie wie. Drużyny z potencjałem jak ANOX czy Melty nawet nie dotrwały do nowego roku przed rozpadem, a Team Dignitas, który był bardzo silny na początku Overwatcha, nie radzi sobie ostatnio najlepiej i mówi się, iż spadli nawet z mid-tieru. Nie oznacza to jednak, że w Europie nie powstają nowe drużyny. LDLC, Fragsters czy Sydioda to drużyny, które starają się przebić do tej małej już grupy Topowych drużyn w Europie, ale nie jest to łatwe. W porównaniu do wschodzących Amerykańskich drużyn jak Immortals czy Renegades, Europejczycy nie są w stanie osiągnąć dość wysokiego poziomu.

Jakie mogą być potencjalne rozwiązania tego problemu? Najbardziej prawdopodobne są dwa:

  1. W Europie pojawi się kilka naprawdę dobrych drużyn, czym zostaną zainteresowani organizatorzy turniejów, kiedy zobaczą rosnącą konkurencję
  2. Muszą zostać ogłoszone jakieś duże eventy, które przykują uwagę organizacji e-sportowych szukających odpowiednich reprezentantów dla siebie.

Zanim jakaś z tych opcji się spełni, Blizzard musi ujawnić światu, lub przynajmniej organizatorom turniejów i organizacjom w Europie, jakie mają plany dla naszego regionu. Od czasu ogłoszenia działalności Overwatch League wyłącznie w Ameryce nie ma co się dziwić, że organizacje idą tam, gdzie będą pieniądze, a Blizzard daje im jasno do zrozumienia, że są one w USA i tylko tam. Jeżeli Blizzard faktycznie coś planuje w Europie, lepiej niech szybko to ogłosi i przedstawi konkretne plany. W momencie w którym i Blizz, i fani będą mieli jasność co do przyszłości sceny w EU, będzie trzeba przełamać posuchę w kwestii eventów. Jeżeli organizatorzy nadal będą się wahać, czy inwestować w turniej na terenie Europy, to Blizzard musi wkroczyć i wyłożyć parę dolarów, co nie powinno być dla nich większym problemem. W końcu Overwatch od dnia premiery zarobił ponad 1 Miliard dolarów!

Co sądzicie o "umierającej" Europie? Jest to problem, który uda się rozwiązać w niedługim czasie? Dajcie znać w komentarzach i dołączcie do dyskusji na naszej grupie na Facebooku poświęconej Overwatch oraz na grupie całego portalu Bizony Blizzone. Zapraszamy!

Komentarze

Obrazek użytkownika itznaix
itznaix 23. Styczeń 2017 - 16:42
daed gaem ? ;>
Obrazek użytkownika MrMatik
MrMatik 23. Styczeń 2017 - 16:49
Do SC2 jeszcze Overwatchowi daleko xdd
Obrazek użytkownika itznaix
itznaix 23. Styczeń 2017 - 17:17
czy ja wiem , to chyba sc2 daleko do overka :)
Obrazek użytkownika MrMatik
MrMatik 23. Styczeń 2017 - 17:44
W sumie fakt, SC2 jest daaaaleko w tyle za Overwatch :DD
Obrazek użytkownika itznaix
itznaix 23. Styczeń 2017 - 18:46
patrzac, na tresc artykulu to SC2 sie trzyma lepiej ;) niz OV ;)
Obrazek użytkownika MrMatik
MrMatik 23. Styczeń 2017 - 20:05
W Ameryce radzą sobie dobrze :D A w SC2 z tego co wiem są sami Koreańce, Polak i w sumie tyle :D
Obrazek użytkownika itznaix
itznaix 23. Styczeń 2017 - 21:12
to malo wiesz :D
Obrazek użytkownika MrMatik
MrMatik 23. Styczeń 2017 - 21:21
xd