Zmiany w systemie raportowania w nadchodzącej łatce

Zmiany w systemie raportowania w nadchodzącej łatce

Wraz z nadejściem nowej łatki oraz wydarzenia Zimowa Kraina Czarów, o którym wspominaliśmy przy okazji osobnego wpisu, Blizzard ma w planach wprowadzenie kilku usprawnień dotyczących systemu raportowania szkodliwych graczy w Overwatch. Główny projektant gry, Jeff Kaplan, w rozmowie z anglojęzycznym portalem PCGamesN przekazuje szczegóły oraz cel tych zmian.

Zmiana będzie dotyczyła głównie powiadomień o statusie naszych zażaleń. W przypadku podjęcia akcji przeciwko łamiącym zasady graczom, osoby które zgłosiły wybranego gracza będą otrzymywać informacje z poziomu gry. Ma to w zamierzeniu Jeffa wyeliminować błędne założenie społeczności Overwatch, że wiele ich zgłoszeń zostaje przez Blizzarda ignorowanych. Równocześnie ma to zachęcić graczy do aktywnego zgłaszania wszelkich przejawów łamania zasad. Dotyczy to zarówno tych negatywnych zachowań, które zostały wymienione w regulaminie gry, jak i tych bardziej umownych, powiązanych z fair play oraz kulturą osobistą.

Nie oznacza to jednak, że każde zgłoszenie będzie się kończyło zablokowaniem konta. W przypadku stwierdzenia winy, na graczy łamiących zasady mogą zostać nałożone różne kary, od wyciszenia aż po blokadę konta. Zazwyczaj jednak podjęcie jakichkolwiek akcji przez Blizzarda będzie poprzedzone odpowiednim upomnieniem.

W jakim celu zostały wprowadzone te usprawnienia? Przede wszystkim żeby jak najbardziej zapobiec działaniom określanym jako toksyczne. Wśród społeczności Blizzarda krążą liczne plotki o narastającej liczbie działań w Overwatchu takich jak nękanie, wyzywanie, groźby karalne, namawianie do samobójstw czy nawet prześladowania na tle płci. Ciągłe ulepszanie systemu raportowania ma na celu zminimalizowanie tego typu nieprzyjemnych zachowań.


Korzystając z okazji chciałem w imieniu Redakcji Blizzone zaapelować do graczy o to, by wzięli do serca całą sytuację związaną z toksycznością w sieci. Wszystkich nas łączy sympatia do gier Blizzarda i wszyscy lubimy się dobrze bawić. Nie psujmy wobec tego zabawy innym, wyzywając ich i poniżając. Specjalna umiejętność D.vy z przeciwnej drużyny zabiła aż cztery osoby z naszego oddziału? Mamy prawo przeklnąć pod nosem, ale nie wyładowujmy swojego gniewu na innego gracza. Celność Hanzo z naszej drużyny jest słaba? Dajmy mu poćwiczyć bez wyzwisk. Z drugiej strony nie bójmy się zgłaszać niestosownych zachowań innych graczy. Czujesz się atakowany/atakowana? Nie zastanawiaj się, weź sprawy w swoje ręce.

Stwórzmy wszyscy razem społeczność wolną od toksyczności i wyzwisk. Łączy nas pasja, która przewyższa wszelkie różnice między nami. Tymczasem do zobaczenia na serwerach i życzymy miłej gry!