​2016 Afreeca Starleague​ - przed finałami

​2016 Afreeca Starleague​ - przed finałami

2016 Afreeca Starleague - przed finałami

W czasie kiedy wszyscy żyjemy Proligą, SSL, GSL czy zapowiedzianymi zmianami w designie w tle przewija się jedyny żyjący „pełnoletni” esport - StarCraft Brood War. Gra, która może legalnie się napić przeżywa swoje odrodzenie. Już niedługo (bo 10 września) odbędą się finały ASL – koreańskiej ligi Brood War.

Szesnastu wspaniałych

W walce o tytuł mistrzowski starło się szesnastu koreańskich graczy. Właściwie każdy z nich miał jakąś historię w profesjonalnej scenie SC:BW, przed przejściem KeSPA do drugiej części StarCrafta. W większości zajmują się oni teraz stremowaniem na Afreeca.tv i biorą udział we wszelkiego rodzaju amatorskich turniejach. Wśród nich są gracze taki jak: EffOrt, ZerO, Sea, Hero, Mind, Best czy Flash.

Format

Faza grupowa turnieju była rozgrywana w bardziej klasyczny sposób, który może być nieznany osobom obeznanym z współczesnym formatem. Grupy rozgrywane były w formacie każdy-z-każdym, następnie dwóch zawodników z najlepszym stosunkiem zwycięstw do przegranych przechodzi do kolejnej fazy rozgrywek. Co ciekawe podczas każdego dnia rozgrywek rozgrywano po jednym meczu z danej grupy, dzięki czemu gracze mogli się dokładnie przygotować do każdego meczu.

Jednak pomimo dużej (i stałej) ilości gier ten format ma swoje wady – po pierwsze rozgrywane są gry „o nic”. I mimo, że starcie pomiędzy graczami, którzy wyjdą z grupy bez względu na wynik spotkania, jest dalej ważnym meczem ze względu na seeding do kolejnej fazy, to gdy postawi się w podobnej sytuacji graczy, którzy nie mają szansy na wyjście z grupy, to gra może zostać rozegrana na znacznie niższym poziomie niż powinna. Warto tutaj wspomnieć o słynnym probe-rushu NaNiwa.

Kolejnym problemem jest możliwość remisu, jak to miało miejsce w grupie B. 7 sierpnia rozegrano tiebreaker – trzech graczy zagrało dwukrotnie każdy z każdym i w ten sposób wyłoniono graczy, którzy dostali się do playoffów.


Sharp

Jo Sharp Ki Seok jest pierwszym finalistą - koreański terran, który grał dla drużyny Samsung KHAN. W październiku 2012 roku zakończył swoją profesjonalną karierę, jednak pomimo planów odbycia służby wojskowej nie zrobił tego. Rozpoczął aktywne streamowanie i brał udział w różnych turniejach. Do ASL dostał się dzięki zajęciu trzeciego miejsca w poprzednim dużym turnieju offline - VANT36.5 National Starleague (KSL2). W fazie grupowej wydostał się na drugim miejscu w wyżej wspomnianej grupie B, a jego droga w playoffach była usłana innymi terrańskimi graczami których pokonał (byli to sSak i Sharp).

Eyewater

Kim Eyewater Yoon Joong (znany równiez jako Shuttle) jest drugim finalistą. Ten koreański protoss grał w drużynie STX Soul. Podobnie jak Sharp jesienią 2012 roku zakończył swoją profesjonalną karierę i zapowiedział odbycie swojej służby wojskowej. Jednak również, zrezygnował ze swoich planów i został streamerem na Afreeca.tv, gdzie cieszy się bardzo dużą popularnością. Również wyszedł ze swojej grupy (A) na drugim miejscu. W ćwierćfinale pokonał protossa - Jaehoon a w półfinale terańskiego gracza - Last (który był uważany za faworyta w tym turnieju po tym, gdy w jednostronnym meczu zakończonym wynikiem 3-0 pokonał Flasha).

Podsumowanie

Zbliżający się Bo5 o mistrzowski tytuł będzie czymś, co warto zobaczyć. Transmitowany na żywo w sobotę 10 września w ramach organizowanego przez Afreeca „StarCraft Day” na ich kanale na twitch.tv. Finały rozpoczną się o 7:30 czasu polskiego, a trzy godziny później odbędą się finały GSL, które, co ciekawe, też są meczem TvP. Jak myślicie, kto zostanie najlepszym graczem w Korei?