Nadchodzące zmiany balansu - Grudzień 2017

Nadchodzące zmiany balansu - Grudzień 2017

Ostatnia łatka do Starcrafta 2 przyniosła ogromne zmiany dotyczące balansu rozgrywki w trybie wieloosobowym. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później musiała nadejść konieczność naprawy wszelkich problemów związanych z poprzednimi aktualizacjami. Kilka dni temu na łamach amerykańskiej odsłony forum Battle.Net przedstawione zostały wstępne zmiany, które miałyby wejść do gry już 18 grudnia.

Protoss

Na pierwszy ogień idzie frakcja Protosów, która przy okazji aktualizacji 4.0 otrzymała najwięcej zmian. Są one następujące:

Nexus

  • Zmniejszenie siły Chrono Boosta o 50% i dwukrotne zwiększenie jego czasu działania.

Celem tej zmiany jest zmniejszenie znacznej czasowej przewagi Protosa, która w opinii społeczności sprawiała, że pozostałe rasy rozwijały ekonomię, armię i technologię zdecydowanie wolniej.

Oracle

  • Skrócono czas tworzenia Oracle z 43 do 37 sekund.

Z powodu swoistego nerfa technologii przyspieszania budowli, zrekompensowano tę zmianę skracając czas tworzenia Oracle. Jest to jednak zaledwie pomysł zmiany i nie wiadomo na 100% czy znajdzie się on w ostatecznej wersji gry.

Disruptor

  • Pocisk Purification Nova będzie wybuchał po sekundzie.

Zmiana ta ma w zamierzeniu nie tylko dać nowe możliwości mikrowania Disruptorem, ale również dać przeciwnikom więcej czasu na reakcję w przypadku walki z taką jednostką.

Terran

Zmiany co do balansu Terran dotyczą dwóch ostatnio zmienionych jednostek: Ravena i Widow Mine. Oto co ulegnie modyfikacjom:

Raven

  • Czas namierzania jednostki przez Anti-Armor Missile zmniejszony z 2.14 do 1.43.
  • Koszt energii Anti-Armor Missile zmniejszony ze 125 do 100.
  • Zwiększono zasięg Interference Matrix z 8 do 9 oraz zwiększono o 50% prędkość pocisku.

Raven w wyniku ostatnich zmian stał się jednostką praktycznie niegrywalną. Zmiany te mają na celu przywrócenie tej jednostki do łask graczy i zwiększenie ich skuteczności.

Widow Mine

  • Czas tworzenia jednostki skrócony z 28.6 do 21.4 sekund.

Przy okazji ostatnich zmian Widow Mine stała się jednostką w większości jednorazowego użytku. Logiczną decyzją było zatem zmniejszenie czasu jej produkcji, co też poskutkuje większą liczbą nowych możliwości.

Gracze zergów na szczęście (lub nieszczęście) nie muszą się obawiać zmian, gdyż najnowsze zmiany balansu nie uwzględniają tej rasy. Jednak nie wyklucza to ewentualnych ulepszeń w przyszłości. Opisane powyżej modyfikacje są wciąż w fazie planowania, wobec tego ostatecznie całość może w momencie wyjścia odpowiedniej łatki ulec zmianie. Nie pozostaje póki co nic innego jak czekać do 18 grudnia i przekonać się samemu.

Życzymy wszystkim graczom wielu wygranych w obecnym sezonie, natomiast nowe osoby zapraszamy do wypróbowania Starcrafta 2 za darmo!

Aktualizacja 15.12.2017: Blizzard opublikował zaktualizowaną wersję nadchodzących zmian balansu. W związku z czym uwzględniliśmy te zmiany również i w niniejszym wpisie.