Poradnik StarCraft II: Część 7 - Skróty klawiszowe

Poradnik StarCraft II: Część 7 - Skróty klawiszowe

Rozdział siódmy będzie krótki. Ale traktuje o bardzo ważnym temacie – skrótach klawiszowych. Jeśli miałeś styczność z grami strategicznymi typu Cywilizacja, Settlers, Age of Empires, czy choćby nowe Total Wary to wiesz, że w strategiach gra się przeważnie myszką. A można by rzecz – tylko myszką. Pamiętam moje początki, pierwsze gry w StarCraft: Brood War. Klikałem sobie spokojnie na jednostki, budowałem budynki, wynajdowałem jakieś nowe ulepszenia. Dziwiłem się wielce, dlaczego tak sromotnie przegrywam z kumplem. Kiedy wreszcie za którymś razem zobaczyłem, że w SC należy jedną ręką grać na klawiaturze, a drugą na myszce, byłem wielce zdziwiony. W strategię na klawiaturze?! Ano tak. Dzięki temu, że korzystamy równocześnie z klawiatury i myszki możemy o wiele szybciej wydawać rozkazy, kontrolować swoje jednostki, dzielić je na grupy i tak dalej i tak dalej. Jako przerywnik i na zachętę daję poniżej filmik przedstawiający perfekcyjną pracę lewej ręki podczas gry w SC2.

 

 

Przy okazji – czasami możecie usłyszeć przechwałki graczy, jakież to wysokie APM mają. Co to APM? Z angielskiego Actions Per Minute, czyli po naszemu „liczba akcji na minutę”. Znacząco na ten wynik wpływa korzystanie z klawiatury, dzięki czemu w ułamek sekundy możemy postawić np. Supply Depota. Co za tym idzie -  w realnym czasie jesteśmy w stanie wydać więcej rozkazów swoim jednostkom, a z tego już płyną same profity ;)

 

Reasumując – w StarCrafta gra się na klawiaturze i myszce! Jeśli chcesz myśleć o grze MUSISZ nauczyć się wydawać rozkazy za pomocą klawiatury. Przede wszystkim skróty klawiaturowe na budowanie i szkolenie jednostek. Jeszcze przydało by się tworzenie grup kontrolnych, ale na to przyjdzie kiedyś czas… Chwała Blizzardowi za wprowadzenie przycisku „Zaznacz całą armię” dzięki czemu Wasze początki na ladderze powinny być nieco łatwiejsze ;)

 

No dobra, ale jak poznać skróty klawiszowe? Jeśli grasz w angielską wersję SC2 i znasz już nazwy budynków i jednostek, powinno to przyjść ci bardzo łatwo. Przykładowo szkolenie SCV odbywa się wciskając [S], z kolei np. Marine’a wciskając [A] na co jednak też łatwo wpaść, gdyż litera „a” występuje w nazwie jednostki. W SC2 Blizzard wprowadził wszystkie skróty klawiaturowe tak, aby mieściły się możliwie po lewej stronie klawiatury (w przeciwieństwie do SC1, gdzie były rozwalone po całej klawiaturze. Przykład? Szkolenie Overlorda – w SC1 klawisz [O], w SC2 klawisz [V]. Zagadka - który mamy bardziej pod ręką? :P ). W ramach szkolenia możemy sobie włączyć podpowiedzi związane ze skrótami, które będą się wyświetlać w menu budowania/szkolenia. Wchodzimy w opcje gry, wybieramy Gameplay, a następnie „Display Hotkeys on Command Card”.

 

 

Użytkownicy polskiej wersji językowej wchodzą bodajże w zakładkę Rozgrywka, a potem „Pokaż skróty klawiszowe na Karcie Rozkazów” czy coś takiego. Dzięki temu po uruchomieniu gry i wybraniu dowolnej jednostki / budynku zobaczymy w prawym dolnym rogu litery oznaczające skróty klawiszowe odpowiednich rozkazów.