Przydatne Narzędzia

Przydatne Narzędzia


Podczas 39. odcinka Wtorków z SC2 zaprezentowaliśmy zestaw narzędzi dostępnych z poziomu Salonu Gier (Arcade) oraz Rozszerzeń (Extention Mods) dla Gier Dowolnych (Custom Games), przydatnych do treningu zarówno zarządzania wojskiem (micro) jak i ekonomii oraz ciągłej produkcji (macro). W tym artykule postaraliśmy się opisać w skrócie narzędzia, o których wspominaliśmy w audycji, dzięki czemu będziecie mogli je łatwiej znaleźć w kliencie StarCrafta II.


Salon Gier (Arcade)Aby wyszukać zaprezentowane przez nas narzędzia z Salonu Gier należy albo wpisać jego nazwę w pasku wyszukiwania dostępnym z poziomu menu Salon Gier (Arcade) -> Przeglądaj (Browse), albo po prostu kliknąć w link, który umieściliśmy w opisie narzędzia - klient StarCrafta II powinien po jego kliknięciu otworzyć stronę startową narzędzia, z poziomu której będziecie mogli je dodać do zakładek albo od razu je uruchomić.


Unit PreloaderPolecamy poświęcić kilka chwil na uruchomienie tego narzędzia przed rozpoczęciem gry. Narzędzie to ma na celu wczytanie wszystkich animacji do pamięci podręcznej, dzięki czemu unikniecie nieprzyjemnych przycięć w trakcie samej rozgrywki.

Link do narzędzia w kliencie StarCrafta II: battlenet://starcraft/map/2/125781


Unit TesterDzięki Unit Testerowi będziecie mogli "na sucho" sprawdzić które jednostki i kompozycje kontrują się wzajemnie. Narzędzie oferuje różne ustawienie terenu, możliwość ustawienia ulepszeń dla jednostek, a także zapisywanie konkretnych kompozycji. Istnieje również możliwość ćwiczenia mikrozarzadzania jednostkami wraz z kolegą kontrolującym przeciwną armię.

Link do narzędzia w kliencie StarCrafta II: battlenet://starcraft/map/2/186654


Darglein's Micro TrainerDarglein's Micro Trainer jest to prawdziwy "kombajn", w którym jego twórca umieścił prawie wszystkie możliwe ćwiczenia zarządzania jednostkami. Pomimo tego, że nie są w nim dostępne jednostki z Legacy of the Void, to ciągle warto do niego sięgać, gdyż podstawowa mechanika sterowania jednostkami nie zmieniła się aż tak bardzo, a ich jednostek (split), zakopywanie i używanie umiejętności specjalnych na pewno przydadzą się na polu walki.

Link do narzędzia w kliencie StarCrafta II: battlenet://starcraft/map/2/81536


Multitasking TrainerJest to zaktualizowana wersja mapy, która została stworzona jeszcze za czasów StarCraft: Brood War i na której to mapie ćwiczyli najlepsi zawodnicy StarCrafta. Z początku narzędzie to jest bardzo trudne do opanowania, ale jednocześnie doskonale sprawdza się do ćwiczenia przełączania się pomiędzy zadaniami (multitaskingu).

Gracz ma za zadanie dbanie jednocześnie o wydawanie surowców, wydawanie energii, bronienie się przed przeciwnikiem, a także uciekanie próbnikiem - zwanym pieszczotliwie Proberto - przed goniącym go zerglingiem. Głównym celem jest oczywiście zniszczenie bazy przeciwnika, ale twórcy mapy dodali dodatkowe zadanie, aby jeszcze bardziej zwiększyć złożoność i aby osiągnąć sukces należy jeszcze dodatkowo przetransportować - określoną w wybranym poziomie trudności ilość razy - Tassadara z wyspy na znacznik obok naszej bazy.

Zaznaczmy, że narzędzie nie należy do najłatwiejszy i początkującym graczom sprawi dość dużo problemów, ale pomimo tego warto z niego korzystać, a sukcesem do przejścia każdego z poziomów jest umiejętne korzystanie z grup kontrolnych oraz z minimapy.

Link do narzędzia w kliencie StarCrafta II: battlenet://starcraft/map/2/186733


Reflex TEDzięki tej mapie możecie ćwiczyć celność, która jest bardzo istotna przy zarządzaniu jednostkami (micro). Istnieje również wersja przeglądarkowa tej mapy o nazwie Aimbooster, do której również podajemy odnośnik poniżej:

Link do narzędzia w kliencie StarCrafta II: battlenet://starcraft/map/2/142336
Link do narzędzia w wersji przeglądarkowej: http://www.aimbooster.com/


Rozszerzenia Gier Dowolnych (Extension Mods)Poza narzędziami dostępnymi z poziomu Salonu Gier istnieją również rozszerzenia do gier dowolnych dostępnych po wybraniu w Grach Dowolnych (Custom Games) opcji Stwórz z Rozszerzeniem (Create with Mod). Poniżej prezentujemy dwa narzędzia, które na pewno są warte uwagi.


SALTSALT czyli Save and Load Tool, to narzędzie, które pozwala ćwiczyć kolejność budowy (Build Order). W połączeniu z takimi narzędziami jak serwis Spawning Tool, jesteśmy w stanie do perfekcji powtórzyć build najlepszych zawodników sceny StarCrafta II.

W osobnym artykule niedługo pojawi się szczegółowy opis konfiguracji tego narzędzia.


Macro Trainer
Macro Trainer to modyfikacja stworzona przez ShadoVa - członka społeczności Blizzone - która pozwala na dowolnej mapie ćwiczyć macro. Rozszerzenie wprowadza - podobnie jak Multitasking Trainer - dodatkowy warunek przegranej po przekroczeniu wybranej liczby minerałów. Polecamy wypróbować to narzędzie wspólnie ze znajomymi.

Więcej informacji na temat narzędzia znajdziecie w osobnym artykule na portalu Blizzone.