Jak poprawić swój DPS

Jak poprawić swój DPS

Wydawać by się mogło, że jednym to przychodzi z łatwością, a inni jak mocno nie wciskali by klawiszy zawsze spadają na dno. W końcu łatwo jest winą obciążyć niski iLvL, albo ostatnio modny "brak Legendarek". Zanim jednak pogrążymy się w rozpaczy, upewnijmy się, że sami robimy wszystko co w naszej mocy by nie zawieść naszej grupy.

O ile przewodnik został napisany głównie z myślą o DPSie, większość treści dotyczyć może także Tanków oraz Healerów. Nie można jednak dla nich przeprowadzić symulacji, ponieważ model leczenia w grupie jest o wiele bardziej skomplikowany, niż akcje pojedynczej osoby.Motywacja.

Zanim zaczniemy od kroków praktycznych, wyjaśnijmy sobie dlaczego nasz DPS jest istotny. Łatwo wpaść w tok myślenia, w którym o ile nie giniemy, nie powodujemy WIPEa to wszystko jest OK.
Jednak jako członek grupy, a zwłaszcza zorganizowanej grupy, zobowiązujemy się działać dla wspólnego jej dobra. Nie bądźmy tym balastem, lub neutralnym kołkiem, który nie do końca przeszkadza, ale nie wnosi od siebie nic specjalnego.
Nie stawiajmy naszej grupy w sytuacji gdzie biorą nas na rajd lub dungeon tylko dla towarzystwa, gdzie stają przed wyborem między dobrym kumplem a dobrym DPSem.

Nawet jeżeli nie zależy nam na osobistych "osiągach", poprawmy się dla naszych przyjaciół.Talenty, Rotacje itd.

Pierwszym krokiem do poprawienia DPS to upewnić się, że robimy wszystko dobrze.
Nie jest to problem z którym zmagają się tylko nowi gracze. Nawet starzy wyjadacze, zbyt często nie zwracają bacznej uwagi na zmiany w ich klasach/specjalizacjach. Wychodzi nowy dodatek, lub choćby patch i nagle nie radzą sobie już tak dobrze, obwiniając o wszystko NERFY.

Najpopularniejszymi źródłami informacji o naszej specjalizacji są obecnie WoWhead, oraz IcyVeins


Przewodniki zawarte na tych stronach tworzone są bardzo często przez doświadczonych graczy z najlepszych gildii jak Method, Serenity i inne.
Zawierają one wyczerpujące opisy talentów, oraz rekomendowanych rotacji. Jednak nie tylko pobieżnie przeglądamy schematy według których wybierzemy talenty, ale także czytamy ich opisy i dlaczego zostały wybrane. Czasem talent "przekreślony", może stać się użyteczny dla nas wraz ze specyficzną Legendarką, albo w konkretnej walce.

Warto jednak zwrócić takrze uwagę na datę stworzenia guide'a, oraz wersję gry dla której został ostatnio uaktualniony.

Inną metodą, jednak bardziej skomplikowaną jest porównanie swojej walki, do innych na warcraftlogs.

WARCRAFT LOGS

Porównanie się do innych na WarcraftLogs jest o tyle skomplikowane, że wymaga odnalezienia osoby o podobnym ilvl, talentach, przedmiotach Legendarnych, oraz walki o podobnej długości. W dodatku należało by wykluczyć najlepsze wyniki, które mogły powstać na skutek szczęśliwych zbiegów okoliczności, oraz serii proców. Czy warto porównywać się do Outlaw Rogue, który dostał 6 buffów na Bloodlust/Heroism ?

Na co jednak warto zwrócić uwagę gdy znajdziemy taki Log ?
Jak wiele razu użyli swoich umiejętności, kiedy używali "odpałek", zwróćmy uwagę jak mocno biją ich umiejętności. Być może zbyt rzadko używamy naszych CD, może zbyt długo czekamy na ten "odpowiedni" moment, a może w końcu mamy zbyt mało mastery i nasze umiejętności biją jak gumowe .. miecze.Statystki

Dobór odpowiednich statystyk, a szczególnie statystyk drugorzędnych jest niezwykle istotny w Legionie. Zbyt łatwo jest powiedzieć "Nie jestem min-maxerem" i używać przedmiotów z największym ilvl.
Jednak bez odpowiednich statystyk bardzo dużo specjalizacji po prostu nie działa. Fire mag, bez critical strike jest niczym więcej niż dystrybutorem ciastek.
Dlatego właśnie sekcja sprzętu i statystyk jest bardzo dla nas ważna przy poprawianiu DPSa.

Najczęściej w przewodnikach spotkamy się z priorytetami jak na przykład

Critical Strike > Mastery > Versatility = Haste

Trzymanie się takich priorytetów jest dobrym startem, jednak często nie pomaga nam w codziennych wyborach.
Czy przedmiot iLvL870 z Mastery i Versatiliy, jest lepszy od 860 z Cirtical Strike i Haste?

Dlatego gracze korzystają z bardziej zaawansowanych priorytetów, z wagami przypisanymi do statystyk, na przykład:

Crit [9.03] > Intellect [7.53] > Mastery [6.03] > Versatility [4.53] > Haste [3.03]

Tak opisane statystyki pozwalają na dokładne wyliczenie wartości przedmiotu, niezależnie od jego poziomu.
Przykładowo, dwa przedmioty. Jeden miał by 1000 crit, 1000 haste, drugi 1000 mastery, 1000 versa.
9.03 * 1000 + 3.03 * 1000 = 12.060
6.03 * 1000 + 5.53 * 1000 = 10.560

Na szczęście nie musimy obliczać wartości naszych przedmiotów osobno na kartce papieru, czy prowadzić arkusza w Excelu. Z pomocą przychodzi nam prosty addon

PAWN, do sciągnięcia na curse.com

Wagi dla addona PAWN bardzo łatwo jest znaleźć w internecie dla niemal każdej specjalizacji, i prawdopodobnie nie raz spotkaliśmy się z osobami pytającymi o najlepsze aktualnie wartości.
O ile zastosowanie dobrych wag, które otrzymamy od kogoś jest kolejnym, dobrym krokiem na przód, to jest to trochę jak używanie szczoteczki do zębów obcej osoby..
Wagi powinniśmy mieć własne i regularnie aktualizowane, przez prostą symulację.Generowanie wag dla PAWN z Simulationcraft

Uwaga: Symulatcje takie można przeprowadzić tylko dla DPSu. Nie ma odpowiednika dla tanków, czy healerów.

Linki :
simulationcraft
http://simulationcraft.org/
http://downloads.simulationcraft.org/?C=M;O=D

simc
https://mods.curse.com/addons/wow/simulationcraf

pawn
https://mods.curse.com/addons/wow/pawn

INSTRUKCJEWybór przedmiotów

Gdy potrafimy już odpowiednio ocenić przedmioty, musimy obrać sobie przedmioty do zdobycia których będziemy dążyć. W Emerald Nightmare są tylko 1-2 przedmioty na każdy slot, dlatego warto zrobić sobie liste przedmiotów które na prawdę potrzebujemy.
Zaplanujmy gdzie chcemy użyć naszych Seal of Broken Fate

Adventure Guide w grze (domyślnie Shift+J), zawiera pełną listę lootu każdej instancji. Zanim zaczniemy chodzić na Mythic dungeony, sprawdźmy z których dungeonów dropuje dla nas coś naprawdę ciekawego.


Zbyt często ludzie nawet dokładnie wiedząc jakiego rodzaju sprzęt potrzebują, czekają pasywnie aż ten sam ich znajdzie. Przypadkiem na rajdzie wypadnie, lub upgrade dropnie z "jakiegoś" dungeona.
Upgradeów trzeba aktywnie szukać i na nie polować. Codzienni sprawdzać jakieg rodzaju przedmioty oferują World Questy i robić je. polując na te magiczne momenty gdy trafi się nam Warforged/Titianforged.Community

Nie wszystko można samemu wyliczyć. Poradniki nie mogą być aktualizowane z dnia na dzień i odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania.

Bardzo trudno samemu odpowiedzieć na pytanie, który z trinketów powinniśmy nosić, które talenty są lepsze przy twojej konfiguracji przedmiotów Legendarnych, albo jak radzić sobie z dziwną mechaniką na konkeretnym bossie, twoją klasą.

Najlepszym źródłem informacji są zawsze "mądrzejsi ludzie".
Niestety nie znajdziemy ich raczej najlepszej pomocy w naszej gildii, ponieważ nie ma tam wielu osób grających twoją specjalizacją. Trudno znaleźć wyspecjalizowaną pomoc na facebooku, a zanim ktoś odpowie na serio na oficjalnym forum WoWa mogą minąć godziny a nawet dni.

Dlatego polecam bezpośredni kontakt z ludźmi z waszej klasy, z waszej specjalizacji przez dedykowane, fanowskie kanały Discord. Discord jest generalnie platformą dla ogólnych community, gildii itd. pozwalającą na prowadzenie czatów pisanych i głosowych.
Do kanałów discord możemy mieć dostęp przez osobną aplikację, ale także przez stronę internetową.

By dołączyć do waszego, klasowego discorda wystarczy link :
Death Knight: https://discord.gg/0ez1cFfUH3ingV96
Demon Hunter: https://discord.gg/0enuZ4FBFluNZH1r
Druid: https://discord.gg/0dWu0WkuetF87H9H
Hunter: https://discord.gg/0isczJ3lChodOl7j
Mage: https://discord.gg/0gLMHikX2aZ23VdA
Monk: https://discord.gg/0dkfBMAxzTkpxgNC
Paladin: https://discord.gg/0dvRDgpa5xZamwiX
Priest: https://discord.gg/0f1Ta8lT8xZbLkBV
Rogue: https://discord.gg/0h08tydxoNi7DSNe
Shaman: https://discord.gg/0VcupJEQX0IorZHe
Warlock: https://discord.gg/0onXDymd9Wpc2CEu
Warrior: https://discord.gg/0pYY7932lTKNhkuJ