Jaki wybrać serwer?

Jaki wybrać serwer?

Wybór serwera dla niektórych wydaje się trywialny, w czasie gdy inni spędzają całe dnie zastanawiając się i zakładając postacie na różnych serwerach. Jednak bez uprzedniej wiedzy o tym jakie panują na serwerach zasady łatwo popełnić błąd, którego możemy żałować nawet kilka miesięcy później.

1. Jak kupić i utrzymać konto World of Warcraft
2. Jak wybrać serwer?
3. Podstawowe opcje gry
4. Pierwsze kroki w WoW

Im później dojdziemy do wniosku, że serwer nam jednak nie pasuje tym gorzej .. w końcu tyle czasu włożyliśmy w rozwój swojej postaci, tylu ludzi poznaliśmy. Jak potem to odkręcić ?
Dlatego przedstawie parę faktów, które warto znać przed wyborem serwera, a także pytania na które warto sobie odpowiedzieć.

Zasada Pierwsza, Kumple:

Gdzie grają twoi przyjaciele/kumple/znajomi. Nie chodzi o to by ktoś siedział przy tobie i tłumaczył co i jak, ale zaprosił do pierwszej gildii, zapoznał z ludźmi itd.

Najtrudniejsze w całym procesie jest nie opanowanie samej gry, ale nawiązanie kontaktu z ludźmi o tych samych zainteresowaniach.. Posiadanie kilku znajomych którzy mogli by cię wprowadzić w kręgi graczy to niezły początek. Nie raz zdarzy się, że się zgubisz, nie będziesz wiedział jak znaleźć albo wykonać zadanie.. o wiele łatwiej będzie się spytać kogoś, kto nie jest kompletnym, nieznajomym


Wróć do początku

Rodzaje Serwerów

Załóżmy jednak, że nie masz bliższych znajomych albo kumpli. Startujesz solo, zastanawiasz się co tu wybrać.

Wielu nowych graczy, zwłaszcza nastoletnich, zadaje to samo, pierwsze pytanie “Gdzie gra najwięcej Polaków?”
Odpowiedź jest dosyć prosta, ale dla zasady nie będę tutaj odpowiadał, bo gdy pójdziesz tym tropem nie koniecznie skończysz tam gdzie byś chciał.
Polskich graczy i polskie gildie znajdziesz wszędzie.. a dołączenie do serwera gdzie jest ich najwięcej, nie gwarantuje dobrej zabawy, a nawet może zrazić cie do gry.
W dużym uproszczeniu, serwer taki jest tylko jeden, a ten nie koniecznie może ci pasować.

Po kolei zatem. Czego głownie oczekujesz od gry?
Trzy główne atrybuty, opisujące zasady serwerów; PvP, PvE, oraz RP.

Player vs. Player

Serwery nastawione na nieustanne zmagania frakcji Hordy i Sojuszu. Na serwerze takim, w każdym momencie, gracz frakcji przeciwnej może zaatakować ciebie, a ty jego… A nie ma tu żadnego Fair Play... spokojnie robisz sobie zadania, poznajesz grę, a tu nagle z krzaków wyskoczyć może ktokolwiek. Czasem będzie to gracz, levelujący zaraz obok, innym razem przelatujący przypadkiem gracz na maksymalnym poziomie, sfrustrowany codziennym życiem, który musi się na kimś wyładować.

Serwery takie przeznaczone są dla ludzi, którzy preferują walkę z innymi graczami, ponad wszystko inne co oferuje gra. Gdy pojawiają się nowe strefy w grze, pierwsza myślą nie jest to by je zwiedzić i odkryć wszystko co kryją .. tylko przemalować je na czerwono krwią przeciwnej frakcji. I nie nastawiaj się na to, że będzie to uczciwa walka. Jak ktoś po dupsku dostanie, za jakiś czas przyjdzie z większą ilością ludzi i rozsmaruje twoją grupę… Innym razem ktoś nie da przejść 10 metrów, po tym jak właśnie wróciłeś do życia, ubije znowu.. a nikt z pomocą tobie nie przyjdzie.

I nie ma zlituj .. jak to mówią “czerwone = martwe”, (czerwone, w znaczeniu można atakować). Jak ty nie zabijesz, to zabiją ciebie - a zwykle zrobią to co najmniej 5 na 1… wielokrotnie.

Player vs. Enviroment

Inaczej zwane Normal, Na serwerach takich domyślnie wyłączone jest PvP w ogólnodostępnych strefach. Serwery PvE, przeznaczone są dla graczy, którzy wolą grać w spokoju, a udział w PvP brać na określonych, nie wymuszonych zasadach .. Areny, Battlegroundy, wyznaczone strefy do PvP.

Praktycznie grasz tak jak gra była stworzona, a jak spotkasz kogoś z przeciwnej frakcji to najwyżej krzywo na ciebie popatrzy i będzie robił obraźliwe gesty.Na obu rodzajach serwerów, znaleźć można graczy, którzy skupiają sie na każdym aspekcie gry.
Na serwerach PvP są gildie, które pokonują najtrudniejszych bossów gry, a na serwerach PvE są gildie, które robią nic innego tylko planowane mecze PvP.
Typ serwera zmienia tylko jak na co dzień, funkcjonują relacje między graczami.

Role Playing

RP nie jest osobnym rodzajem serwera jako takim, ale dodatkowym tagiem, który może określać serwer PvP lub Normal (PvE). Otrzymujemy wtedy serwer odpowiednio RPPvP i RP (czyli RP-Normal).

Serwery RP charakteryzują się ‘dodatkowymi zasadami’. Choć “zasady” to nieco zbyt mocne słowo .. są to raczej dodatkowe “oczekiwania”, które będziesz spełniał grając na serwerze.

Serwery te są nieliczne.. w Europie jest tylko 5 serwerów RPPVP i 5 serwerów RP (PvE). Są to miejsca gdzie gromadzą, się głównie gracze poszukujący “fabularnej’ interakcji z innymi.. czyli odgrywanie ról swoich postaci w świecie Warcraft. Ludzie bawią się na przykład w odgrywanie straży miejskiej, inni codziennego życia klanu orków, albo gildii najemników… (albo cokolwiek innego, co ludziom może strzelić do głowy).

Na serwerach takich postacie mają imiona w duchu Warcraft’a. Do głównych zasad należy NIE PRZESZKADZAĆ. Nikt Cię nie będzie zmuszał do robienia czegoś czego nie chcesz, ale nie przeszkadzaj bawić się innym. Oczekuje się, że gdy mówisz do postaci wokół siebie ( /s lub /say - dymek nad Twoją postacią ), to Twoje wypowiedzi będą w duchu RP, ale jak długo nie będziesz nachalnie przeszkadzał innym w zabawie, nikt nie będzie Cię ścigał za nie-RP wypowiedzi.

Na serwerach RP, przebywają także ludzie którzy nigdy sami nie bawią się w RolePlay, ale zwyczajnie lubią ten “klimat”. Czasem fajnie zobaczyć trzy trollice gadająca w jakimś kącie, jak to ugotowały człowieka na obiad wczoraj, przypadkiem natknąć się lewelując na grupę orków polujących dla swojego klanu, albo jak ludzie odgrywają zmianę warty w zamku królewskim…

Jeżeli masz dobry pomysł na postać i chciałbyś pobawić się w RP od czasu do czasu .. a może po prostu zanurzyć się w klimatach Warcraft, przemyśl czy nie dołączyć do serwera RP.

Wróć do początku

Którą frakcję preferujesz?

Tak, nadal zastanawiamy się nad serwerem. Niestety serwery nie są idealne i na wielu z nich balans między frakcjami jest silnie zachwiany. Założysz postać niby na pełnym serwerze, ale okaże się, że większość graczy to frakcja przeciwna.

Dlatego, zanim wbijesz na serwer, upewnij się, że będziesz miał z kim tam grać.


Wróć do początku

Gdy wybrałeś już typ serwera i frakcję ..

Zostaje teraz podjąć ostateczną decyzję który dokładnie serwer.
Najlepiej po prostu zapytać ludzi, a może od razu zaproszą cie do gildii i pomogą ze startem.

Najbardziej oczywistymi miejscami były by

To o co właściwie pytać ? Wybrałeś typ serwera, i frakcję.. to powinno wystarczyć, by ktoś zaproponował, a może nawet zaprosił na odpowiedni serwer. Niemal na co dzień ktoś pyta powiedzmy o “polską gildię na serwerze typu PvE, po stronie Hordy”, albo “zbalansowany serwer pod względem Hordy i Sojuszu, PvP”.

Z pomocą może także przyjść stronka https://realmpop.com/eu.html

Na górze strony znajdują sie ogólne statystki postaci na serwerach (może wyda ci się to interesujące), ale najistotniejsza jest tabelka niżej.
Są tam wszystkie serwery europejskie, z podaną liczbą aktywnych graczy, oraz liczbą graczy w każdej frakcji. Nie przejmuj się jednak, jak nie do końca ją rozumiesz .. jest to masa liczb, które mogą namieszać tylko w głowie.

Udanych łowów i do zobaczenia w Azeroth!

Wróć do początku


Jeżeli już naprawę nie chcesz więcej szukać to szybka ściąga :

Serwery PvE :

  • Horda : Draenor
  • Sojusz: Silvermoon

Serwery PvP :

  • Najlepiej zbalansowany : Defias Brotherhood
  • Sojusz : Outland lub Ravencrest
  • Horda : Stormscale lub Kazzak

Serwer RP :

  • Argent Dawn
  • RPPVP : Defias Brotherhood

Serwer Polski
Burning Legion (PvP)

Komentarze

Worm 22. Czerwiec 2016 - 17:02
"poziomie, któremu matka właśnie dostał wykład,"

o serverach pvp :p do poprawy ;p
Kaprysny_Informatyk 4. Czerwiec 2017 - 10:58
teraz już ma się możliwość praktycznie wszędzie przed zdecydowaniem się kupna danego serwerka to można go przetestować w wersji demo przez 7 czy 14 dni więc śmiało można w takim czasie porobić realne testy czy wszystko w grach płynnie chodzi. Ja polecam Serwery PvE do tego a na przykład jeśli chodzi o normalny hosting to tanio jest w Gdańskim http://www.webd.pl - tam chyba od 4 zł na miesiąc jest już konto hostingowe. Grać i tylko na spać bracia !!! :)