Legion: Droga do 110

Legion: Droga do 110

Poniedziałek 29 Sierpnia, godzina 23.55. Za pięć minut Legion oficjalnie wystartuje. Gdzie jesteś? Czy jesteś gotowy? Czy już wiesz już gdzie kierować swoje kroki? Część graczy z chirurgiczną precyzją planuje swoją ścieżkę do upragnionego poziomu 110; inni poczekają aż opadnie kurz za pierwszym tłumem graczy i na spokojnie będą napawać się każdą odrobiną nowości.

[Aktualizacja] Dodano linki do bogatych opisów lokacji Blizzarda "Legion Zone Preview]

Jakąkolwiek drogą będziemy jednak podążać, są jednak pewne fakty które warto wiedzieć zanim rozpoczniemy przygodę na Broken Isles. W końcu nikt nie chce odkryć, że właśnie dostał questa który trzeba wykonać na drugim końcu wyspy.

Albo nie trzeba utrudniać sobie gry, levelując jako Healer "bo będzie to moja główna specjalizacja", skoro okazuje się że nie jest to tak istotne.
Zacznijmy jednak po kolei.

Przygotowania

Zakładam, że wykonaliśmy już questy Khadgara wprowadzające do Legionu .. prawda?

Oczyszczamy Quest Log
Wszyscy mamy tam te pare questów z Tanaan, jakiś zalegający quest z Nagrand lub kampanii Garriosnu.
A może quest z AQ40 które farmowałem przez ostatnie 2 tygodnie?
"Kiedyś go przecież dokończę!"
Jak kiedyś będziemy chcieli je dokończyć to je znajdziemy.. narazie Quest Log powinien wskazywać ZERO Questów.

Oczyszczamy nasz plecak.
W czasie levelowania, nie będziemy potrzebować zabawek, Hearthstona do Garrisonu lub naszej Stoczni.
Nie przydadzą nam się alternatywne trinkety lub ekwipunek do Off-speca (w czasie levelowania cały, nowy ekwipunek będzie uniwersalny)
Pojedyncze surowce do profesji, które zalegały nam w ostatniej torbie WON do vendora lub nawet wywalić je zupełnie.
Oczyszczamy do czysta także nasz Resource Bank.

Co zabieramy ze sobą:
Heirloom trinket
Goblin Glider - zabierz ze sobą nawet cały stack.. na pewno się przyda.
Health Poty i Jedzenie - wszystkie one są teraz bardzo tanie. Kup sobie z 3 stacki i nie żałuj w czasie levelowania.

Profesje:
Jest to ostatni moment by przemyśleć swoje profesje. Czy na pewno chcemy się pakować w utrzymanie dwu profesji crafting (w Legion profesje nie mają żadnych bonusów tylko dla craftera), czy może stawiamy na samowystarczalność i może nawet niezły zarobek na starcie?

Umiejętności postaci:
Nie ważne, czy gramy w WoW'a od miesiąca, roku czy 5 lat.
Otwieramy nasz Spell Book [P].Czytamy jeszcze raz opis wszystkich umiejętności.
No dobra.. te używane na codzień, podstawowe ataki chyba wiadomo jak działają; ale chodzi o te umiejętności z ciemnych zakamarków, których chyba nigdy nie używaliśmy.
"Shackle Undead" Priesta, "Control Undead" Death Knighta, "Control Demon" Warlocka itd.

Czytamy i zapamiętujemy na co działają; za chwilę mogą się przydać.
Już niedługo będziemy w naszej kampanii klasowej gdzie każda, najmniejsza umiejętność może się przydać.
Czasem zadanie jest to tak oczywiste jak "jak przeskoczyć nad tym ogniem" i zaczynamy szukać.
Innym razem wyzwanie jest jednak bardziej subtelne jak "Grupa 3 Undeadów po raz trzeci miażdży ci szczękę i znowu gryziesz lodowiec" (patrze na was Death Knighci); za trudno? A kiedy ostatnio przeglądaliśmy nasze umiejętności klasowe?


Godzina Zero

Zaczynamy zawsze w Dalaran ponad Karazhanem, w centralnym budynku, dokładnie w punkcie gdzie urwała się historia z Khadgarem.

Jest to najlepsze miejsce by oczekiwać na otwarcie dodatku i - na Jaja Thralla - miejmy nadzieję że przeciśniemy się szybko przez to wąskie gardło.Zdobycie Artefaktu

Zaraz po przybyciu Dalaran do Broken Isles, zostaniemy poproszeni na stronę przez NPC.
Spotkamy się z przedstawicielami naszej klasy, proponującymi nam udział w pewnym przedsięwzięciu.
Co najważniejsze, questy te zabierają nas z daleka od całego tłumu graczy; jest to kilkudziesięciominutowy quest chain, wykonywany solo.

W zadanie założenia naszego Class Order Hall, wplecione jest zdobycie pierwszego Artefaktu. Niektóre klasy rozpoczną od Artefaktu specjalizacji, by dalej przejść do questów ogólnoklasowych, inne na odwrót.

Trzeba pamiętać, że pierwszy artefakt będzie musiał nam wystarczyć co najmniej do poziomu 102. Dopiero wtedy będziemy mogli odblokować resztę. Warto wybrać na początek zestaw w którym będzie nam najłatwiej levelować, np TANK jest specjalizacją która tnie jak burza przez wszelkich przeciwników, a HEALer nie zginie tak łatwo. DPS wbrew pozorom, bardzo często jest przereklamowany gdy przychodzi co do Levelowania.

Pierwsze talenty w naszych artefaktach nie są tak bardzo istotne, byśmy musieli oszczędzać i wydawać wszystko w jedną tylko broń.

Słowem wyjaśnienia dla graczy, którzy boją się wydać Artifact Power w broń off-spec.
Wg. bardzo mądrych ludzi, przeprowadzających wielogodzinne symulacje komputerowe, jeżeli całe AP wpakujemy w jedną broń, kupimy wszystkie 34 talenty w 14 tygodni.
Jeżeli wydamy ~22 talentów (2 talenty główne) w broni off-spec, to 34 talenty w broni głównej osiągniesz w 14 tygodni + 1 dzień.
Tak bardzo skaluje się koszt kolejnych talentów w artefakcie!
Ask Mr RobotProfesje

Poprzednie dodatki nauczyły nas, że profesjami zajmujemy się dopiero na maksymalnym poziomie.
W legionie profesje stanowią bardzo fajny element towarzyszący naszemu levelowaniu. By odblokować najlepsze przepisy profesji, prędzej czy później będziemy musieli przejść przez wieloetapowy quest chain, który bardzo dobrze wpasowuje się w naszą ścieżkę levelowania.

Nowo poznawane przepisy w trakcie kampanii profesji, odblokowują nam kolejne przepisy. Dla blacksmitha, leatherworkera czy tailorera będą to kolejne elementy armora, dla alchemika naprawdę przedziwne potiony itd.
Musimy jednak przejść przez całą tą kampanię zanim dotrzemy do przedmiotów istotnych dla postaci na maksymalnym poziomie. Nie ma skrótów.

Pierwsze questy wiążą się ze zdobyciem nowych surowców z Broken Isles. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej profesji gathering, są to pierwsze zakupy i nie będą one tanie.

I tu czeka na nas pierwsza rzecz o której warto wiedzieć wcześniej. Kolejny quest wysyła nas w konkretne miejsce na Broken Isles, w momencie gdy już wybraliśmy lokację od której zaczęliśmy levelować. Oczywiście w każdym momencie, możemy rozpocząć kampanię innej lokacji.. ale być zaskoczonym tak znienacka?
Wczesne questy niemal wszystkich profesji wysyłają nas do lokacji Azuna. Jedyną profesją, która proponuje inne lokacje to Leatherworking; jeżeli chcemy nauczyć się przepisów na leathery zaczniemy od Stormheim, jeżeli mail to Val'sharah.Class Order Hall

Bardzo łatwo zatracić się w podróży przez lokacje Broken Isles i zupełnie zapomnieć o naszym Order Hall.
Co 2-3 levele odblokowuje się nowy etap naszej kampanii klasowej. Dlatego po zdobyciu każdego poziomu warto odwiedzić Dalaran, naszego trenera Profesji i właśnie Class Order Hall, by sprawdzić czy nie pojawiło się coś nowego.
Na pewnym etapie kampanii klasowej nasi championi muszą wykonać parę długich misji, więc warto być na bieżąco.
Nawet jeżeli nie będzie tam nowego questa, zawsze będzie można choćby wysłać naszych championów na kolejne misje.Lokacje

Po ukończeniu początku kampanii naszej klasy, zostanie nam przedstawiona mapa, na której możemy wybrać lokację od której rozpoczniemy levelowanie. W każdym momencie możemy wrócić tutaj wrócić i rozpocząć kolejną lokację, bez kończenia poprzedniej.

Oczywiście można ruszyć na oślep, i wybrać lokację na chybił-trafił. Jednak historie przedstawione w nich mogą pasować nam w mniejszym lub większym stopniu. Także geograficzne cechy terenu lokacji wpływają na szybkość oraz wygodę levelowania w nich.
Chciałbym dlatego w dużym uproszczeniu opisać czego możemy się tam spodziewać.Prawdopodobnie będzie to lokacja od której będzie zaczynać większość graczy, więc spodziewać się tutaj można największych tłumów graczy.

historia: Niebieskie smoki, Nagi, oraz Azshara

geografia: Lokacja jest w dużym stopniu bardzo łatwa w nawigacji. Rozległe przestrzenie trawiaste, jeziora oraz plaże. Minimalna ilość nieprzekraczalnych gór lub innych barier. W dużym stopniu poruszać się można prosto na cel.historia: Tyrande, Malfurion, Ysera, Cenarius, Nightmare, ale także wątek poboczny z Maiev i Jarodem Shadowsong w Black Rook Hold

geografia: Nawigacja po całości lokacji jest raczej bardzo prosta, choć miejscami znajdziemy mniejsze polanki i zagłębienia do których prowadzą tylko pojedyncze ścieżki. Teren głównie leśny lecz poprzecinany gęstymi zaroślami oraz dolinami rzek. Znajduje się tu także pare druidzkich jaskiń, do których znalezienie wejścia może być czasem irytujące.historia: Highmountain Tribe (Taureni), Murlocki, Deathwing, Nesingwary

geografia: Teren jest tutaj bardzo górzysty i czasem trzeba się nabiegać dookoła zanim znajdziemy przejście do wskazanego przez quest miejsca. Choć generalnie questować będziemy na przestrzeniach otwartych, przejścia między nimi są wąskie i ograniczone. Ponadto jest tu masa zakręconych jaskiń, a samo główne miasto lokacji ma dwa poziomy połączone tylko windą. Prawdopodobnie najtrudniejsza lokacja do nawigacji.Kampania tej lokacji rozpoczyna się od bardzo intensywnego scenariusza. O ile bardzo chciałbym polecić tą lokację jako pierwszą (ze względu na prawdopodobnie najmniejszy ruch innych graczy tutaj), to historia uczy nas, że scenariusze na początku dodatku to ryzyko; Z jednej strony można je zrobić szybko i bez laga, z drugiej mogą się zepsuć i utkniemy.

historia: Sylvanas i Greymane, Vyrkule, "Zaświaty" umarłych Vyrkuli, Strażnicy tytanów

geografia: Teren jest bardzo podobny do Highmountain, a może nawet bardziej niegościnny. Jednak ze względu na unikatową mechanikę 'grapling hooka' używanego w całej tej lokacji, jest ona o wiele przyjemniejsza w nawigacji. By łatwo poruszać się po całej lokacji warto ukończyć kampanię która "za rączkę" przeprowadzi nas do wszystkich, istotnych punktów, wiosek i Flight Masterów.


Komentarze

Obrazek użytkownika Vertson
Vertson 27. Sierpień 2016 - 12:22
Poniedziałek 29 Sierpnia, godzina 23.55. Za pięć minut Legion oficjalnie wystartuje. Gdzie jesteś ? W kilku tysięcznej kolejce. Czy jesteś gotowy ? Czy masz już umówioną wizytę u psychiatry ? Część graczy z chirurgiczną precyzją planuje jak nie popaść w depresję, przy natarczywych atakach DDOS. Inni natomiast wyrywają sobie resztki włosów, przy ciągłym obserwowaniu ruchu wskazówki zegara i wyczekiwania wymarzonego telefonu od kuriera. :D
Obrazek użytkownika Eridor
Eridor 27. Sierpień 2016 - 12:32
Po czym otrzymujesz maila o tygodniowym opóźnieniem przesyłki. Jedyne co ci pozostaje, to obserwowanie znikających tłumów graczy z Dalaranu o północy...
a nie, wróć!
O północy dalaran znika niczym zeppelin odlatujący z Orgrimmaru. Jako że nie masz dodatku, spadasz na wieże Kazarahanu i smutno kończysz żywot :P
Obrazek użytkownika Vertson
Vertson 27. Sierpień 2016 - 12:46
Po czym budzisz się jak ze snu i wita Cię Warlords of Draenor. [*]
Obrazek użytkownika itznaix
itznaix 28. Sierpień 2016 - 18:22
oraz Zuljin :P