Podstawowe opcje gry które warto sprawdzić

Podstawowe opcje gry które warto sprawdzić


Gdy uruchamiasz grę po raz pierwszy, Interface jest od razu dla ciebie przygotowany i teoretycznie nie trzeba nic w nim zmieniać. Jednak był on zaprojektowany ponad 10 lat temu. Wiele opcji doszło do gry, jednak w dalszym ciągu są one domyślnie wyłączone albo ustawione w nieco archaiczny sposób.1. Jak kupić i utrzymać konto World of Warcraft

2. Jak wybrać serwer?

3. Podstawowe opcje gry

4. Pierwsze kroki w WoW

Większość tych opcji każdy odkryje, w sobie właściwym czasie, ale pare z nich warto sprawdzić już na samym początku.
Mam nadzieję, że przy okazji odnajdziecie także inne, nieoczekiwane opcje, które ułatwią wam grę.

Poruszanie się

Domyślne klawisze poruszania się to standardowy W-S-A-D.

  • [W] / [S] - poruszanie się do przodu / tyłu
  • [A] / [D] - obrót w lewo / prawoDo tego dochodzą

  • [Q] / [E] - bokiem w lewo / prawo (strafe)
  • [SPACE] - skok

Wydawało by się banalna sprawa, jednak są to pierwsze klawisze do przestawienia. Obracanie postaci klawiszami, uważane jest obecnie za bardzo zły nawyk, którego nowi gracze prędzej czy później muszą się oduczyć.

Otwórzmy zatem Menu [ESC] i przejdźmy do [Key Bindings].

Już w pierwszej zakładce, możemy zmienić opcje ‘Strafe Left’ i ‘Strafe Right’ na odpowiednio klawisze [A], oraz [D]. Zawierdzamy [Okay] na dole okna, wychodzimy z menu [ESC] i możemy ruszać!

Od tego momentu, nasz WSAD porusza postacią w czterech kierunkach, pozostawiając klawisze [Q]. praz [E] wolne. W późniejszym czasie można przypisać do nich sloty z Action Barów, zwiększając liczbę łatwo dostępnych umiejętności

Ekhm .. jeżeli jednak miał byś teraz problem ze ‘skręcaniem postaci’. Po prostu przytrzymaj prawy klawisz myszy i w ten sposób obracaj postacią.


Wróć do początku

Podstawowe opcje, które warto znać

  • Paski życia: wciśnij [V] by włączyć lub wyłączyć paski życia nad głowami przeciwników. Pozwala to nie tylko na śledzenie ich życia, ale przede wszystkim łatwiejsze zlokalizowanie w terenie…
  • [Shift+V] - działa w podobny sposób, ale na paski życia NPC przyjaznych
  • auto-loot: czyli zamiast klikać po kolei na wszystkie przedmioty w pozostałościach po martwym przeciwniku, po kliknięciu na nim prawym klawiszem myszy, wszystkie fanty automatycznie trafiają do naszego plecaka.
    Opcję tę możemy znaleźć w Menu [ESC] --> [Interface], w zakładce (po lewej) “Controls”, jest opcja do zaznaczenia ‘Auto Loot’.

  • Mini mapa może pokazać ci o wiele więcej przydatnych informacji niż jest to w ustawieniach domyślnych

Na obwodzie mini-mapy znajdziesz ikonę lupy. Kliknij na nią, a rozwinie sie dodatkowe menu. Podstawowe opcje nie oferują nic aż tak ciekawego, ale wejdźmy głębiej w “Townsfolk”.
Tutaj możemy oznaczyć takich NPC jak sprzedawcy ( Food & Drink ), kowali ( Repair ), skrzynkę pocztową albo karczmarza


Wróć do początku

Dodatkowe paski na umiejętności ( ActionBars )

Na początku tego nie zauważysz, ale po jakimś czasie, zacznie brakować ci miejsca na umiejętości.
By włączyć dodatkowe paski, znowu musimy odwidzić opcje.
[ESC] -> [Interface] -> 'ActionBars' (z lewego menu)


Wróć do początku

Bindowanie klawiszy

Kolejnym bardzo "brzydkim" nawykiem, jest korzystanie z umiejętności przez ich klikanie myszką. Generalnie, mysz służy do sterowania postacią i wybierania celów, a nie do klikania umiejętności. Jednak w podstawowych ustawieniach przypisania klawiszy są [1] do [0] i niewygodnie by się z nich korzystało. Dlatego każdy gracz przypisuje sobie te klawisze pod bardziej odpowiadające mu klawisze. Proces ten nazywamy Bindowaniem.

Bindy to bardzo osobista sprawa. Każdy lubi przypisać sobie klawisze nieco inaczej, każdy nieco inaczej trzyma dłoń na klawiaturze. Jednak chciałbym podzielić się własnymi ustawieniami, które mogły by być punktem wyjścia, albo podsunąć pomysł jak można z wolnych klawiszy korzystać.

Podstawowy ActionBar:
1 2 3 4 5 Q E R T F Z X

Jeżeli poruszasz się klawiszami WSAD, dostęp do klawiszy numerycznych, dalszych niż 6 może być niewygodny. Klawisze [Q], oraz [E] zwolniliśmy w sekcji 'poruszanie się'. Klawisz [R] domyślnie służy do odpowiadania na /whisper, jednak nie jest to tak istotny klawisz (wystarczy wpisać /r i zaczniemy odpowiadać). Pozostałe klawisze także nie odpowiadają za żadne, istotne funkcje.

Dodatkowe ActionBary:
Praktycznie tak samo jak podstawowy, ale z modyfikatorem, np:
Alt+1 Alt+2 itd.

Jakie klawisze przypisać do niestandardowych urządzeń peryferyjnych?

W sklepach komputerowych dostaniemy czasem, klawiatury i myszki tworzone specjalnie dla graczy. Mają one dodatkowe klawisze, bardzo wygodnie ułożone, ale bez przypisania. Zanim zaczną działać trzeba do nich przypisać prawdziwe klawisze, które w normalnych warunkach są trudno dostępne. Ale wolnych klawiszy w grach MMO jest dość mało w porównaniu do potrzeb.

Dlatego sugeruję, przypisać do nich standardowe klawisze z wykręconymi modyfikatorami.
Przykładowo Alt+Shift+1 Alt+Shift+2 ..

Można takie kombinacje przypisać do dodatkowego ActionBara, a potem uruchamiać pojedynczym, specjalnym przyciskiem myszy lub klawiatury.

Wróć do początku

Korekta Kolorów

World of Warcraft oferuje rozwinięty system do pomocy graczom, którzy mają w rożnym stopniu problemy z rozróżnieniem barw.

Menu [ESC], [Interface], zakładka ‘Accessibility’.

Skonfigurowanie gry, pozwoli ci bawić się w grze bez nieustannych problemów, a zrobienie tego wcześniej, nie wpłynie negatywnie na percepcję ‘nowej’ palety barw (niż gdyby robić to później, po przyzwyczajeniu się do interface’u).


Wróć do początku