Podsumowanie Q&A

Podsumowanie Q&A

W czwartek (3 sierpnia) Ion Hazzikostas ponownie odpowiadał na pytania nadesłane przez graczy. Duża ich część dotyczyła patcha 7.3.0, ale pojawiły się pytania także o obeny stan i blans klas, oraz opinie o Tomb of Sargeras.


Plan rozwoju patcha 7.3.0

Po patchu 7.2.0, developerzy nauczyli się paru następnych lekcji stopniowania wydarzeń oraz otwierania kolejnych funkcjonalności dla graczy. Gdy przybyliśmy na Broken Shore zaraz po wstępnym scenariuszu spadła na nas lawina World Questów, instancja, farma Nethershardów, Legionfall War Supplies i otwieranie budynków ..
A przed wieczornym rajdem oczywiście chcieliśmy odblokować jeszcze nowe talenty w artefakcie.

Dlatego odblokowanie wszystkich funkcjonalności Argus zostało podzielone na 3 etapy, każdy odblokowany co tydzień. Z jednej strony takie blokowanie może być frustrujące, gdy docieramy do tej sztucznej bariery, jednak wiedząc o niej po prostu nie musimy się spieszyć ze wszystkim; nie musimy korzystać z poradników, jak w najszybszy sposób odblokować Netherlight Crucible przed rajdem.

Zatem przechodząc do sedna, oto jak się przedstawia ten plan :

Tydzień 1:
- 2 pierwsze rozdziały fabularne; przybycie na Argus i założenie przyczółka, oraz kampania pierwszej z trzech lokacji - Krokuun
- World Questy w lokacjach Krokuun, oraz Antoran Wastes
- Reputacje
- Nowa waluta: Veiled Argunite.

Tydzień 2:
- 2 kolejne rozdziały fabuły
- Otwarcie Mac'Aree, oraz World Questów w tej lokacji
- Invasion Points, oraz Greater Invasion Points

Tydzień 3:
- Ostatni rozdział fabuły
- Dungeon
- Netherlight CrucibleNowości w nadrabianiu postępów

 • Wraz z dniem publikacji patcha 7.3.0 Artifat Knowledge zostaje ustawiony gobalnie na 41 dla wszystkich postaci.
 • Od tego momentu Research odchodzi w niepamięć, a globalny Artifact Kownledge, uniwersalny dla wszystkich rośnie co tydzień o 1
 • Slot na 3 Relik nie będzie wymagać ukończenia kampani klasowej, a będzie dostępny od razu na poziomie 110
 • Kampania Broken Shore nie będzie wymagana w celu odblokowania artefaktu ponad 34 Traity.
 • Dla naszych championów z Class Order Hall, będą dostępne tokeny, automatycznie podnoszące ich poziom do 900.
 • Argus: Dostęp do lokacji, World Questów, Dungeona i Netherlight Crucible będzie Account Wide. Po odblokowaniu na jednej postaci, będą dostępne na wszystkich altach.Koncepcja LFR

LFR nie ma być 'atrakcją Turystyczną', ale rajdem który można ukończyć bez potrzeby komunikacji

W przeszłości w LFR zachowana była większość mechanik, ale duża ich część można było zignorować. Prowadziło to do sytuacji, gdzie mechaniki były niczym więcej niż pokazem fajerwerków, których nikt się nie obawiał. Dlatego od Tomb of Sargeras Blizzard postawił na wycięcie nadmiarowych mechanik, pozostawiając tylko nieliczne, ale w takiej formie, że nadal trzeba się z nimi liczyć.

Przykładowo Meteor na pierwszym bossie (Goroth - Shattering Star), jeżeli nie rozbije choćby jednego szpikulca, najprawdopodobniej zabije postać.Tomb of SOAKgeras

Nad projektowaniem walk w rajdzie pracuje cała grupa projektantów. Początkowo bardzo ściśle wymieniają się pomysłami, koncepcjami ale po jakimś czasie każdy zaczyna zajmować się dopieszczaniem szczegółów.

W późniejszych etapach projektowania walk, projektanci zaczynają zwracać uwagę na problemy typu :
Melee przez połowę walki nie robią nic, tylko stoją pod bossem. Wtedy ogólnego zarysu walki dodawane lub odejmowane są drobniejsze mechaniki urozmaicające.
Jakimś trafem zdarzyło się, że większość projektantów rozwiązało tego typu problemy w swoich walkach właśnie soak'owaniem, by 'wymusić' ruch graczy dookoła pomieszczenia.

Oczywiście nie umknęło to uwagi developerów, że nagle w skład każdej walki wchodzi taki element, jednak stało się to odrobinę za późno. Każda walka z osobna wyszła w ToS bardzo dobrze, ale patrząc na nie wszystkie dostrzegli tą monotonię której będą starać się unikać w przyszłości.Wyglądy artefaktów i ich przyszłość

 • Blizzard skończył już z wyglądami i nie będzie ich wypuszczał więcej
 • Developerzy aktywnie dyskutują nad sposobem zachowania zdobytych wyglądów na przyszłość gdy artefakty utracą na aktualności.
 • Nie chcą także byśmy na złamanie karku zdobywali teraz wszystkie dostępne wyglądy na wszystkich altach, by zdążyć przed zakończeniem Legionu. Większość z nich będzie można odblokować później.
 • Wyjątek stanowią wyglądy za wyzwania w Mage Tower, oraz za Mythic+15Mythic+

 • Developerzy nie chcą prowadzać pełnych setów do systemu Mythic+. Czasem pojawią się drobne,. 2-elementowe zestawy, ale poza tym należą one do środowiska rajdowego.
 • Mythic+ nie będą rozszerzane o dungeony ze starszych dodatków.
  (Czy ktoś chciałby w przyszłym dodatku ponownie dostać klucz do Maw of Souls?)Balansowanie użyteczności klas

Generalnie Blizzard chciałby podnieść użyteczność paru specjalizacji, jednak klasyfikacja co jest umiejętnością pożytku dla grupy jest bardzo rozmyta. Umiejętności pozwalające Rogue'owi zredukować otrzymywane obrażenia, trudno byłoby niegdyś nazwać "group utility", jednak w rajdzie takim jak ToS, po zebraniu 5 i wyznaczeniu do soakowania nagle trywializują niektóre walki.
W przeszłości podobnie postrzegane były Death Grip, oraz Gorefiend's Grasp Death Knighta, lub Ring of Frost Maga.
Dlatego developerzy chcieli by wzbogacić arsenał niektórych klas, jednak jednocześnie wzbogacić ich różnorodność.Wyścig po World First

Według Iana taki idealny czas trwania wyścigu to półtora do dwóch tygodni.
Niegdyś Heroic Ragnaros zabrał dokładnie tyle by go pokonać i powszechnie uznany został za bardzo dobrze zbalansowanego. Jednak Paragon, był jedyną gildią której to się udało, a następnym zabrało to o wiele więcej. Czy gdyby zabrakło wtedy Paragonu, percepcja balansu byłaby zupełnie inna, mimo że boss byłby taki sam ?

Głównym celem projektantów jest stworzenie wyzwania dla szerszego grona graczy, mimo że balansując kilka ostatnich bossów rajdu pamiętają o uczestnikach wyścigu o World First.
Bossy powinny być na tyle trudne, by konkurenci mogli wykazać się kto faktycznie jest lepszy. Jest to o tyle bardzo trudne, bo balans ten zmienia się z czasem, zwłaszcza gdy gildie przeprowadzają split-rajdy, oraz stackują klasy.

Blizzard ma obecnie wewnętrzny zespół testujący walki, w skład którego wchodzą uczestnicy wyścigów o World First sprzed lat. Nie ulega wątpliwości, że Mythic Kil'Jaeden był o wiele za trudny, jednak stało się tak na na skutek balansowania 'w górę', techniki stosowanej już w przeszłości.
Wewnętrzny zespół spędził setki godzin testując Mythic Kil'Jaedena i kiedy był gotowy został 'podkręcony' do standardów obecnie najlepszych graczy. W takim przypadku lepiej, by boss był nieco zbyt trudny i znerfować go odrobinę później, niż obudzić się "Ups, boss się przewrócił" (Mythic Xavius?) i w tym momencie bossa buffować już nie wypada.

Raid Damage generalnie w ToS też został globalnie zaprojektowany na wyższy, po tym jak Mythic Star Augur był polecany leczyć w 2-3 healerów, potem Mythic Elisande, leczona w czasie progresu przez 2 healerów.

W końcu przychodzi ten czas, gdy wewnętrzny team kończy swoją pracę, walka przyciska ich do granic możliwości. Wtedy na potrzeby World First, mechaniki zostają zwiększone o parę %, by stanowiły wyzwanie dla obecnie najlepszych graczy na świecie.

Ion przyznaje, że ich zespół okazał się nieco lepszy niż na ile ich oceniali, a z czasem staja się coraz lepsi.
W czasach Warlords of Draenor, walki były wzmacniane nawet o 35% po zakończeniu testów. Niestety estymacja jak bardzo trzeba bossa utrudnić częściej jest sztuką niż matematyką.

Split Rajdy
Developerzy nie przepadają za tym procederem. Początkowo były to tylko top 10 gildie, potem większość top100 , a aktualnie gildie nawet za top 500 skuszą się na pojedynczy dla lepszego startu.
Wszystko sprowadza się do znalezienia takiego rozwiązania, które nie będzie gorsze, niż istnienie split-rajdów tej garstki gildii w topce.

Split Rajdy mają miejsce jedynie przez te kilka tygodni. Przykładowo blokada na loot, wykluczałaby możliwość dołączenia do weekendowego rajdu z przyjaciółmi kogoś kto rajduje na wyższym poziomie z gildią w czasie tygodnia.