Podsumowanie Q&A

Podsumowanie Q&A

W ostatni czwartek, 10 listopada odbyło się Q&A na temat nadchodzącego rajdu, patcha 7.3.5 oraz, dominującego w rozmowach, dodatku Battle for Azeroth.


Q&A jak zwykle poprowadził community manager Josh Allen aka "Lore", a na pytania graczy odpowiadał game director, Ion Hazzikostas, czyli szef szefów dla World of Warcraft.


Czego możemy się spodziewać w patchu 7.3.5


W szybkim skrócie:

  • Skalowanie świata w czasie levelowania
  • Epilog Legionu po rajdzie Antorus
  • Silithius i prezentacja nowego Battlegrounda (Ion sformuował to jako "preview")


Rajdy


W tygodniu otwarcia poziomu Mythic Antorus zwiększony zostanie cap nagród za Mythic+dungeony. Oznacza to, że optymalnie chcemy w tygodniu, w którym został otwarty Antorus Normal i Heroic, zrobić dungeon M+15. Nagrody będą nadal maksymalnie +10, ale już nagrodą w Skrzynce pod koniec tygodnia będzie Mythic+15.

O ile Mythic Rajdy powinny być wyzwaniem na najwyższym poziomie, to Tomb of Sargeras, a szczególnie ostatnie 3 bossy, były zdecydowanie zbyt trudne. Nie chodzi tylko o natężenie mechanik, ale także stopień, w jakim błędy były karane. Błąd jednostki powinien być odczuwalny, ale część wyzwania zawsze polega na naprawianiu i dynamicznym reagowaniu na takie potknięcia, więc nie powinny one powodować natychmiastowej przegranej.

Ion nie chciał zdradzić na jakiej zasadzie będziemy zdobywać legendarny trinket Aman'Thul's Vision. Dowiemy się na miejscu, po dotarciu do ostatniego bossa.

Rozmiar grup Mythic nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie 20 osób. Ion tłumaczy, że nawet jeżeli w tej chwili wydawało by się, że na przykład 15 osób łatwiej było by zebrać, to za kilka miesięcy nasze składy skurczą się i ponownie będzie nam brakować tej jednej czy dwu osób. Niezależnie od rozmiaru rajdu, problemy z roster'em zawsze będą takie same, a ograniczanie rozmiaru grupy na dłuższą metę nic nie zmieni w tym aspekcie.

Zestawy klasowe w rajdach chwilowo idą w odstawkę. Ekwipunek w Battle for Azeroth nie będzie stylizowany pod klasy naszych postaci, ale pod miejsce, z którego pochodzi. Przykładowo, za pierwszy rajd zamiast próby wymyślenia nowego, 21go rodzaju zestawu klasowego, dostaniemy przedmioty inspirowane rajdem - Trollowe/Skażone. Dzięki takiemu podejściu, możemy dostać bardziej różnorodne zestawy z większej ilości regionów gry.

Wiele osób zastanawiało się, czy rajdy w świecie bez zestawów będą oferować coś specjalnego. Dalej oferują one unikatowe dla siebie trinkety, a poza tym niektóre z Perków związanych z Heart of Azeroth które będziemy mogli znaleźć w rajdzie, będzie można dostać tylko w nim.


Battle for Azeroth


Nowe animacje dla Warlocków na chwilę obecną planowane są około daty wypuszczenia Battle for Azeroth, być może nawet pre-patcha.

O ile zmiany w klasach nie będą tak rozległe jak w Legionie (największe w historii całego WoWa), nadal możemy spodziewać się mniejszych lub większych modyfikacji - w szczególności Demonology Warlock. Koncept klasy zarządzającej hordą demonów pozostaje bez zmian, jednak powinien działać lepiej. W mniejszym stopniu zmian może oczekiwać Survival Hunter, który nadal pozostanie melee.

Część z talentów artefaktowych zostanie wbudowana do klas - albo w postaci stałych efektów pasywnych, albo talentów. Jednak na pewno nie wszystkie. Ion zaznaczył, że osobiście nie chciałby widzieć Tranquility druida w czasie biegania. Decyzje nie są jeszcze ostateczne i każdy bonus będzie dyskutowany indywidualnie.

W celu odblokowaia ras sojuszniczych Highmountain lub Nightfallen wymagana będzie reputacja exalted z odpowiadającymi fakcjami. Zwłaszcza mówiąc o Nightfallen zniesione zostaną bariery kolejnych etapów ich kampanii, zatem łatwiej będzie reputację exalted osiągnąć. Na razie plan jest wymagane ukończenia kampanii Suramar, oraz osiągnięcia reputacji exalted.

Wszystkie wyglądy raz odblokowane, czy to artefaktów, czy Zestawów dla klas sojuszniczych (jeżeli wylevelujemy ją w tradycyjny sposób), będą Account Wide. Oznacza to, że wszystkie postacie stworzone w przyszłości lub po zmianie rasy, będą miały dostęp do odblokowanych wcześniej wyglądów. Należy jednak pamiętać, że wyglądy artefaktów nadal zastrzeżone będą do konkretnych klas oraz specjalizacji (shadow priest nie będzie mógł używać wyglądu stafa Holy), a zestawy rasowe do konkretnych ras (Night Elf nie będzie mógł użyć transmoga Void Elfa).

Na chwilę obecną opcja wyłączenia zgarbionej pozycji planowana jest jedynie dla orków. W grze już od dawna spotykaliśmy orków o posturze zgarbionej i wyprostowanej, dlatego danie takiej opcji graczom było bardziej naturalne. Trolle, Worgeni i Taureni są raczej naturalnie pochyleni i na tą chwilę są planowane żadne zmiany.

Generalnie nie ma w planach żadnych, nowych przedmiotów legendarnych w Battle of Azeroth. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli nadarzy się okazja, by pojawił się jakiś boss z wyjątkowym przedmiotem który, fabularnie powinien być legendarny zamiast po prostu epicki.


Przyszłość PvP


Serwery RP (także obecne RP-PVP) nadal nie będą łączyć się z innymi serwerami, nawet w trybie PvP. Deweloperzy będą obserwować populacje tych serwerów i słuchać ich społeczności. Być może graczy będzie zbyt mało dla efektywnego PvP, w takim przypadku, jeżeli sami gracze będą prosić o połączenie, kwestia ta zostanie ponownie rozważona.


Rozmowy nad przyszłością Honoru, oraz odblokowywania talentów są nadal w toku.

Potencjał World PvP rośnie w Battle of Azeroth przez co przyszłość rysuje się raczej w jasnych barwach. W przeszłości wiele razy deweloperzy mieli pomysły na aktywności skupionych wokół PvP, w otwartym świecie. Jednak zawsze pojawiało się pytanie jak to by działało na serwerach nie-PvP albo dla graczy, którzy nie mają w tej chwili ochoty uczestniczyć w takiej zabawie.

Zmiana w systemie realmów PvP oznacza, że takie aktywności mogą się pojawiać, a wszyscy uczestniczący chcą brać w nich udział. Poza tym nowy system realów PvP pozawala na wprowadzanie nowych zasad open World PvP, np. nie pozwolić graczowi mountować się nawet do 10sec po zakończeniu walki PvP.Dajcie nam znać w komentarzach czy któryś aspekt poruszony w Q&A wybitnie Was zainteresował. Czekamy na Wasze opinie.