Podsumowanie Q&A

Podsumowanie Q&A

W ostatni czwartek, 15 marca odbyło się kolejne Q&A World of Warcraft. Na pytania graczy odpowiadał ponownie Ion Hazzikostas, World of Warcraft Game Director. Nie obyło się bez przypadkowych ogłoszeń i zmian, które mogą budzić kontrowersje.


Peronal loot jedyną opcją w rajdach ?


Sformuowanie pytania oraz odpowiedzi są dość istotne w tym przypadku:

Pytanie: "(..) is there a reasonable expectation that [Personal Loot] will be the only option for current-level raids going forward into BFA" / Czy możemy się racjonalnie spodziewać, że Personal Loot będzie w BFA jedyną opcją na aktualnym poziomie rajdów?
Ion Hazzikostas: "That's reasonable expectation." / Jest to racjonalne oczekiwanie.

Ion wyjaśnia następnie, że personal loot generalnie jest wygodniejszy dla graczy, przedmiotami można się wymieniać, a także w większości przypadków grupa dostaje więcej lootu w tym systemie. Głównym powodem dla którego duża część grup trzymała się Master Loot'a to części setowe, których w Battle For Azeroth nie będzie. Dlatego przejście w pełni na Personal Loot ma sens.

Co więcej, choć nie jest to główny powód to efektem ubocznym jest zbalansowanie rajdów na najwyższym poziomie, gdzie w dużym stopniu wyeliminowane zostały by split runy, czy stackowanie przedmiotów na pojedynczych postaciach i w rezultacie same rajdy mogłyby być lepiej zbalansowane między gildiami z Top10, oraz tymi przeciętniejszymi.

Red.:Jak widzicie, Ion dobrze uargumentował taką zmianę, jednak nie potwierdził jej w 100%. Zatem domyślam się, że oczekują na opinie, oraz dyskusje na ten temat.


Zmiany w Mythic Keystone Dungeonach


System działał bardzo dobrze w Legionie, zatem nie musimy obawiać się dużych zmian.

Najciekawszą zmianą o jakiej myślą deweloperzy to przeniesienie Tyrannical i Fortified z afiksów poziomu 10 w dół, aż do poziomu 2. Zastąpiły by one bazowy modyfikator, którym obecnie jest +10% Życia i Obrażeń przeciwników. Skupienie całego tygodnia od podstaw na bossach lub trashu jest interesującym rozwiązaniem. Afiksy te na poziomie 10 powodowały tą sztuczną barierę, gdzie gracze z łatwością robili +9, a +10 stawało się nie do przebycia.

Ion wspomniał, że na poziom +10 planują coś nowego i ciekawszego - jakieś afiksy, które powodują jakieś negatywne ale i pozytywne efekty, generalnie zmieniając styl gry.

Zainspirowani wowprogress i raider.io planują w jakiś sposób prezentować twoje dokonania w tym dodatku lub sezonie. Obecne UI ciągle bazuje na starym systemie Challenge Mode, który jest już przestarzały i nie spełnia swojej roli.


Czy Zandalari będą mogli być paladynami ? - (Spoiler)


Nie otrzymaliśmy bezpośredniej odpowiedzi. Ion potwierdził, że Preleci (odpowiednik Paladynów Zandalari) faktycznie istnieją, a dzięki pośrednictwu ich Loa posługują się mocą Światłości. Jednak w czasie kampanii BFA coś się dzieje i to pośrednictwo zostaje zerwane. Czy będą oni mogli odzyskać kontakt ze Światłościa?
To pytanie Ion pozostawił w zawieszeniu, nie udzielając ani odpowiedzi, ale także nie zaprzeczając.


Rasy sojusznicze


Jak na razie rasy sojusznicze przychodzą do nas parami. Jednak Ion nie wyklucza dodania rasy do jednej fakcji wcześniej, a rekompensująca rasa dla drugiej strony przyjdzie później.

Zapytany o przyszłe Allied rasy, wspomniał o Orkach Mag'har, przy czym zaznaczył, że Mag'har to nie fakcja, którą znamy z Outland ale znaczy to dosłownie "Nie skażone", a następnie jednym tchem trolle Zandalari i Kul'Tiran.

Red.: Kul'Tiranie nie byli jeszcze oficjalnie potwierdzoną rasą, a krążyły tylko spekulacje. Właśnie odstaliśmy oficjalne potwierdzenie, nawet jeżeli przypadkowe, że Kul'Tiranie dołączą do Przymierza jako rasa sojusznicza.


Co ze Stolikiem Misji w BFA?


Będzie całkiem podobny do tego co mamy w Legionie, choć jego znaczenie nieco mniejsze.

Czasem odblokują jakąś quest, czasem dodatkowe surowce (War Resources). Prawdopodobnie możemy spodziewać się drobnych usprawnień systemu jednak nic wielkiego.

Deweloperzy są zadowoleni z tego jak działał system w Legionie, po bardzo krytycznej reakcji z jaką spotkała się pierwsza jego iteracja w Warlords of Draenor. Największą wadą o jakiej ciągle słyszeli były te blokady czasowe na kampanii, tworzone przez 12-24h misje, ale od nich odchodzimy.


Zmiany w Craftingu


Generalnie to co zobaczymy w Battle for Azeroth nie różni się od tego co mieliśmy w Legionie czyli, najpierw podstawowe przepisy, potem rozwijamy gwiazdki.

Co chcieli by zmienić, to odejść całkowicie od systemu Ratingu nawet dla profesji z dawnych dodatków. Zamiast tego podzielone byłyby one na swoje własne kategorie jak "Outland Blacksmithing", "Northrend Blacksmithing", "Cataclysm Blacksmithing" itd., które były by odrębnymi przedziałami, w których moglibyśmy rozwijać swoje umiejętności, bez potrzeby rozwijania poprzednich.


Jak właściwie zgłaszać pomysły i sugestie do deweloperów?


Przede wszystkim gracze powinni szczerze i szczegółowo pisać o tym co im przeszkadza lub co chcieli by poprawić: screenshot, logi, opisać swój szczególny przypadek. Powinniśmy starać się pisać racjonalnie, zostawiając na chwilę emocje za plecami, by jak najlepiej opisać problem lub sugestię.

Pomocne jest opisywanie konkretnego przypadku lub problemu. Zbyt często gracze piszą ogólnikami "Kiedy w końcu naprawicie Ret Paladynów?". Bardzo często występuje wiele drobnych bugów, niedogodności czy przypadkowych sytuacji w których klasa nie działa tak jak trzeba. Dlatego gdy piszemy o problemach, piszmy dokładnie i opiszmy szczegółowo co nam przeszkadza.

Na koniec Ion zaznaczył byśmy pisali o naszych problemach z naszego, szczególnego punktu widzenia. Ostatnio zbyt często deweloperzy spotykają się z pisaniem za ogół społeczności co wyjmuje problem z kontekstu "Nikt tego nie lubi..", "Wszyscy zgadzają się, że to jest problemem...". Blizzard ma dokładne dane jakie grupy graczy, jakiego rodzaju mają problem. Taki ogólny feedback nie jest przydatny.


Przywracanie niegdyś usuniętych umiejętności


Red.: Zagadnienie jest dosyć rozbudowane i Ion wracał do niego przy okazji kilku pytań.
Ułóżmy jednak wszystko w logiczną całość
.

Problem z nadmiarem umiejętności został został naprawdę rozpoznany w trakcie prac nad dodatkiem Mists of Pandaria. Do tego czasu logiczne było, każdej klasie dać z dodatkiem coś nowego do zabawy; jakąś nową umiejętność, która urozmaiciła by grę.

Deweloperzy znaleźli się w miejscu, gdy po trzech poprzednich dodatkach większość klas praktycznie już wszystko miała. Okazało się wtedy, że dodawane były umiejętności tylko po to, żeby dać coś nowego; nowy CD defensywny, lub umiejętność to lepszego poruszania się, klasie która generalnie była słaba w tym aspekcie.
W rezultacie, każda klasa miała niemal wszystko, i każda była w jakiś sposób podobna do innej.


Dlatego właśnie w Warlords of Draenor rozpoczęty został proces wycofywania nadmiernych umiejętności (być może zbyt agresywny), by ponownie zarysować unikatowość klas oraz ich mocnych i słabych stron.

Ciężko utrzymać w grze, która ma już ponad 10 lat stan, w którym klasy są dobrze zarysowane. W praktyce oczekujemy, że wraz z kolejnymi poziomami będziemy uczyć się czegoś nowego, że nasz gameplay będzie się zmieniał.

Odpowiedzią Blizzarda na ten problem są 'modyfikatory zewnętrzne'. Pomijając aspekt ich dystrybucji i faktyczny ich wpływ, główną rolą przedmiotów Legendarnych Legionu była właśnie próba urozmaicenia rozgrywki gracza. Playstyle postaci zmieniał się, wraz z opcjami jakie dawały nam przedmioty Legendarne.

Tą samą rolę pełniły nasze Artefakty, a w Battle For Azeroth przejmie ją Ekwipunek Azerite.

Mając to wszytko na uwadze, Ion zaznacza, że gdzie to ma sens dodane zostaną dodatkowe, stałe umiejętności i talenty dla postaci, jeżeli są naprawdę istotne dla klasy/specjalizacji. Czy to w formie znanych umiejętności z przeszłości, czy zupełnie nowych. Czasem nowe umiejętności lub talenty są inspirowane systemami poprzedniego dodatku i tak w BFA odnajdziemy takie, które znane są nam z artefaktów.

Red.:Wygląda zatem na to, że w przyszłości nie powinniśmy się spodziewać dynamicznego rozwoju naszej klasy samej w sobie, ale upatrywać urozmaicenia w zewnętrznych systemach specyficznych dla dodatków.


Statystyki główne i drugorzędne w Battle for Azeroth.


Od pierwszych dodatków, powracającym problemem było skalowanie się umiejętności graczy ze statystykami drugorzędnymi przez cały cykl dodatku. Początkowo mało Crit czy Haste, a pod koniec nie wiadomo było co robić z ich nadmiarem.

Pomysłem na Legion, było danie dużej ilości statystyk drugorzędnych od razu na początek, ale nie zwiększanie ich tak bardzo wraz z przebiegiem dodatku.

Główny problem został w dużej mierze rozwiązany. Jednak nie obyło się bez skutków ubocznych. Moc przedmiotów o niskim poziomie, w przytłaczającej większości zależała od rodzaju statystyk drugorzędnych na nim obecnych.

Red.: Ion nie podzielił się z nami swoim pomysłem na nowe rozwiązanie w BFA, wiec musimy poczekać i zobaczyć co przyniesie przyszłość.


PvP - Crowd Control


Crowd Control jest częścią PvP, która ciągle ewoluuje. Jeżeli CC jest zbyt mało, walka zamienia się w Wyścig DPS. Gdy zbyt dużo znajdziesz się czasem w sytuacji gdy przez bardzo długi czas kompletnie nic nie możesz zrobić.
Ten temat jest dość skomplikowany.

Jeżeli jesteś sytuacji sam przeciw wielu przeciwnikom, stałe CC jest naturalne. Gdy jest was 3 na 3 i ty znajdujesz się pod stałym CC, to prawdopodobnie twój team ma wolną rękę by robić co im się podoba i może ci pomóc.

Jednak gdy do sytuacji takiej dochodzi gdy zostajesz zamknięty w CC przez zaledwie 1 lub 2 graczy jest to coś, czemu deweloperzy mogli by się przyjrzeć, a na pewno jest warte dyskusji.PvP - Prestiż w Battle for Azeroth


Aktualne nagrody zostaną tam gdzie są. Nie trafią do Vendora lub nie zostaną usunięte z gry.

Tematem otwartym pozostaje kwesta nowych nagród. Wysoce niepraktycznie wydaje się dodawanie ciągle nowych i nowych za kolejne poziomy, gdyż nowa osoba ma bardzo małe szanse by nadgonić prestiż i zdobyć wszystkie nagrody.