Poradnik World of Warcraft: I - Co z czym się je?

Poradnik World of Warcraft: I - Co z czym się je?

World of Warcraft! Tej gry nie trzeba przedstawiać chyba żadnej osobie która zetknęła się z grami komputerowymi. Istnieje już prawie 10 lat, posiada 100M kont zarejestrowanych, obecnie ponad 3M aktywnych, co i tak daje jej pierwsze miejsce w rankingu gier MMORPG. Można do tych statystyk dołączyć liczbę dodatków wydanych - 5, oraz informacje o kolejnych które się pojawią.

Uwaga! Artykuł jest nie aktualny. Zapraszamy do nowego tekstu z poradami jak rozpocząć przygodę w World of Warcraft.

Te informacje mogą trochę przytłoczyć potencjalnych nowych graczy - tyle dodatków jak to wszystko ładnie ogarnąć? Jak zacząć grać? Czy warto? Jakie są koszty? Postaram się na to wszystko Wam odpowiedzieć.Parę słów o grze

Akcja toczy się 4 lata po grze Warcraft 3: The Frozen Throne, w świecie wykreowanym przez wszystkie trzy części Warcrafta od Orcs & Humans. Jednakże, nie jest wymagana znajomość pełnej fabuły by zacząć rozgrywkę, o wszystkim ładnie opowiada nam sama gra. Warty uwagi jest na pewno Beginner's Guide na stronie Battle.netu.

W pigułce: Mamy na świecie dwie frakcje zwalczające się na wzajem - Horda i Przymierze. Gracz dołącza do jednej z nich by tworzyć nowe sojusze i zdobyć chwałę dla swojej frakcji! W każdej znajdują się dane rasy:

HordaOrkowie
Taureny Trolle Nieumarli Krwawe Elfy Gobliny


PrzymierzeLudzie
Krasnoludy Nocne Elfy Gnomy Draenei WorgeniDodatkowo, do obu stronnictw należą Pandareni , którzy na koniec prologu mogą wybrać frakcję, dla której będą przelewać krew.


Kolejna sprawa:

Następnie każda postać ma swoją klasę - dostępny wybór zależy od rasy. Wybór jest bardzo szeroki - od wojowników, przez magów i kapłanów po rycerzy śmierci. Każda klasa ma dodatkowo 3 lub 4 specjalizacje - na różne typy zadawania obrażeń, leczenia czy tankowania. Do wyboru do koloru!

Całość najlepiej opisuje grafika z wowwiki:


Kropki oznaczają kombinacje, które są możliwe (zielone to dodane w ). Cyferki w prawej stronie tabeli pokazują jak dana klasa radzi sobie w czasie różnych walk. 4 oznacza najlepszy wynik, 0 - klasa nie nadaje się do danego typu akcji. Nawiasy pokazują najlepsze z najlepszych kombinacje, a ^ - wartości odnoszą się tylko do niektórych przeciwników. I niebieskie cyfry - zwiększony wynik dzięki odpowiednim kombinacjom w drzewie talentów.

A zatem widzimy, że Kapłani są bardzo dobrymi postaciami leczącymi, magowie zadają duże obrażenia obszarowe, a Łowcy nie nadają się do przyjmowania dużych ilości obrażeń.

I schodzimy jeszcze poziom niżej!

Postać danej rasy, o danej klasie, w danej specjalizacji, będzie pełnić daną rolę w rozgrywce:


Tank - zadaje małe obrażenia, ale jest w stanie wytrzymać potężne ciosy, które spadną na niego z broni przeciwników. Jego zadaniem jest prowokowanie oponentów,by skupili na nim swoje ataki, odciągając ich jednocześnie od pozostałych graczy.
Zazwyczaj na instancjach gra 1 tank, na rajdach 2

Healer - zadaje bardzo małe obrażenia, bardzo wrażliwy na ataki, jednakże jego celem jest leczenie pozostałych graczy, a zatem najważniejsze - utrzymanie przy życiu tanków!
Zazwyczaj na instancjach gra 1 healer, na rajdach 2-6

DPS (Damage dealer) - zadaje duże obrażenia, wrażliwy na ataki. Celem roli jest po prostu bicie przeciwników - z tej racji mówi się, że jest to najlepsza rola dla graczy początkujących.
Zazwyczaj na instancjach gra 3 DPSów, na rajdach 6 i więcej..


Zatem podsumowując: Tworząc postać wybieramy:

  • Frakcję - głównie kierując się tym gdzie grają nasi znajomi
  • Klasę - kierując się tym kim chcemy grać
  • Rasę - każda ma bonusy, niektóre mogą pomóc w niektórych aspektach gry (jak na przykład Blood Elfy dostają delikatne wzmocnienie regeneracji many)
  • Specjalizację - w zależności jaką rolę chcemy pełnić w świecie Azeroth.


Krainy/Realmy/Światy - o co chodzi?!

W WoWa gra tylu graczy, że siłą rzeczy musieli oni zostać jakoś rozdzieleni. Wyróżniamy dwa poziomy:

  • Krainy - 'prawie' odpowiedniki kontynentów (EU, US, Azja, ...) - tu warto wybrać swoją krainę ze względu na opóźnienie.
  • Realm (Świat) - pojedyńczy serwer gry na którym tworzycie postać. Może on być nastawiony na jakiś typ rozgrywki: PvE (Normal), PvP, RP, RPPvP. Warto ostrożnie wybrac świat gry! Dołączając do gildii mamy dostępne tylko te z naszego świata. Jednakże większość rozgrywki obecnie działa już na zasadzie 'cross-realm' pozwalając grac ze znajomymi z innych światów.

Ale co wybrać? Najwięcej polaków znajdziecie na EU-Burning Legion (szczególnie w hordzie). Sporo naszych graczy można również znaleźć na EU-Defias Brotherhood.


Jak to jest z tymi dodatkami?

Wbrew pozorom nie aż tak skomplikowanie - każdy kolejny dodatek wprowadza oprócz dużej ilości zmian mechanicznych, (do których poprzednich wersji już nie ma dostępu) nowe tereny do gry oraz zwiększa poziom postaci - grając nową postacią trzeba przejść przez każdy. A zatem po kolei:


Podstawowa wersja (Vanilla)
Zawiera dwa kontynenty: Kalimdor i Eastern Kingdoms na świecie Azeroth. Znajdują się tutaj stolice ras.

# Zawarte w wersji Battlechest WoWa

Tutaj można wbić poziomy 1-60.The Burning Crusade (TBC)
Kontynent Outland leżący poza światem Azeroth, do którego można się dostać przez Dark Portal. W tym dodatku pojawiły się w grze Krwawe Elfy oraz Draenei.

# Zawarte w wersji Battlechest WoWa

Zakres poziomów 58-70.Wrath of the Lich King (WotLK)
Kontynent Northrend na świecie Azeroth, leżący na północ od starych kontynentów. W dodatku została wprowadzona klasa heroiczna - Rycerz Śmierci. Jej utworzenie wymaga innej postaci na poziomie 55.

# Zawarte w wersji Battlechest WoWa

Zakres poziomów 68-80.Cataclysm (Cata)
Dodane zostały strefy leżące w różnych miejscach starego świata, jak i również pośrodku morza. Celem dodatku było odświeżenie starego świata. Pojawiły się również dwie nowe grywalne rasy: Gobliny oraz Worgeni.

# Zawarte w wersji Battlechest WoWa

Zakres poziomów 80-85.Mists of Pandaria (MoP)
Kontynent Pandaria leżący na południe od starych kontynentów. Wprowadza nową rasę pseudo-neutralną: Pandarenów, oraz nową klasę: Mnicha.

# Zawarte w wersji Battlechest WoWa

Zakres poziomów 85-90.Warlords of Draenor (WoD)
Świat Draenor - Outland z przeszłości, leżący na alternatywnej linii czasowej. Odświeżył stare modele postaci.Zakres poziomów 90-100.Legion
Wprowadza Złamane Wyspy (The Broken Isles) na morzach Azeroth, oraz drugą klasę heroiczną - Łowców Demonów.

# Gra w trakcie tworzenia

Zakres poziomów 100-110


Jeszcze wersja dla wzrokowców - obszary dodatków naniesione na mapy WoWa:By dodać do konta dany dodatek, trzeba posiadać poprzednie (kolejność musi zostać zachowana).

Mamy jednakże małe uproszczenie - kupując podstawkę (Battlechest), Blizz daje nam za darmo dodatki TBC, WotLK, Cata oraz MoP, co znacznie upraszcza cały proces. Najprawdopodobniej gdy wyjdzie nowy dodatek, do tej listy prędzej czy później dołączy również WoD - jednakże na razie nie wiemy kiedy to nastąpi.


Abonament

By grać wymagany jest również abonament. Jest wiele sposobów na jego zakup - z battle.neta - prepaid lub abonament miesięczny (te same koszty) lub z innych sklepów, czy to w postaci kluczy elektronicznych, czy wersji pudełkowych.

Kupując podstawkę WoWa (bądź BattleChesta w której jest ona zawarta) otrzymacie 30 dni abonamentu. Kupując dodatek nie otrzymacie żadnego czasu gry.

Czasem przyznane wam może być 7 bądź 14 dni wersji trialowej następnego dodatku - zazwyczaj jest to jednorazowy prezent.

Od pewnego czasu jest również możliwa wymiana waluty z gry (złoto/gold) na abonament. Koszt 30 dni jest generowany dynamicznie na podstawie zakupienia tokenów. Ceny można śledzić na https://wowtoken.info/


Czy warto grać?

Czy w gry komputerowe warto grać - wiele osób już o tym pisało, nie chcę tego dublować. Natomiast czy w samego WoWa warto? Jeśli lubisz klimaty fantasy, granie ze znajomymi, odbywanie z nimi wielu osiągnięć, czy to z dziedziny pokonywania wyzwań przeciwko komputerowi, czy też prawdziwym graczom - myślę że warto byś spróbował. Dobrą opcją jest na początek wersja Starter gry, która jest bezpłatna, i pozwala przeprowadzić normalną rozgrywkę do poziomu 20 - mało, ale wystarczająco by określić swoje zdanie o grze.

Można w WoWa grać na kilka sposobów:

- Rajdowiec - Rajdy w grze, to miejsca gdzie można znaleźć najpotężniejszych przeciwników, i walczyć z nimi w drużynie 10-25 osób, oraz w pewnych przypadkach nawet 40 osobowych! Wyzwanie nie jest łatwe, zaledwie ułamek procenta graczy pokonało Garrosha Hellscreama - ostatniego i najpotężniejszego bossa w MoP na najwyższym poziomie trudności - Heroicznym. Jeśli nie straszne Ci siedzenie godzinami w grze i rozkminianie taktyk na różne bossy, i późniejsze ich pokonywanie - tylko dobierz dobrych i zaufanych ludzi i ruszaj do boju!

- Battlegrandowiec - Nie wszyscy lubią robić łamigłówki tworzone przez twórców gry, a atakować innych graczy, którzy nie są tak bardzo przewidywalni. Dla tych czeka kilka trybów gry - od prostych Duelów (szybkiej i prostej walce 1na1) przez areny rankingowe i nie rankingowe 2na2, 3na3 i 5na5 oraz pola bitew dla różnych ilości graczy, po World PvP, walkę z przeciwną frakcją na prawie całym obszarze gry, w tym specjalnych terenach takich jak Wintergrasp. Emocje gwarantowane!

- Loremaster - jest to gra MMO, ale też RPG! Historia całego świata czeka na odkrywcę. Tysiące questów do wykonania, dziesiątki frakcji u których można zdobywać reputację, ale również kolekcjonowanie osiągnięć, wierzchowców, zwierzaków, tytułów, przedmiotów a nawet zabawek. Możliwości jest na prawdę dużo, i mało jest osób które wykorzystały je wszystkie

- Ekonomista - w grze istnieje dom aukcyjny. Dlaczego więc nie pobawić się w zabawy giełdowe i zbić fortunę na kupowaniu i sprzedawaniu przedmiotów?

Zapewne znalazłoby się jeszcze kilka takich punktów, lecz zatrzymam się na tych czterech. Nie zamierzam zbierać Wam zabawy związanej z poznawaniem świata!

Pomoce w grze

Nie są niezbędne, ale często bywają pomocne:

- Gra obsługuje dodatki tworzone przez społeczność - czy to wyglądy interfejsów, czy pomoc przy rajdowaniu - są ich tysiące. Największa ich baza znajduje się na stronie curse.com

- Bazy wiedzy - polecam stronę wowhead.com, która zawiera informacje techniczne... o wszystkim w grze! Bardziej rozpisanie rzeczy znajdują się na wikipedii wowa - wowwiki.com. I baza wiedzy merytorycznej o postaciach, rajdach itp: icy-veins.com


By to rozwinąć pozwolę sobie przekleić posta, którego kiedyś napisałem na facebookowej grupie wowa:

Zauważyłem ostatnio duży wzrost natężenia różnych pytań na tej grupie.. Owszem, po części taka powinna być jej rola, ale po co pytać się po raz kolejny o to samo? Dlatego macie ode mnie najważniejsze linki, które powinny wam pomóc w (prawie) każdej sytuacji:
(...)
b) Nie wiem jak rozdać talenty, glyphy, ubierać postać, jaką wybrać specjalizację etc
Tylko i wyłącznie http://www.icy-veins.com/wow/class-guides ! Zawiera poradniki do każdej klasy i specjalizacji.
c) Mam problem z questem, znalezieniem NPC, wykonaniem osiągnięć, zdobyciem reputacji dla frakcji
To i wiele więcej na http://www.wowhead.com/ - oprócz bazy KAŻDEGO elementu w grze, możecie tam znaleźć setki tysięcy komentarzy społeczności z poradami, a także bardzo dużo poradników (jak chociażby gdzie znaleźć przedmioty w które powinno się ubrać po zdobyciu 100 poziomu)
d) Szukam addonu, który...
Baza prawie 4000 addonów znajduje się na http://www.curse.com/addons/wow . Podzielone na kategorie pozwolą wam szybko odszukać brakujący element.
e) Szukam newsów i informacji
Polecam oficjalne polskie fansity, takie jak nasz! Następnie na skalę światową: http://mmo-champion.com/
To powinno dać wam odpowiedź na 90% pytań! Ale oczywiście przedstawiciele społeczności zawsze są gotowi by odpowiedzieć wam na kolejne.
Miłej gry!


Komentarze

Arakho 1. Lipiec 2014 - 19:02
Przyda mi się ta seria poradników. Często zabierałem się za WoW'a, ale docierałem do martwego punktu, nie miałem pojęcia gdzie iść dalej gdy skończyłem questy w jednej lokcji. Mam nadzieję, że te poradniki mi pomogą :)
Obrazek użytkownika Sinusoida
Sinusoida 7. Kwiecień 2016 - 18:30
To jest taka podstawa-podstawy. Niemniej jednak świetnie napisany i szczegółowo wyjaśniony. Z niecierpliwością czekam na więcej poradników. ;)