Recenzja książki - Arthas: Przebudzenie Króla Lisza

Recenzja książki - Arthas: Przebudzenie Króla Lisza

Jeśli nadal nie jesteście przekonani czy Arthas jest wart czytania poniższa recenzja może Wam w tym pomóc. Ostrzegam, czytanie tej książki grozi zainstalowaniem Warcrafta 3!


"Arthas: Przebudzenie Króla Lisza" to kolejna powieść z serii World of Warcraft autorstwa Christie Golden. W oryginale ukazała się 21 kwietnia 2009 roku, natomiast polskiej wersji doczekała się dopiero 2 sierpnia 2017 roku za sprawą wydawnictwa Insignis. Nad tłumaczeniem czuwała Dominika Repeczko, która zajmowała się przekładem innych książek z uniwersum Warcraft i Starcraft we współpracy z Insignis i Fabryką Słów. Wywiad z tłumaczką możecie przeczytać pod TYM linkiem.

Autorka jest dobrze znana fanom produkcji Blizzarda: ma na swoim koncie kilkanaście książek z uniwersum Warcraft i Starcraft, takich jak: Władca Klanów, Zbrodnie Wojenne czy Wichry Wojny. Ponadto napisała kilkanaście dzieł związanych z Star Wars, Star Trek czy Assassin's Creed. W maju 2017 roku oficjalnie dołączyła do zespołu Blizzard.

Historia opisana w książce zaczyna się między Pierwszą a Drugą Wojną z orkami. Głównym bohaterem jest książę Arthas Menethil - syn króla Terenasa Menethila II. Książkę można podzielić na 3 główne części. Pierwsza z nich skupia się na dzieciństwie i latach młodzieńczych księcia. Poznajemy przebieg szkolenia na paladyna, początki relacji z Muradinem Bronzebeard i romansu z Jainą Proudmoore. W tym wątku doświadczymy również narodzin Niepokonanego – Invincible i dowiemy się dlaczego wierzchowiec miał tak duże znaczenie w życiu księcia. Wieńczony jest wydarzeniami w Northrend i zdobyciem Ostrza Mrozu – Frostmourne.

Druga część skupiona jest wokół historii przedstawionej w kampanii nieumarłych w Warcraft 3, początków Arthasa jako Rycerza Śmierci i jego współpracy z Ner'Zhulem i Kel'Thuzadem. Pokrótce przedstawiona jest również postać Sylvanas Windrunner i jej przemiana w Banshee. Ten rozdział książki kończy się wraz z przyzwaniem Archimonde do Azeroth, a więc dokładnie w tym samym momencie, co kampania nieumarłych w Warcraft 3.

Ostatnia część śledzi losy Arthasa z kampanii nieumarłych z Warcraft 3: The FrozenThrone. Tutaj narracja zmienia się i trzecioosobowy narrator śledzi losy nie tylko Arthasa, ale również Sylvanas. Więcej detali zostało rzuconych na wyzwolenie nieumarłych spod wpływów Króla Lisza, utworzenie frakcji Forsaken i ich osadzenie w Lordaeronie. Opisana historia urywa się na dotarciu Arthasa do Frozen Throne i momentu, gdy ten z Rycerza Śmierci staje się Królem Liszem, zastępując Ner'Zhula.

Pisząc o "Arthas: Przebudzenie Króla Lisza" nie da się ominąć nawiązań do Warcraft 3 i Warcraft 3: The FrozenThrone. Książka jest niejako uzupełnieniem gry a narrator kroczy ścieżkami wydeptanymi przez jednostki gracza. Jaki jest zatem sens czytania książki, jeśli przeszło się kampanię w W3? Otóż, historia w grze jest ograniczona, nie sposób w RTSie przedstawić rozterki, przemyślenia i emocje jakimi szargany jest główny bohater. Dzięki tej wiedzy jego przemiana nabiera więcej głębi i nam, jako odbiorcom, łatwiej jest wczuć się w sytuację młodego księcia.

Warto również wspomnieć, że zarówno oryginalna wersja, jak i polskie tłumaczenie wiernie oddają sceny z gier. Niemalże wszystkie linie dialogowe przepisano jeden do jednego. Ponadto zostały uzupełnione o opisy miejsc i wrażenia, jakie owe miejsca wywołują, co byłoby niemożliwym do przedstawienia w grze.

Mimo wielu zalet książka nie pozostaje bez wad. Czytając ją,odniosłam wrażenie, że historia jest zlepkiem mniejszych opowiadań, które połączono ze sobą tylko ze względu na wspólny podmiot. Przeskoki czasowe w książkach nie są niczym złym, tutaj wydaje mi się jednak, że wykonano je z braku lepszego pomysłu na połączenie fragmentów historii. Co więcej trafiały się zbyt często i tekst wydawał się zestawem opowiadań zamiast jednej spójnej historii.

"Arthasa" tak, jak większość książek z uniwersum Warcraft, czyta się lekko i szybko. Książka nie jest ani nużąca, ani wymagająca. Przedstawia historię kilku z najciekawszych postaci świata Warcraft i urozmaica informacje z gier. Moim zdaniem jest to pozycja godna polecenia.