Token: Start i krach!

Token: Start i krach!

 

Ekonomia! Cóż za tajemnicza i nieprzewidziana dziedzina nauki.. W WoWie istniała prawie od zawsze - Auction House pozwalał ludziom tworzyć fortuny.

Teraz pojawił się nam Token, który dzięki silnym połączeniom z 'twardą walutą' będzie mógł wyznaczyć nam wartość realną golda w grze.

 

Ale zanim do tego przejdziemy, warto przeanalizować ceny golda oferowane przez 'osoby trzecie'. Jak udało mi się dowiedzieć po krótkich poszukiwaniach:

  • Allegro: 10k golda za 24zł, 100k golda za 204zł (EU)
  • 10k gold za 5,7$, 100k golda za 55,66$ (EU)
  • 20k gold za 13$, 100k golda za 63,39$ (US)
  • Plus informacja - 50k golda za 60 dni abonamentu

 

Co nam to mówi? Przede wszystkim to, że na serwerach amerykańskich gold jest droższy. Ciężko stwierdzić co jest tego przyczyną - sama ekonomia regionu? Tu już ekspert powinien się wypowiedzieć :)

Ale do meritum - wczoraj o 10:00 PDT pojawia się na serwerach US token ze startową wartością 30 tysięcy za token wart 20$ - ta cena zgadza się z tymi starymi, oferowanymi przez osoby trzecie (30k za 19,39$). Ale i tak - wypada niekorzystnie dla graczy - ostatecznie token jest droższy od zwykłego prepaida (15$ do 20$. różnica około 8 tysięcy golda)

 

Zgodnie z moimi przypuszczeniami - na starcie zanotowaliśmy ruch nietypowy: gracze hardcore-owi wręcz rzucili się na aukcje, a szybkie wykupywanie tokenów powoduje wzrost ceny. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, że cena zawsze się zmienia o 1% w stosunku do obecnej wartości - poruszamy się po tych samych wartościach. Na początku również ceny zmieniały się co godzinę, ale wygląda na to, ze obecnie zmieniają się co 15 minut.

 

Zatem przez pierwsze 5h zanotowaliśmy wzrost ceny (w najwyższych momentach o 4% wartości startowej) - wartości ustawiały się na 30,3k - 30,603k - 30,909 i 31,218. Po tym czasie wyczerpała się pula graczy kupująca czas - większość z nich zapewne kupiła 1 lub 2 tokeny, podczas gdy sprzedający mają limit 10 na miesiąc. Znając życie pojawiło się sporo osób które od razu wystawiły pełną pulę - i właśnie ta sytuacja spowodowała krach ceny tokenów. Wartość spadła na łeb i szyję, z 31,218 do 25,024. W tym czasie również został przestawiony czas indeksowania z co godzinnego na 15 minutowy. Wartość zatrzymała się przez chwilę na tym poziomie, lecz spada dalej stopniowo. 

Myślę, że spadek poniżej 20k jest nieunikniony - token stanie się w ten sposób bardziej opłacalny od źródeł trzecich. Bo obecnie owszem - daje nam pewność bezpiecznej transakcji, lecz wydaje się że cena jest o wiele bardziej ważna.

 

 

Patrząc na najnowsze dane - cena spada dalej, obecnie mamy 24,281g - 80% ceny wyjściowej.

EDIT 13:40 - 23,560g

EDIT 16:36 - 22,860g

EDIT 20:25 - 21,959g

EDIT 23:02 - 21,522g

Pytanie co będzie dalej? Jak słusznie ktoś zasugerował - graczy w wowie, którzy mają miliony golda jest mało, obecnie gra dużo casualowców, którzy mają mało. Wydaje się, że powinno ich stać na token co 2-3 miesiące kupowania zwykłego. Gracze normalni spokojnie powinni wyżyć tylko na tokenie (hajpu?). Ostatecznie z samej skrzynki Mitycznej, co tygodniowej można wycisnąć 4k golda (pozdrawiam THO).

 

Ale skupmy się teraz na rzeczy ważniejszej, bo naszej krainie EU. Mamy o wiele bardziej skomplikowaną sytuację niż US - przez różną sytuację ekonomiczną w regionie. Właśnie ona może spowodować ukierunkowany ruch tokenów z zachodu na wschód. Token, który (wyliczając z proporcji) może kosztować 17€ będzie raczej nie często kupowany w naszych rejonach wschodnich, ale jego kupowanie za golda powinno być równe w całym regionie, o ile nie zachęci nowych graczy do rozpoczęcia gry. W takim wypadku - zachód sponsoruje wschód.

 

Pozostaje tylko problem - jak się zachowa cena? Początkowy ruch wzrastający mamy pewny jak w banku, spadkowy również.. choć pozostaje pytanie czy osiągnie bardzo niski pułap, porównywalny do amerykańskiego? Statystyka sprzedający/kupujący, która w stanach jest o wiele większa od 1, ale pracuje na nią cały region. Czy u nas to się przełoży? Ciężko stwierdzić!

Dodatkowo trzeba pamiętać - nie znamy wartości początkowej, a osoba decydująca o niej może wyciągnąć wnioski z sytuacji w US i ustawić startową na 20k. Dlatego ciężko jest teraz powiedzieć czy oraz co warto zrobić na starcie. Aczkolwiek wydaje mi się, że kupowanie za golda będzie podobnie jak w stanach nieopłacalne na starcie.

 

Pozostaje tylko dalej obserwować jak się cena będzie zachowywać - czy zobaczymy cykliczne wahania na początku każdego miesiąca? Czy uzyskamy stały dany poziom?

I pytanie na odchodne? Jaki obstawiacie pułap, do którego spadnie cena w US? Osobiście strzelam w 15000.

Komentarze

Obrazek użytkownika Creator
Creator 8. Kwiecień 2015 - 12:02
<p>Przy okazji można uzbierać te złoto ale aby celowo to nie ma najmniejszego sensu.</p>
Obrazek użytkownika Tashun
Tashun 8. Kwiecień 2015 - 12:35
<p>prawda jest taka że w dobie addonów do AH mamy łatwe i przyjemne pole do manewrów - w miarę ogarniająca osoba przy niewielkim nakładzie w MoPie była w stanie zarobić coś koło 2k dziennie:) i to nie poświęcając temu więcej niż 20 min dziennie .</p><p>Nie wiem jak to działa teraz skoro skałki i roślinki spadły na łeb na szyje ale zapewne dalej są sposoby aby coś zarobić ;)</p>
Obrazek użytkownika Showowow
Showowow 8. Kwiecień 2015 - 17:04
<p>Na jutro przewiduje "Czarny czwartek" #Kappa</p>
THO 8. Kwiecień 2015 - 17:46
<p>Ciekawie się na to wszystko patrzy, spadek cen o wiele szybciej niż bym się tego spodziewał<br /><br />Ale uważam że w EU cena będzie wyższa niż US tak czyś jak. 20k US, 30k EU patrząc na to co się dzieje w US</p>