Z Archiwum Azeroth: Kul Tiras

Z Archiwum Azeroth: Kul Tiras

Sojusz rusza na wojnę przeciw Hordzie. Jednak w czasie gdy wygrywa on we Wschodnich Królestwach, od Kalimdoru dzieli go ocean. Kul Tiras będzie miejscem w którym Sojusz będzie szukał sojuszników, którzy mogli by wesprzeć go godną Flotą.


Historia


Królestwo Kul Tiras powstało około 3.000 lat temu na wyspie w zatoce pomiędzy Khaz Modan (ziemie Krasnoludów), a Gilneas i Hillsbrand Foothills. Jednak w czasie wielkego Kataklizmu, wyspa została wysunięta na morze.

Początkowo Kul Tiras było jedynie placówką marynarzy, jednak okazało się, że centralne położenie wyspy pomiędzy wielkimi królestwami, oraz naturalne zasoby ją otaczające pozwalały na wysoką samodzielność osadzających się tu coraz liczniej ludzi.
Z czasem Kul Tiras stało się odrębnym miastem-państwem, z gospodarką opartą na rybołówstwie, oraz handlu.
Kul Tiras mogło się szczycić także największą i najlepszą flotą.


W czasie Drugiej Wojny, flota Kul Tiras odegrała kluczową rolę w odbiciu Stormwind z rąk Hordy i prawdopodobnie mogłaby rozgromić całą ich siłę morską gdyby nie jeźdźcy smoków klanu Dragonmaw. Przed niechybną zgubą i totalną porażką uratowali ją jeźdźcy gryfów, krasnoludy z klanu Wildhammer.

Wyspiarze ponieśli jednak ciężkie straty. Łupem najeźdźców padła cała Trzecia Flota, w tym Derek, brat Jainy, a najstarszy syn Wielkiego Admirała, Daelina Proudmoore. Śmierć Dereka była bolesnym ciosem tak dla rodu Proudmoore jak i mieszkańców Kul Turas - stała się bezpośrednią przyczyną wielkiej nienawiści względem Hordy.

W czasie Trzeciej Wojny, wielka flota Kul Tiras została ponownie uszczuplona, gdy Jaina Proudmoore wraz z jej połową wyruszyła na Kalimdor, podążając za słowami tajemniczego Proroka (jak później się okazało, samego Medivha).

Później podążył jej śladem ojciec, sam Admirał Daelin Proudmoore, który jednak poniósł śmierć, gdy w swoim zapale i ślepej nienawiści do Hordy zaatakować chciał tamtejsze oddziały. Nie da się ukryć, że do jego śmierci przyczyniła się Jaina, która uprzedziła o ataku Thralla, ówczesnego wodza Hordy, z którym była w dobrych układach.

Od tamtego czasu rządy objęła wdowa po Admirale, Kathernie Proudmoore, a Jaina, wraz z jej częścią floty założyła, w porozumieniu z Thrallem lokalną placówkę, Theramore.

W czasie Kataklizmu wyspa Kul Tiras na skutek przesunięć płyt tektonicznych wysunięta została z bezpiecznej zatoki na otwarty ocean, zaś Theramore zostało zniszczone, przez Hordę Garrosha Hellscreama.

Odmieniona teraz przez zdradziecki cios, Jaina odrzuciła wszelkie idee o możliwości jakiegokolwiek pokoju z Hordą. Po kolejnych aktach łamania już ograniczonego zaufania do Hordy, czarodziejka zmuszona była wypędzić wszystkich jej członków nawet z Dalaran, miejsca teoretycznie neutralnego.

W czasie ostatniej inwazji Płonącego Legionu, decyzją Rady Kirin Tor, Horda ponownie została wpuszczona do Dalaranu. Nie mogąc pogodzić się z tym, Jaina opuściła Dalaran, by w tylko sobie znanym rozmyślać nad jej decyzjami z przeszłości i próbować pozbierać swoje życie w całość.


Czasy Obecne


Rządy nad Kul Tiras sprawują cztery rody; Proudmoore, Waycrest, Stormson, oraz czwarty ród, którego nazwy nie było nam dane poznać do tej pory. Każdy z Rodów ma swojego reprezentanta w radzie, która rządzi całym narodem.
Kul Tiras widziało już lepsze czasy. Każdy z rodów zmaga się z innymi, lokalnymi problemami, w międzyczasie knując intrygi między sobą.


Mimo wszystko flota Kul Tiras pozostaje największą flotą Azeroth, z którą równać może się jedynie Zandalari.
Własnie na dostępie do tej floty zależy Sojuszowi, gdy rozgrywa się Battle for Azeroth. Jednak w tym celu będziemy musieli pomóc w rozwiązaniu ich problemów, oraz w zjednoczeniu się mieszkańców wyspy.


Podział Kul-Tiras:

Tiragarde Sound

Centrum wyspy stanowi Tiragarde Sound. Region ten zarządzany jest przez ród Proudmoore.

Mieszkańcy Tiragarde to słynni nie tylko marynarze, ale także Łowcy Potworów - zwłaszcza tych morskich. Głównym problemem z którym zmagają się jednak mieszkańcy Tiragarde Sound to Piraci, którzy w ostatnim czasie zaczęli sobie pozwalać na coraz więcej.

W lokacji tej znajduje się także główny port, oraz stolica całego Kul Tiras, Boralus. W czasie akcji Battle for Azeroth będzie to główny ośrodek Sojuszu, z którego wyruszymy wgłąb wyspy.


Drustvar

Na południowym zachodzie znajduje się górzysto-leśny region zwany Drustvar. Nad obszarem tym opiekę roztaczają Lord, oraz Lady Waycrest. Jednak w ostatnich miesiącach zauważyć można było podejrzaną ich nieobecność.

Wraz z zaginięciem rodu Waycrest, zabrakło także najważniejszego ich wkładu w gospodarkę Kul Tiras; broni, oraz... kiełbas.

Gdy będziemy przemierzać ten region w celu rozwiązania zagadki zaginięcia Waycrestów, przywrócenia ładu, porządku i kiełbas, odkryjemy, że ziemie te są przeklęte.


Stormsong Valley

Ostatnim, trzecim regionem Kul Tiras jest Stormsong Valley. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich lokacji jest to kwitnące miejsce pełne zieleni i piękna.

Krainą tą rozporządza ród Stormsong. Mieszkańcy doliny są oddani morzu, wręcz z fanatycznym, religijnym zapałem. Przewodzi im grupa zwana Kapłanami Morza. To dzięki nim potężna flota Kul Tiras została zbudowana. Każdy statek, każdy fragment statku musi najpierw zostać pobłogosławiony przez Kapłana Morza, zanim jednostka zostanie uznana za godną wyruszenia w morze.

Gdy przybywamy na miejsce okazuje się, że budowa statków została wstrzymana ze względu na ataki starożytnych, ciemnych mocy z morza .. oraz Quilboarów, Całej, potężnej masy Quilboarów.